Dzieci z Socjalizacyjnej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Olkuszu od niedawna mają nowocześnie wyremontowaną świetlicę. Wcześniej nowe oblicze zyskała kuchnia i pokoje wychowanków. To nie koniec zmian.

Całodobowa placówka działa przy ul. Legionów Polskich w Olkuszu od kilkunastu lat na zasadach Domu Dziecka, jako jednostka organizacyjna Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Na co dzień współpracuje z instytucjami oraz organizacjami powołanymi do niesienia pomocy dziecku i rodzinie. Swoje „miejsce na ziemi” znalazło tam 30 dzieci.

-Nasi wychowankowie to wyjątkowe dzieciaki – cudowne indywidualności, którym los napisał niesłychanie trudne życiowe historie. Wychowawcy zastępując mamę i tatę robią wszystko, aby tym dzieciom stworzyć namiastkę prawdziwego domu. Dbają o stan zdrowia, pomagają w nauce, organizują czas wolny i wypoczynek, wspierają w różnych sytuacjach kryzysowych, przygotowują do samodzielnego życia – opowiada dyrektor SPOW Dominika Sobera – Goc.

Niedawno gruntowny remont przeszła świetlica. Wszystko w ramach „Akcji Renowacja”, prowadzonej przez firmę Bryksy i Fundację Wolne Arty. Pomieszczenie od lat nie było odnawiane. Teraz dzieci spędzają czas w nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni, gdzie mogą ćwiczyć, grać i bawić się. Koszt remontu wyniósł około 35 tys. złotych.

-Bardzo nas cieszy, że władze powiatu ze starosta Bogumiłem Sobczykiem na czele dostrzegają potrzeby pokrzywdzonych dzieci. Możemy pochwalić się już pięknie wyremontowaną wcześniej kuchnią oraz pokojami wychowanków. Wierzymy, że dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy sprawić, że nasi wychowankowie będą szczęśliwi. Każda okazana pomoc wzrusza i tak zwyczajnie po ludzku nas wzbogaca – dodaje Dominika Sobera – Goc.

Władze powiatu podkreślają, że to dopiero początek zmian. -Od początku kadencji los dzieci z naszej placówki socjalizacyjno – opiekuńczo – wychowawczej leżał mi na sercu. Chyba nie wszyscy mieszkańcy naszego powiatu zdają sobie sprawę z tego, ze w Olkuszu mamy Dom Dziecka. Te dzieci szczególnie zasługują na uwagę i zrozumienie. To co dla nas na co dzień jest naturalne i normalne, dla nich już niekończenie. Dlatego też Zarząd Powiatu podejmuje sukcesywne działania by poprawić los podopiecznych. Remonty pokoi, wymiana okien to tylko cześć z nich. Radością i nadzieją napawa fakt, że znajduje się coraz więcej osób, firm i podmiotów, które chcą pomoc dzieciom. Otwarcie nowej świetlicy to najlepszy tego przykład – mówi starosta olkuski Bogumił Sobczyk. 

W 2021 planowane jest uruchomienie drugiej placówki opiekuńczo – wychowawczej. To efekt znowelizowanych przepisów Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zgodnie z nimi od dnia 1 stycznia 2021 roku instytucje tego typu mogą być tylko 14 – osobowe. – Zarząd Powiatu podjął działania, by nowa placówka powstała w budynku przy ul. Żuradzkiej, który do końca roku opuszczą funkcjonujące tam poradnie. Na tę chwilę w budżecie powiatu na przyszły rok mamy zabezpieczony milion złotych na to przedsięwzięcie. Z początkiem roku rozpoczniemy prace remontowo – adaptacyjne –  zapowiada starosta Bogumił Sobczyk. 

Fot. SPOW Olkusz 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze