W bieżącym roku zbiegły się ze sobą dwa ważne jubileusze: pierwszy z nich to 15-lecie partnerstwa miast Olkusz-Schwalbach, drugi natomiast to 10-lecie wymiany między I LO i Albert-Einstein-Gymnasium w Schwalbach am Taunus. Z okazji tego drugiego jubileuszu odbyła się kolejna już wymiana młodzieży między obiema szkołami. W kwietniu gościła w Olkuszu grupa młodzieży z Niemiec. Razem z nimi zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Ojców oraz Kraków. Młodzi Niemcy wzięli także udział  w zajęciach lekcyjnych w I LO oraz spotkali się z v-ce Burmistrzem Miasta, dr. Włodzimierzem Łysoniem.
W czerwcu nastąpiła rewizyta. Kilkunastoosobowa grupa uczniów z I LO wraz z nauczycielkami, Agnieszką Piasny i Dorotą Krzyżkowską, wyjechała do Niemiec. Podczas tygodniowego pobytu zwiedziliśmy Schwalbach, Frankfurt nad Menem z domem Goethego i licznymi wieżowcami oraz  Aschaffenburg w Bawarii z willą rzymską – Pompejanum. Młodzież brała również udział w lekcjach w Albert-Einstein-Gymnasium oraz w miniprojekcie filmowym zatytułowanym „Moje wyobrażenia o Frankfurcie”.

Spotkaliśmy się również z panią Burmistrz Schwalbach, Christiane Augsburger. Dla wszystkich były to łącznie 2 tygodnie pełne wrażeń i nowych doświadczeń. Nawiązało się wiele nowych znajomości i przyjaźni, które mamy nadzieję, że potrwają dłużej. Wspólnie spędzony czas był okazją do rozmów w języku niemieckim oraz poznania  lokalnych zwyczajów i tradycji. Pierwszy z jubileuszy, czyli 15-lecie partnerstwa miast, zaowocował z kolei wyjazdem do Schwalbach 5 uczniów I LO wraz z grupą olkuszan reprezentujących różne instytucje. W oficjalnych obchodach 15-lecia partnerstwa uczestniczyła również mgr Irena majda, dyrektor I LO.

Pobyt w Niemczech upływał pod hasłem „Różnorodność kulturowa i religijna”. Młodzież miała okazję zobaczyć miasto partnerskie Schwalbach, Albert-Einstein-Gymnasium, zwiedzić Frankfurt nad Menem oraz Strasbourg z siedzibą Parlamentu Europejskiego, gdzie cała grupa spędziła ostatnie 2 dni.
Pozostaje mieć nadzieję, że nasze partnerstwa i wzajemna współpraca będą trwały jeszcze wiele lat.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze