Olkusz

Od trzech lat pewne miejsce przy ul. Żuradzkiej tętni życiem. W Dziennym Domu Senior+, bo o nim mowa, starsi mieszkańcy spotykają się na różnego rodzaju zajęciach. A pomysłów i zapału do działania można im tylko pozazdrościć. Z końcem listopada świętowali trzecią rocznicę istnienia placówki.

Dzienny Dom Senior + działa od listopada 2018 roku. Od poniedziałku do piątku przez kilka godzin dziennie grupa mieszkańców powyżej 60 roku życia spotyka się na różnego rodzaju zajęciach. Obecnie jest tu 26 osób, a placówka może ich przyjąć maksymalnie 30.

Co zatem robią na co dzień? Seniorzy mają do dyspozycji salę wypoczynkową, jadalnię, pokój zabiegowo – pielęgniarski, salę do aktywności ruchowej czy salę multimedialną. Zajęcia rehabilitacyjne, obsługa komputera, warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, prace w ogrodzie – to tylko część aktywności podejmowanych w domu seniora. Ale najważniejsze jest spędzanie czasu razem, nawiązywanie przyjaźni i zwykłe rozmowy.

Poza cyklicznymi zajęciami seniorom nie brakuje też pomysłów na realizację różnych inicjatyw. Jedną z nich jest organizowane od trzech lat co roku we wrześniu Święto Ulicy Żuradzkiej, na które zapraszają sąsiadów, aby lepiej się poznać i wspólnie spędzić czas.

-Kontynuujemy zajęcia prowadzone od początku naszej działalności, jeździmy na wycieczki, podejmujemy różne formy aktywności. Nasi seniorzy są otwarci na wszelkie nowości, sami mają też mnóstwo pomysłów na wspólne spędzanie czasu – opowiada Martyna Wojdyła, kierownik Dziennego Domu Senior +.

W trzecie urodziny seniorów odwiedził ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, które prowadzi Dzienny Dom Senior +. Impreza rozpoczęła się od wspólnego śpiewania. Jak to na urodzinach bywa, nie mogło zabraknąć okazałego tortu. Była to też okazja do wręczenia dyplomów za wyjątkowe cechy charakteru każdego z pensjonariuszy.

Seniorzy traktują to miejsce jak swój drugi dom. Podczas urodzinowego spotkania chętnie opowiadali o swoich codziennych zajęciach, ale i snuli plany na przyszłość. Najbardziej chcieliby mieć więcej zajęć ze swoim rehabilitantem. Angażują się też w działania nie tylko dla siebie, ale i lokalnej społeczności. Ostatnio wystąpili do władz miasta z prośbą o wykonanie przejścia dla pieszych na ul. Żuradzkiej na wysokości wejścia na stadion.

Z okazji jubileuszu do życzeń dla seniorów dołącza się także nasza redakcja!


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze