2016 dawne starostwo

Projekt gminy Olkusz „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” znalazł się na drugim miejscu listy rezerwowej wniosków, których autorzy starają się o unijne dofinansowanie na ochronę i odnowę zabytków. Nadal jest jednak szansa na pozyskanie tych środków.

Olkusz stara się o unijne wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 – „Ochrona i opieka nad zabytkami – projekty większej skali” na odnowienie zabytkowej siedziby dawnego starostwa. Całkowity koszt inwestycji zaplanowano na 19 170 581,69 zł, a wnioskowaną dotację na 7 998 386,52 zł. Władze województwa łącznie na ochronę zabytków przeznaczyły 93 mln 790 tys. złotych. O wsparcie mogły ubiegać się m. in. jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie czy przedsiębiorcy.

Zgodnie z założeniami programu, dotacje przyznawane są na: prace konserwatorskie i roboty budowlane zabezpieczające zabytki przed zniszczeniem, roboty związane z prezentacją zabytkowych kolekcji i zbiorów lub z rozwojem i udostępnieniem szlaków kulturowych, a także niezbędne zabiegi waloryzacyjne prowadzone w otoczeniu obiektów zabytkowych. Konkurs dotyczy dużych projektów, gdzie minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przekracza 3 mln złotych a maksymalna wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 8 mln złotych

Wśród 18 projektów wybranych do dofinansowania znalazł się wniosek Klasztoru Sióstr Norbertanek w Imbramowicach. Dotacja w wysokości 7 mln 830 tys. złotych zostanie przeznaczona na renowację i udostępnienie do zwiedzania wieży kościelnej oraz remont elewacji zespołu kościelno-klasztornego.

Klasycystyczna perełka miasta
Aplikując o unijne środki, konieczne było określenie przeznaczenia zabytkowego obiektu.Przy opracowaniu koncepcji zagospodarowania dawnego starostwa należało wziąć pod uwagę szereg czynników, m. in.: wydobycia historycznych wartości obiektu, udostępnienie go mieszkańcom, możliwości finansowych gminy czy zaleceń konserwatorskich. Mocno zniszczony zabytek miał stać się prawdziwą architektoniczną perełką i wizytówką miasta.

Przypomnijmy, że wstępna koncepcja autorstwa dra Grzegorza Nawrota powstała na bazie programu funkcjonalno – użytkowego z 2009 roku całego tzw. kwartału królewskiego, na terenie którego stoi dawne starostwo. Zgodnie z planem na parterze miałaby powstać restauracja z pomieszczeniem bankietowym. W pozostałych pomieszczeniach mają mieścić się lokale o charakterze komercyjnym oraz związane z obsługą ruchu turystycznego (szatnie, sklepik z pamiątkami, toalety). Na poddaszu przewidziano pokoje gościnne z łazienkami o podwyższonym standardzie oraz salę konferencyjną. W części obiektu prowadzona będzie działalność kulturalna; swoją siedzibę znajdą tam również Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Centrum Wolontariatu, Centrum Wspierania Aktywności Obywatelskiej.
Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie kondygnacje, od piwnic po poddasze, łączyć będzie przeszklona winda.

Planując zagospodarowanie obiektu, pomyślano również o piwnicach. W ich części miałyby mieścić się pomieszczenia muzealne, w których z wykorzystaniem technik multimedialnych prezentowano by historię olkuskiego górnictwa oraz mennicy, która kiedyś mieściła się w tym budynku.

Olkusz nadal pozostaje w grze
Burmistrz Roman Piaśnik zapowiadał, że jeśli nie uda się pozyskać dotacji, wówczas prace zostaną podzielone na etapy. Nadal jednak jest szansa na wnioskowane środki. Przed Olkuszem, który jest drugi na liście rezerwowej, znajduje się Oświęcim z dokładnie taką samą liczbą punktów (miasto ubiega się o 2 mln 800 tys. złotych na przebudowę tuneli pod wzgórzem zamkowym w zakresie dostosowania do potrzeb udostępniania zwiedzającym).
-Wszystkim merytorycznym wymaganiom dotyczącym naszego wniosku o dofinansowanie sprostaliśmy. Wygrały bardzo interesujące projekty, jednak my nadal liczymy, że Olkusz znajdzie się na liście zadań, które będą mogły liczyć na dofinansowanie. Bardzo często zdarza się, że projekty z list rezerwowych w ostatecznym rozrachunku otrzymują dofinansowanie, dlatego wierzymy, że tak będzie i tym razem. Zadanie pt „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” znalazło się na drugim miejscu listy rezerwowej, z tą samą liczbą punktów, co zadanie na pierwszym miejscu, więc uznajemy, że nadal Olkusz pozostaje w grze. Jest to bardzo ważna inwestycja – nie tylko dla mieszkańców Olkusza, ale także z punktu widzenia dziedzictwa kulturalnego. Będziemy robić wszystko, by uchronić budynek dawnego starostwa przed dalszym niszczeniem, jednocześnie pamiętając, że może on być perełką architektoniczną naszego miasta, a w połączeniu z multimedialnym muzeum w podziemiach ratusza – bardzo interesującą atrakcją turystyczną – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Będą środki na trasę?
Gmina Olkusz, niezależnie od projektu dotyczącego dawnego starostwa, stara się o dofinansowanie utworzenia samej multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza. Wniosek został złożony w ramach programu „Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego”. Konkurs nie został jeszcze rozstrzygnięty. Po ocenie formalnej wynik pozytywny uzyskało 40 projektów (w tym wniosek gminy Olkusz) na łączną kwotę dofinansowania 45 838 419,41 złotych. Wartość olkuskiej inwestycji to 4 907 469,26 złotych, a kwota dotacji 1 953 784,20 złotych.

Budynek dawnego starostwa był tematem wielu tekstów na łamach „Przeglądu Olkuskiego”. Sporo naszych internautów kibicuje przywróceniu zabytkowi jego dawnej świetności. Nie brak też głosów, że remont obiektu i jego utrzymanie pochłoną ogromne środki, na co gminy zwyczajnie nie stać. Pytanie tylko, czy stać nas na doprowadzenie do kompletnej ruiny budynku, który stanowi sporą część naszej historii? 
O dalszych losach dotyczących renowacji dawnego starostwa i źródeł jej finansowania będziemy informować na bieżąco.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Młody
Młody
7 lat temu

[quote name=”Urzędnik”]Panie R.burmistrz Piaśnik nie jest prokuratorem żeby prowadzić dochodzenie gdzie są płyty z rynku które były zdemontowane kilkanascie lat temu . Proszę spytać poprzedniego burmistrza .[/quote]

Właśnie w momencie jak został burmistrzem to wówczas uzyskał dostęp do wszystkich informacji co się stało z tymi płytami i kostką granitową, a skoro przed wyborami wyceniał ich wartość na blisko 2 miliony to powinien był już jako burmistrz wyjaśnić wyborcom swoje podejrzenia z kampanii wyborczej a jeżeli się sprawdzały to jego obowiązkiem jako urzednika państwowego było podjąć stosowne działania a nie chronić sprawców upublicznianych przed wyborami nieprawidłowości …

pośrednictwo pracy
pośrednictwo pracy
7 lat temu

[quote name=”Urzędnik”]Panie R.burmistrz Piaśnik nie jest prokuratorem żeby prowadzić dochodzenie gdzie są płyty z rynku które były zdemontowane kilkanascie lat temu . Proszę spytać poprzedniego burmistrza .[/quote]

Nie jest prokurentem bo zmienił zawód jak został burmistrzem.
Prokurentem był w kampanii wyborczej.

Urzędnik
Urzędnik
7 lat temu

Panie R.burmistrz Piaśnik nie jest prokuratorem żeby prowadzić dochodzenie gdzie są płyty z rynku które były zdemontowane kilkanascie lat temu . Proszę spytać poprzedniego burmistrza .

hahaha
hahaha
7 lat temu

[quote name=”nick”]Pan Burmistrz Roman Piaśnik wszystko pomyślnie załatwi, bo jest to wyjątkowo sprawny w działaniu gospodarz Olkusza, nie przejmujący się hejtem, który wobec Niego jest stosowany przez różnych olkuskich „nieudaczników”.[/quote] Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się dla naszego klubu przemęcza, prezes Ochódzki Ryszard, naszego klubu „Tęcza”. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki! To mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat!
To jeszcze ja – Jarząbek Wacław, bo w zeszłym tygodniu nie mówiłem, bo byłem chory. Mam zwolnienie. Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam prezes naszego klubu. Niech żyje nam! To śpiewałem ja – Jarząbek

Lipa
Lipa
7 lat temu

[quote name=”nick”]Pan Burmistrz Roman Piaśnik wszystko pomyślnie załatwi, bo jest to wyjątkowo sprawny w działaniu gospodarz Olkusza, nie przejmujący się hejtem, który wobec Niego jest stosowany przez różnych olkuskich „nieudaczników”.[/quote]
Ostrzeżenie: nigdy nie czytajcie tego forum podczas jedzenia – można się udławić ze śmiechu ;).

Kiedyś w S.P. Nr 2 był napis: Leon to nie jest śmieszne imię. Teraz pasuje napis: Roman to dobry burmistrz ;).

A tak wracając do głównego wątku: dofinansowanie z gminy to kilkanaście milionów PLN czyli każdy mieszkaniec Olkusza zapłaci ok. 250 PLN na remont tego czegoś. Później co 5 lat, zmiana wystawy ma kosztować 2 mln pln. Czy nie lepiej te pieniążki w Rabsztyn zainwestować? Przecież w ten budynek trzeba krocie dopłacać co roku a tamten mógłby w końcu przynosić jakieś zyski.

wybor
wybor
7 lat temu

[quote name=”theon”][quote name=”Młody”][quote name=”Romuald”]Pieniądze wydane nie tak dawno na rewitalizację rynku, która była niczym innym jak jego remontem – rewaloryzacją, z powodzeniem mogła wystarczyć również na remont budynku dawnego starostwa. Tylko nasi włodarze nie powinni bujać w obłokach i wiedzieć, że jakby na to nie patrzeć, są to publiczne pieniądze.[/quote]

a w kampanii wyborczej burmistrz poszukiwał płyt kamiennych i kostki granitawej ze starej nawierzchni rynku o obliczanej wówczas prawie dwumilionowej wartości i chyba ciągle szuka bo nie pochwalił się wynikiem poszukiwań …[/quote]

kruk krukowi oka nie wykole 🙂 a że w kampanii 😉 kracze ?[/quote]

Głosowałem na Romana Piaśnika między innymi dlatego, że obiecywał zwalczać olkuskie układy i mówił że chce wyjaśnić co się stało z płytami i kostką ze starego rynku. Minęło już ponad 2 lata jego kadencji. Drugi raz na niego nie zagłosuję.

nick
nick
7 lat temu

Pan Burmistrz Roman Piaśnik wszystko pomyślnie załatwi, bo jest to wyjątkowo sprawny w działaniu gospodarz Olkusza, nie przejmujący się hejtem, który wobec Niego jest stosowany przez różnych olkuskich „nieudaczników”.

Lipa
Lipa
7 lat temu

[quote name=”parcowka”]Chwila. Moment. Załóżmy, że uda się pozyskać te dofinansowania. Policzmy:
Budynek Starostwa: Koszt inwestycji 19 170 581,69 zł – wnioskowana dotacja 7 998 386,52 zł = 11 172 195,17 zł wkładu własnego. Procent dofinansowania: 42%.
Trasa multimedialna: Koszt inwestycji 4 907 469,26 zł – wnioskowana dotacja 1 953 784,20 zł = 2 953 685,06 zł wkładu własnego. Procent dofinansowania: 40%.
Dwie inwestycje łącznie za 24 mln zł, dotacji niecałe 10 mln, a własnych (czyli naszych budżetowych) trzeba będzie dołożyć ponad 14 mln. Napiszę słownie: CZTERNAŚCIE MILIONÓW.
Czy dalej uważacie te projekty za „sukces” Piaśnika?[/quote]
Ponieważ mi się bardzo nie podoba ten pomysł to odrobinę dołożę: wstęp do muzeum: ratusz oraz muzeum starostwo ma kosztować odpowiednio: 16 PLN + 16 PLN + 2 PLN za możliwość puszczenia filmu w każdym z muzeów. Czyli łącznie 36 PLN za zwiedzanie. Żeby projekt był bardziej rentowny to nawet wstęp do toalety ma kosztować 2 PLN co jest absurdem. Dodatkowo do budynku rocznie trzeba dopłacać od 150-450 tys. PLN. Oczywiście założenia ile to osób nie będzie korzystało… conajmniej tyle ile na Rabsztynie. Przypomnę tym geniuszom, że przychód z biletów do wszystkich muzeów przy szpitalnej w 2014 roku to tylko 14 tys PLN a nie 600 tys. PLN. Myślenie nie boli.

