Powiat

Czy w tym roku uda się doświetlić kilka przejść dla pieszych na terenie naszego powiatu, pozyskując na to zewnętrzne środki? Można by rzec, że do trzech razy sztuka. W poprzednich dwóch latach pojawiły się przeszkody w realizacji zaplanowanych inwestycji. Szef powiatu zapewnia, że poprawa bezpieczeństwa na „pasach” jest niezwykle ważnym zadaniem.

Tematem zainteresowali się radni powiatowi, Barbara Haberka i Michał Mrówka. Zaproponowali oni, aby powiat aplikował o środki podczas najbliższego naboru do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. -W ramach tego Funduszu zostanie wyodrębniona kategoria zadań, polegająca na poprawie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Dzięki dofinansowaniu będzie można realizować zadania: wymuszające ograniczenie prędkości w rejonie przejść dla pieszych, poprawiające widoczność pieszych; m. in. poprzez doświetlenie przejść wraz ze strefą oczekiwania, skracające drogę, jaką muszą pokonać piesi – przekonują autorzy interpelacji skierowanej do olkuskiego starosty.

Radni przypominają, że dwa lata temu powiat olkuski skutecznie wnioskował o środki na doświetlenie przejść dla pieszych – po jednym w każdej z sześciu gmin. Chodziło o przejścia: na ul. Księdza Kanonika Stanisława Gajewskiego w Olkuszu (przy kościele), w rejonie kościoła i strażackiej remizy w Jangrocie, przy wjeździe do Jaroszowca od strony Klucz, na ul. Głównej w Bolesławiu przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, na ul. Kolejowej w Bukownie przy Urzędzie Miejskim i przystanku autobusowym, przy remizie OSP w Łobzowie. Inwestycja nie doszła do skutku. Na dwukrotnie ogłaszany przetarg nie wpłynęła ani jedna oferta.

Starosta z kolei przypomina, że w ubiegłym roku powiat również złożył wnioski o dofinansowanie. Na przeszkodzie stanęła pandemia i Zarząd Województwa Małopolskiego odwołał realizację zadania. Powiat nadal trzyma „rękę na pulsie”, jeśli chodzi o aplikowanie do programów poprawiających bezpieczeństwo na „pasach”.

-Nie dopuszczam takiej sytuacji aby w kolejnych latach Powiat Olkuski nie uczestniczył w rządowych programach, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg w rejonie przejść dla pieszych. Zapewniam również, że zarówno Zarząd Powiatu jak i jednostki organizacyjne, które zajmują się tą tematyką, czyli Zarząd Drogowy w Olkuszu uważnie śledzą i analizują możliwości skorzystania z tego rodzaju wsparcia – deklaruje starosta Bogumił Sobczyk.

Czy w tym roku uda się pozyskać środki i doprowadzić inwestycję do szczęśliwego finału? Będziemy to uważnie obserwować. A gdybyście to Wy mieli zdecydować, na których przejściach powinno być jaśniej, jakie lokalizacje wskazalibyście? Piszcie w komentarzach!

fot. pixabay.com

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o