fotowoltaika

W pięciu gminach naszego powiatu powstaną instalacje z wykorzystaniem OZE (odnawialnych źródeł energii). Na ten cel samorządy otrzymały unijne wsparcie.

Nasze gminy są w gronie 35 małopolskich samorządów, które wspólnie aplikowały o dotację na realizację projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej Małopolski”. Jego liderem jest Stowarzyszenie „Zielony Pierścień Tarnowa”. Łączna kwota dofinansowania to prawie 110 mln złotych. 

Jak informuje Urząd Marszałkowski, w ramach projektu może powstać około 6 tysięcy instalacji OZE, w tym: 3 108 szt. instalacji fotowoltaicznych, 2 782 szt. instalacji solarnych oraz 39 pomp ciepła. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to 60 procent.

Przedstawiciele gmin spotkali się niedawno w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, aby porozmawiać m. in. o harmonogramie działań. Samorządy z powiatu olkuskiego uczestniczące w projekcie to: Bukowno, Klucze, Olkusz, Wolbrom i Trzyciąż. – Udział w tym wydarzeniu wicemarszałka Województwa Małopolskiego Stanisława Sorysa oraz przybycie partnerów projektu z 35 małopolskich gmin, mówi dobitnie o potrzebie inwestowania w odnawialne źródła energii. W Gminie Klucze w ramach tego projektu zostaną zamontowane 44 instalacje fotowoltaiczne i solarne – mówi wójt Gmin y Klucze Norbert Bień. Wiadomo, że 42 instalacje znajdą się na prywatnych budynkach a dwie na Urzędzie Gminy i Domku Sportowca przy stadionie w Kluczach.
Całe zadanie w Gminie Klucze ma wartość 1 081 903,68 złotych. Dofinansowanie ze środków unijnych to 587 925,60 złotych, a udział mieszkańców i gminy to 507 216,21 złotych.

Najwięcej, bo 340 instalacji powstanie w gminie Wolbrom. -Duży może więcej. Zgoda buduje. Kilkadziesiąt samorządów się dogadało w imię wyższego celu i skutecznie sięgnęło po coś, co wydawało się z początku nieosiągalne – mówi burmistrz Wolbromia Adam Zielnik.

W Olkuszu powstaną 74 instalacje OZE. – Zainteresowanie możliwością pozyskania dofinansowania na odnawialne źródła energii wśród mieszkańców Gminy Olkusz jest coraz większe, dlatego cieszy nas, że na sporą część już złożonych wniosków otrzymaliśmy pieniądze zewnętrzne. Dzięki dodatkowym środkom podjęcie decyzji o tego typu inwestycji jest dla wielu mieszkańców łatwiejsze – uważa olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

W gminie Trzyciąż, zgodnie z liczbą zainteresowanych osób, zaplanowano 55 instalacji.

W Bukownie powstanie co najmniej 11 instalacji (10 w gospodarstwach indywidualnych i jedna w budynku użyteczności publicznej) wykorzystujących odnawialne źródła energii. Burmistrz Mirosław Gajdziszewski informuje zainteresowanych mieszkańców Bukowna, że istnieje jeszcze możliwość dołączenia do grona osób – uczestników tego projektu. Szczegółowych informacji na ten temat udziela Referat Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Bukownie (pokój nr 9) – tel. 32 626 18 36.

Projekt jest realizowany w ramach RPO WM na lata 2014-2020, 4 Oś priorytetowa Regionalna polityka energetyczna, działanie 4.1 Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, poddziałanie 4.1.1 Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rafał
Rafał
3 lat temu

[quote name=”Ernest”]”Najwięcej, bo 340 instalacji powstanie w gminie Wolbrom. W Olkuszu powstaną 74 instalacje OZE. W Gminie Klucze w ramach tego projektu zostaną zamontowane 44 instalacje fotowoltaiczne i solarne. W gminie Trzyciąż, zgodnie z liczbą zainteresowanych osób, zaplanowano 55 instalacji.”
Panie Piaśnik. Porównując te dane jednoznacznie widać, że przez swój okres kadencji, udało się Panu w sposób nie kwestionowany przybliżyć Olkusz do Trzyciąża. (nie ubliżając gminie Trzyciąż)[/quote]
Piszesz głupoty dostać mógł każdy wystarczyło chcieć. Nie jest winą burmistrza, że ludzie czegoś nie chcą.

Ernest
Ernest
3 lat temu

„Najwięcej, bo 340 instalacji powstanie w gminie Wolbrom. W Olkuszu powstaną 74 instalacje OZE. W Gminie Klucze w ramach tego projektu zostaną zamontowane 44 instalacje fotowoltaiczne i solarne. W gminie Trzyciąż, zgodnie z liczbą zainteresowanych osób, zaplanowano 55 instalacji.”
Panie Piaśnik. Porównując te dane jednoznacznie widać, że przez swój okres kadencji, udało się Panu w sposób nie kwestionowany przybliżyć Olkusz do Trzyciąża. (nie ubliżając gminie Trzyciąż)

Korek
Korek
3 lat temu

Brawo brawo burmistrz ….ono podoba mi się działanie oby tak dalej…pomyślności burmistrzu Olkusza…