Olewin

Firma IMI Hydronic Engineering z Olewina pokryła ściany swoich budynków specjalną farbą oczyszczającą powietrze. – To pierwszy projekt w naszym kraju realizowany na taką skalę. To tak, jakbyśmy posadzili w okolicy 3,5 tys. drzew – informują z dumą przedstawiciele firmy. Inwestycja wpisuje się w strategię dbania o środowisko, realizowaną przez spółkę od lat.

Firma IMI zdecydowała się odnowić elewacje kompleksu produkcyjnego w Olewinie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie technologia, jaka w tym przypadku została zastosowana. Ściany trzech budynków zostały pomalowane specjalną farbą oczyszczającą powietrze. Oznacza to, że przeszło 3,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni stało się teraz największym oczyszczaczem powietrza w naszym kraju.

Elewacja fabryki filtruje teraz dziennie 10,5 mln metrów sześciennych powietrza. Jeden metr kwadratowy farby redukuje do 0,42 g zawartych w nim szkodliwych tlenków azotu. – Prowadzimy działalność w Olewinie od wielu lat i nadszedł w końcu czas, aby odświeżyć elewacje naszych budynków. Chcieliśmy, aby nie tylko zdobiła ona nasze obiekty i chroniła je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale żeby również oddziaływała pozytywnie na środowisko i zdrowie osób mieszkających i pracujących w najbliższej okolicy. Mając wybór między normalną farbą a farbą ekologiczną, decyzja była oczywista – relacjonuje Marek Piecha, menadżer fabryki i Członek Zarządu spółki.

Troska o naturę wpisana jest w strategię firmy od lat. Jak tłumaczy nasz rozmówca, 40% całej światowej emisji dwutlenku węgla pochodzi z budynków. Ich produkty mają zaś wpływ na redukcję tego wskaźnika. – Im lepsze stworzymy zawory, tym mniejsza ilość energii potrzebna będzie do ogrzewania lub chłodzenia domostw. Mniejsza konsumpcja energii wpływa zaś pozytywnie na środowisko – mówi Marek Piecha.

Przedsiębiorstwo wdraża ekologiczne działania również na swoim „podwórku”. – Planujemy do roku 2040 być całkowicie neutralni jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla  – deklaruje przedstawiciel przedsiębiorstwa. – Wszystkie nasze fabryki zobowiązane są do kupowania zielonej energii, pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii, czyli między innymi z elektrowni wiatrowych czy wodnych. Na halach zainstalowaliśmy energooszczędne oświetlenie LED-owe. W przyszłości planujemy również zakup elektrycznych samochodów, tak aby cała nasza flota składa się z pojazdów, które nie będą emitowały dwutlenku węgla do atmosfery. Realizujemy również projekty mające za zadanie całkowitą eliminację plastiku z naszych fabryk – wylicza menedżer fabryki.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 lat temu

I tak wam ceny prądu podnieśli i kicha z oszczędności.