Olkusz A.N.Q.A.

Niedawno do naszej redakcji zwrócili się mieszkańcy z pytaniem dotyczącym budowy ekranów akustycznych wzdłuż Drogi Krajowej nr 94 w Olkuszu. Z racji tego, iż od lat mówi się o modernizacji tego traktu, postanowiliśmy zapytać GDDKiA o możliwość realizacji takiego pomysłu.

– Jestem z  Olkusza i mieszkam przy DK 94. Piszę w imieniu dużej liczby ludzi takich jak ja, czyli mieszkających blisko tejże drogi. Wszyscy jesteśmy zainteresowani obniżeniem poziomu hałasu dobiegającego z tej trasy. Wiele mniejszych miejscowości posiada ekrany i myślę, że są zadowoleni z ich budowy. W lecie przy otwartych oknach hałas jest u nas nie do wytrzymania. Zwłaszcza kiedy motocykliści testują możliwości swych maszyn z przerobionymi tłumikami — pisze w liście do naszej redakcji Pan Łukasz.

Historia remontu „krajówki” w Olkuszu jest długa i zawiła. Przez wiele lat nie było funduszy na ten cel. Kiedy w końcu udało się je wygospodarować, okazało się, że jest ich zbyt mało w stosunku do galopujących kosztów. Przetarg na realizację inwestycji unieważniany był dwukrotnie. Oferty potencjalnych wykonawców przekraczały bowiem założone kosztorysy inwestorskie. Ostatecznie podjęto decyzję o podzieleniu inwestycji na dwa odrębne zadania: przygotowanie projektu oraz realizację robót.

W dniu 10 marca ubiegłego roku podpisana została umowa na przygotowanie dokumentacji rozbudowy odcinka DK94 przez Olkusz o długości 4,35 km. Modernizacja traktu ma obejmować m.in.: wzmocnienie nawierzchni do 115 kN/oś, przebudowę skrzyżowań, budowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych, modernizację przejść podziemnych oraz budowę ekranów akustycznych. Jeszcze w tym roku planowane jest złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji do wojewody, natomiast roboty planowane są na lata 2023-2025.

Jak informują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, obecnie trwają prace nad przygotowaniem projektu budowlanego. Przewidywany czas ich zakończenia to pierwsza połowa przyszłego roku. – Dla tego zadania została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach w 2012 r., jednak rozwiązania projektowe z tamtego okresu, w tym rozwiązania dotyczące ochrony przed hałasem wymagają aktualizacji, w oparciu o istniejące przepisy prawa, wytyczne projektowe oraz uwarunkowania terenowe i ruchowe. Wykonawca dokumentacji projektowej prowadzi aktualnie prace w tym zakresie. Nie zostały one jeszcze zakończone, więc lokalizacje ekranów nie są jeszcze znane — mówi Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej w krakowskim oddziale GDDKiA.

Fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze