Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu rozstrzygną się losy ulic: 29-listopada, Kościuszki i Rabsztyńskiej. Miasto i Gmina Olkusz, która od niespełna dwóch lat zarządza tymi traktami, chce przekazać je w opiekę Powiatowi Olkuskiemu. Aby tak się stało, droga ta musi jednak zostać najpierw zwrócona Zarządowi Dróg Wojewódzkich.

Jest to efekt zmiany ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z dotychczasowymi zapisami, w przypadku powstania drogi alternatywnej dla drogi wojewódzkiej, droga wojewódzka automatycznie otrzymywała kategorię drogi gminnej. Tak też stało się dwa lata temu z drogą od ronda w Rabsztynie do skrzyżowania z DK94 oraz w ubiegłym roku z odcinkiem od Drogi Krajowej nr 94 do ronda na osiedlu Młodych.

W wyniku nowelizacji ustawy o drogach publicznych sytuacja to może jednak ulec zmianie. Przepisy ustawy przewidują, że w ciągu 90 dni od dnia wejścia jej w życie, rady gmin mogą podjąć uchwałę pozbawiającą takie drogi tej kategorii. Odcinek, który zostanie pozbawiony przez radę gminy kategorii drogi gminnej, z mocy ustawy staje się drogą wojewódzką.

Sejmik Województwa Małopolskiego będzie jednak mógł podjąć uchwałę o pozbawieniu jej kategorii drogi wojewódzkiej – wówczas taki odcinek zaliczony zostanie do kategorii drogi powiatowej. Żeby było zabawniej, również rada powiatu będzie mogła spróbować podjąć uchwałę o pozbawieniu wskazanego odcinka kategorii drogi powiatowej i tym samym byłaby ona ponownie zaliczana do dróg gminnych. Wszystko w myśl zasady, że „wiele musi się zmienić, aby wszystko mogło zostać po staremu”.

Gminy mają czas do października, żeby wystąpić z inicjatywą przekazania dróg. W odpowiedzi na nowelizację ustawy, na najbliższej sesji Rady Miejskiej, burmistrz Roman Piaśnik zaproponuje radnym podjęcie uchwały w sprawie zmiany kategorii omawianych dróg gminnych na drogi wojewódzkie.

– To jedyny sposób, aby „przekazać” drogę Powiatowi. Jest to decyzja tym bardziej zasadna z uwagi na fakt, że natężenie ruchu na odcinku od ronda w Rabsztynie do ronda na osiedle Młodych jest znacznie bardziej odpowiednie dla dróg o wyższej kategorii niż droga gminna. Zarząd Województwa Małopolskiego zapewne przekaże drogę Powiatowi, odpowiednio zmieniając jej kategorię – komentuje rzecznik UMiG Olkusz, Michał Latos.

Remonty i utrzymanie dróg stanowią podstawowe zadania samorządów każdego szczebla. Zadanie to jest kosztowne, a problemy z należytym utrzymaniem stanu lokalnych dróg władze samorządowe tłumaczą zawsze tak samo. Ilość dróg, które mają pod swoją opieką jest zbyt duża, a ilość pieniędzy, które mogą być przeznaczone na ten cel – zbyt mała. Część olkuszan obawia się jednak, że w trakcie procedury przekazywania dróg pozostaną one bez opieki.

– Ani Powiat ani Województwo nie mogą odmówić przejęcia drogi. Nie będzie zatem takiej możliwości, którą już niektóre media starają się straszyć mieszkańców, że droga nie będzie miała zarządcy oraz, że zostanie pozbawiona bieżącego utrzymania. Województwo, a następnie Powiat, jako kolejni zarządcy drogi, będą mieć obowiązek zapewnienia m.in. zimowego utrzymania. Nie ma również żadnych „przepychanek” między samorządami, a jedynie realizacja przepisów wynikających z nowego brzmienia ustawy – dodaje Michał Latos.

 

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, Powiat będzie mógł przekazać Gminie inną drogę lub drogi powiatowe o łącznej długości odpowiadającej przejmowanemu teraz odcinkowi. Gdyby jednak Rada Miejska zdecydowała się odrzucić propozycję Burmistrza, prowadzone jest niezależne postępowanie w celu wyboru ewentualnego wykonawcy prac remontowych wiaduktu na ul. 29 Listopada w Olkuszu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
baca
baca
7 lat temu

Dla dobra olkuszan te dziurawe sery przyjął były burmistrz Rzepka od kolegów z PO by żyło i jeździło się lepiej.Oddać to temu gniotowi z PO

pOSEŁ
pOSEŁ
7 lat temu

Panie (bez)radny Panek wjazd z ul. Armii Krajowej. Przed wyborami obiecanki cacanki a po wyborach ja was nie znam. Jeżeli Pis tak będzie realizował swoje obiecanki to ja głosuje za Pisem – przynajmniej nic się nie zmieni w Polsce.

Eduard
Eduard
7 lat temu

Zapraszamy Panów P. aby równym krokiem defiladowym przemaszerowali końcowy odcinek ulicy Armii Krajowej na Osiecką. Może blokujący je krawężnik nie spowoduje u nich trwałych kontuzji nóg ?

tyle w temacie
tyle w temacie
7 lat temu

Piaśnik, kiedy wreszcie zajmiesz się płytami z Rynku o których tyle mówiłeś przed wyborami?

olkuszanin 111
olkuszanin 111
7 lat temu

A nie lepiej się dogadać między sobą i załatwić sprawę normalnie jak ludzie a nie bez sensu jeden przed drugim robić głupotę za głupotą