parcowka
parcowka
7 lat temu

Chwila. Moment. Załóżmy, że uda się pozyskać te dofinansowania. Policzmy:
Budynek Starostwa: Koszt inwestycji 19 170 581,69 zł – wnioskowana dotacja 7 998 386,52 zł = 11 172 195,17 zł wkładu własnego. Procent dofinansowania: 42%.
Trasa multimedialna: Koszt inwestycji 4 907 469,26 zł – wnioskowana dotacja 1 953 784,20 zł = 2 953 685,06 zł wkładu własnego. Procent dofinansowania: 40%.
Dwie inwestycje łącznie za 24 mln zł, dotacji niecałe 10 mln, a własnych (czyli naszych budżetowych) trzeba będzie dołożyć ponad 14 mln. Napiszę słownie: CZTERNAŚCIE MILIONÓW.
Czy dalej uważacie te projekty za „sukces” Piaśnika?

Donald T.
Donald T.
7 lat temu

Jak wam 2018 roku burmistrz Piaśnik wybierze młode to wam szczeny poopadają.

WC
WC
7 lat temu

[quote name=”Młody”][quote name=”Romuald”]Pieniądze wydane nie tak dawno na rewitalizację rynku, która była niczym innym jak jego remontem – rewaloryzacją, z powodzeniem mogła wystarczyć również na remont budynku dawnego starostwa. Tylko nasi włodarze nie powinni bujać w obłokach i wiedzieć, że jakby na to nie patrzeć, są to publiczne pieniądze.[/quote]

a w kampanii wyborczej burmistrz poszukiwał płyt kamiennych i kostki granitawej ze starej nawierzchni rynku o obliczanej wówczas prawie dwumilionowej wartości i chyba ciągle szuka bo nie pochwalił się wynikiem poszukiwań …[/quote]

spoko spoko kostka jest pod kontrolą
w roku wyborczym burmistrz sypnie długo skrywaną kostką
cała najnowsza ścieżka rowerowa będzie nią wyłożona od Kocjana do Skalskiej
natomiast płytami wyłoży kładkę nad torami w ciągu ścieżki rowerowej

pielęgniarka
pielęgniarka
7 lat temu

[quote name=”Młody”][quote name=”Romuald”]Pieniądze wydane nie tak dawno na rewitalizację rynku, która była niczym innym jak jego remontem – rewaloryzacją, z powodzeniem mogła wystarczyć również na remont budynku dawnego starostwa. Tylko nasi włodarze nie powinni bujać w obłokach i wiedzieć, że jakby na to nie patrzeć, są to publiczne pieniądze.[/quote]

a w kampanii wyborczej burmistrz poszukiwał płyt kamiennych i kostki granitawej ze starej nawierzchni rynku o obliczanej wówczas prawie dwumilionowej wartości i chyba ciągle szuka bo nie pochwalił się wynikiem poszukiwań …[/quote]

Naprawdę wierzyłeś, że Roman Piaśnik będzie ich szukał jak już zostanie burmistrzem? Bo ja nie.

theon
theon
7 lat temu

[quote name=”Młody”][quote name=”Romuald”]Pieniądze wydane nie tak dawno na rewitalizację rynku, która była niczym innym jak jego remontem – rewaloryzacją, z powodzeniem mogła wystarczyć również na remont budynku dawnego starostwa. Tylko nasi włodarze nie powinni bujać w obłokach i wiedzieć, że jakby na to nie patrzeć, są to publiczne pieniądze.[/quote]

a w kampanii wyborczej burmistrz poszukiwał płyt kamiennych i kostki granitawej ze starej nawierzchni rynku o obliczanej wówczas prawie dwumilionowej wartości i chyba ciągle szuka bo nie pochwalił się wynikiem poszukiwań …[/quote]

kruk krukowi oka nie wykole 🙂 a że w kampanii 😉 kracze ?

