1

Rozpoczęły się prace dotyczące porządkowania zieleni przy drodze Olkusz – Bukowno. O to wielokrotnie apelowali od dawna nasi Czytelnicy. Przedsięwzięcie wykonuje Nadleśnictwo Olkusz oraz Zarząd Drogowy.

Chodzi o wycięcie drzew znajdujących się zbyt blisko jezdni oraz przycięcie gałęzi nad drogą. Temat ten był kilkukrotnie poruszany na naszych łamach. Kierowcy skarżyli się, że latem po wjechaniu z nasłonecznionego odcinka drogi nie widać rowerzystów i pieszych, a zimą z kolei gałęzie uginają się pod ciężarem mokrego śniegu.

Traktem administruje Zarząd Drogowy w Olkuszu, natomiast tereny leśne znajdują się w gestii Nadleśnictwa Olkusz. W grudniu informowaliśmy o planach obydwu instytucji dotyczących porządkowania zieleni. Miało się ono rozpocząć się w styczniu. – Niestety, nie pozwoliły na to warunki atmosferyczne. Zależało nam, aby wszelkie prace wykonać, zanim na drzewach pojawią się liście i tak się stanie. Dokonaliśmy kompleksowego przeglądu przydrożnej zieleni. Wycince ulegną drzewa znajdujące się najbliżej jezdni, pochylone, zagrażające bezpieczeństwu. Staramy się robić to w sposób na tyle delikatny, aby nie „odsunąć” lasu od drogi. Drzewa nadal będą dawały cień użytkownikom traktu, ale zagrożenie dla samochodów i rowerów będzie maksymalnie zredukowane – mówi nadleśniczy Marcin Polak.

Na czas robót droga nie została zamknięta. Ruchem kierują pracownicy Zarządu Drogowego w Olkuszu. – Prace przebiegają sprawnie. Oczywiście są chwilowe utrudnienia w ruchu, prosimy kierowców o wyrozumiałość – mówi dyrektor Zarządu Drogowego Paweł Pacuń.

Kolizje drogowe z drzewami rosnącymi przy krawędzi jezdni należą do wypadków drogowych o najcięższych skutkach. Władze powiatu zapewniają, że m. in. z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników traktów przydrożna zieleń podlega regularnym przeglądom. -Każdego roku w wyniku zderzeń pojazdów z przydrożnymi drzewami ginie blisko pół tysiąca osób. Przydrożne drzewa mają pod tym względem gorsze statystyki niż wszystkie inne elementy infrastruktury drogowej razem wzięte. Drogowcy, zarządcy i specjaliści ruchu drogowego muszą czuwać zatem, aby zieleń przydrożna była optymalnie dostosowana do wyposażenia pasa drogowego. W przeciwnym razie dochodzi do obniżenia funkcjonalności drogi. Drzewostany i zadrzewienia znajdujące się w pasach drogowych naszych dróg powiatowych są systematycznie przeglądane w trakcie rutynowych objazdów dróg wykonywanych przez Kierowników Obwodów Drogowo – Mostowych. Tylko w 2018 roku służby drogowe Zarządu Drogowego w Olkuszu wykonały na terenie powiatu wycinkę 80 sztuk drzew w obrębie pasa drogowego. Około 2600 sztuk drzew zostało poddanych pielęgnacji oraz wycięto około 9500 m2 samosiejek. W bieżącym roku również prowadzone są prace o takim charakterze i do końca lutego zostało już wyciętych 18 sztuk drzew, poddano pielęgnacji 126 sztuk drzew oraz wycięto 260 mkw. samosiejek – mówi wicestarosta olkuski Bogumił Sobczyk.

Prace związane z właściwym utrzymaniem stanu zadrzewień w ciągachdróg powiatowych nie ograniczają się wyłącznie do wycinki drzew. -Prowadzone są również prace obejmujące cięcia pielęgnacyjne i sanitarne w koronach drzew oraz usuwanie samosiejek. Jednocześnie chciałbym mocno podkreślić, iż w trosce o naturalne środowisko Zarząd Drogowy w Olkuszu ogranicza wycinki zdrowych drzew, które łącznie z sąsiadującymi terenami, lasami tworzą bezcenne ekosystemy stanowiące naturalną barierę dla pyłów i zanieczyszczeń komunikacyjnych. Wykonywane prace zawsze poddawane są szczegółowej analizie – dodaje wicestarosta Sobczyk.

Fot. ZD Olkusz

2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
5 lat temu

Rrr, na odcinku Bogucin – Jaroszowiec nie ma takiej tragedii jak na drodze do Bukowna, ale cięcia pielęgnacyjne powinny być zrobione. Trochę gałęzi „zwisa” nad drogą i niektóre drzewa rosną bardzo blisko jezdni.
https://www.youtube.com/watch?v=6nLvfOnUQF4
Na odcinku Olkusz-Bukowno robota pali się w rękach ..
https://www.youtube.com/watch?v=owzOhyqia18
Zostaje posprzątanie gałęzi z poboczy i prześwietlenie gałęzi, które wystają nad drogę.. Po cichu liczę, że redaktorka odwiedzi teren „inwestycji” i przypomni o tym..

kolo
kolo
5 lat temu

Rrr, na mapie Googla, na StreetView nie wygląda to najgorzej, ale to zdjecia sprzed 7 lat.. Pojadę tam i sprawdzę jak to obecnie wygląda..Jesli jest jak mówisz, będziemy walczyć o bezpieczeństwo kierowców..

kolo
kolo
5 lat temu

Rrr, za trzy lata, jeśli będziesz co pół roku pisał prośbę o interwencję do Przeglądu.. poczytaj sobie w wolnej chwili archiwum, zobaczysz kiedy był pierwszy artykuł o tym .. Do Latosa, Pacunia i gajowego bardzo ciężko docierają rzeczy oczywiste.

Rrr
Rrr
5 lat temu

Jest jeszcze jeden taki punkt na mape Naszego powiatu – droga od Bogucina Duzego, biegnaca lasem do ul. Rabsztynskiej j(Klucze-Jaroszowiec). Droga tez po poprawy w tym punkcie. Dotrzecie???

kolo
kolo
5 lat temu

Podstawowe pytanie – dlaczego Polak nie zauważył zagrożenia pięć, trzy czy dwa lata temu?? Teraz widzi??..
Drugie pytanie – jakim prawem Sobczyk spija śmietankę z inwestycji? Co robił do tej pory, że drzewa się kładły na drogę po opadach mokrego śniegu?? Czemu sami nie podjęli decyzji o cięciach pielęgnacyjnych ?? Czemu czekali aż „czytelnicy” zareagują, zaapelują i pokażą palcem?? Przecież to wasze obowiązki! ! !. O Pacuniu to juz nawet szkoda gadać – kiedy sie linie zetrą na Słowikach? Może Latos szczotką zetrze?? Kiedy zostanie zrobione skrzyżowanie al. 1000Lecia/29Listopada? Zęby można stracić dojeżdżając od strony szpitala.. i wiele, wiele innych miejsc i odcinków dróg, które Pacuń nie widzi.. Kiedy zrobiony zostanie porządek na „rondzie” przy dworcu?? Wypisywać dalej??