Powiat

Nocne dyżury aptek to kolejny temat, z jakim zwrócili się do naszej redakcji Czytelnicy. Obecnie trwają one zdecydowanie krócej, niż to miało miejsce w latach ubiegłych. Postanowiliśmy sprawdzić, co jest powodem takiej sytuacji.

Niedawno zgłosili się do nas Czytelnicy, z pytaniem dotyczącym nocnych dyżurów aptek. Jak relacjonują, w minionych latach placówki farmaceutyczne pełniące dyżury na terenie naszego powiatu dostępne były dla klientów przez całą noc. Teraz można kupować w nich leki jedynie do północy. Wyjątek stanowią dwie olkuskie apteki, które dostępne są dla pacjentów od 20.00 do 8.00 rano dnia następnego. Osoby kontaktujące się z naszą redakcją pytają, z czego wynika obecna sytuacja i czy starostwo powiatowe ma możliwość wpływu na farmaceutów tak, aby wydłużyli oni godziny trwania dyżurów? Postanowiliśmy sprawdzić, jak przedstawia się to w świetle obecnie obowiązujących przepisów.

Prawo farmaceutyczne mówi, że rozkład godzin pracy ogólnodostępnych aptek na danym terenie określa w drodze uchwały rada powiatu po zasięgnięciu opinii wójtów, burmistrzów gmin z terenu powiatu oraz okręgowej izby aptekarskiej. Tegoroczny harmonogram dyżurów pracy aptek w porze nocnej na terenie miasta Olkusz i Wolbrom określa uchwała Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 21.12.2020 r. Zgodnie z jej zapisami, większość aptek dyżur ten pełni w godz. 20.00 – 24.00.

Sytuacja ta spowodowana jest panującą pandemią wirusa SARS-CoV-2. W kwietniu 2020 r. Naczelna Izba Aptekarska wystosowała do wszystkich starostów w Polsce apel o niezwłoczne wprowadzenie zmian w uchwałach dotyczących rozkładu godzin na danym terenie i dostosowanie ich do możliwości, jakimi dysponują farmaceuci. Ponadto Kierownicy Aptek wystąpili z wnioskiem o skrócenie godzin dyżurów nocnych do godz. 24.00, motywując go wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 oraz problemami kadrowymi wynikającymi z przedłużających się zwolnień lekarskich oraz ograniczoną liczbą personelu w aptekach. Na etapie planowania, ustalania harmonogramu na 2021 r. stanowisko swoje podtrzymali – wyjaśnia Bogumił Sobczyk, Starosta Olkuski.

Powiat olkuski nie ma możliwości wpływu na właścicieli aptek z uwagi na to, że są to przedsiębiorcy prywatni. – Uregulowania obowiązujące od 2001 r. nakładają na radę powiatu obowiązek określenia w drodze uchwały rozkładu godzin pracy aptek, jednocześnie nie zapewniając samorządowi narzędzi prawnych do egzekwowania uchwalonego prawa miejscowego. W związku z powyższym Zarząd Powiatu w Olkuszu wystąpił z wnioskiem do Ministra Zdrowia o zmianę przepisów w tej kwestii, na co otrzymał odpowiedź, iż Ministerstwo rozważy doprecyzowanie przepisów, aby egzekwowanie obowiązków w zakresie pełnienia dyżurów było efektowne – dodaje Bogumił Sobczyk.

Fot.: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 lat temu

Ponadto Kierownicy Aptek wystąpili z wnioskiem o skrócenie godzin dyżurów nocnych do godz. 24.00, motywując go wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2″
Głupszego tłumaczenia dawno nie słyszałem! Biedronki czy inne Lidle przedłużały godziny pracy bo u nich wirusa nie było. Wirus był tylko w przychodniach, urzędach i aptekach… no i po lasach szalał i trzeba było lasy pozamykać (oczywiście teoretycznie bo osobiście zerwałem taśmę i wszedłem do lasu.