peak
peak
7 lat temu

To , że projekt z Olkusza przegrał z projektami krakowskimi, tarnowskimi czy nowosądeckimi (nie PO, tylko PiS rządzi) – to jeszcze rozumiem, ale żeby z Kąśna Dolną? O czym to świadczy? Może z tych środków warto było się ubiegać o remont bardziej ważnego i zabytkowego dworca – PKP, choć i dworzec PKS to relikt przeszłości – nomen omen oba są prawdziwymi wizytówkami miasta i jego gospodarzy. Tak swoją drogą, idąc tropem obecnych preferencji politycznych większe szanse mógłby mieć projekt dot. zapomnianych ruin kościółka na Starym Olkuszu.
P.S. Centrum Wspierania Aktywności Obywatelskiej – ciekawi mnie czym ma się zajmować ów podmiot? Z jakich środków ma zostać sfinansowany? I tak w ogóle, czy już wiadomo kto będzie mu szefował?;-)

JanJan
JanJan
7 lat temu

Albo się mylę??? Ale czy to nie Przegląd Olkuski pisał jakiś czas temu,że kasa na rewitalizację budynku ze zdjęcia się znalazła?
Czyżby odgrzewany kotlet,znaczy Starostwo?

Młody
Młody
7 lat temu

[quote name=”Romuald”]Pieniądze wydane nie tak dawno na rewitalizację rynku, która była niczym innym jak jego remontem – rewaloryzacją, z powodzeniem mogła wystarczyć również na remont budynku dawnego starostwa. Tylko nasi włodarze nie powinni bujać w obłokach i wiedzieć, że jakby na to nie patrzeć, są to publiczne pieniądze.[/quote]

a w kampanii wyborczej burmistrz poszukiwał płyt kamiennych i kostki granitawej ze starej nawierzchni rynku o obliczanej wówczas prawie dwumilionowej wartości i chyba ciągle szuka bo nie pochwalił się wynikiem poszukiwań …

Romuald
Romuald
7 lat temu

Pieniądze wydane nie tak dawno na rewitalizację rynku, która była niczym innym jak jego remontem – rewaloryzacją, z powodzeniem mogła wystarczyć również na remont budynku dawnego starostwa. Tylko nasi włodarze nie powinni bujać w obłokach i wiedzieć, że jakby na to nie patrzeć, są to publiczne pieniądze.

lewy sierpniowy
lewy sierpniowy
7 lat temu

[quote name=”Młody”]PiSiorowy Burmistrz na pewno dotację by otrzymał i to nie tylko taką … wybory samorządowe już niedaleko a może nawet całkiem blisko …[/quote]
a czy sldowski burmistrz dostał jakąkolwiek dużą dotacje? tylko konkretnie, bez wyzwisk – ile kasy wpłynęło dzięki niemu do gminy?

kolo
kolo
7 lat temu

[quote name=”Młody”]PiSiorowy Burmistrz na pewno dotację by otrzymał i to nie tylko taką … wybory samorządowe już niedaleko a może nawet całkiem blisko …[/quote]
Synku – jakbyś miał minimalne pojęcie o dofinansowaniach unijnych, to wiedziałbyś, że podziałem środków z Regionalnych Programów Operacyjnych zajmują się Urzędy Marszałkowskie, a w przypadku Krakowa to sitwa byłego o burmistrza katechety czyli PełO. Więc wracaj do grania na kompie bo nic innego chyba nie potrafisz.

Młody
Młody
7 lat temu

PiSiorowy Burmistrz na pewno dotację by otrzymał i to nie tylko taką … wybory samorządowe już niedaleko a może nawet całkiem blisko …

Felik100
Felik100
7 lat temu

Chyba na swoje wydatki 🙂 😆

WC
WC
7 lat temu

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
i w ten sposób Romek będzie miał na bieżące wydatki