Artykuł sponsorowany

Wybór dysku zewnętrznego do konsoli zależy od wielu czynników. Jak dokonać właściwego wyboru, by służył dobrze przez długi czas? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Pamiętaj o kompatybilności

Wybierając dysk zewnętrzny do konsoli, warto najpierw upewnić się, że wybrany model jest kompatybilny z Twoją konsolą. Zarówno Xbox, jak i PlayStation mają swoje wymagania co do dodatkowych nośników.

Wymagania konsol Xbox

W przypadku konsoli Microsoftu model wybranej firmy, np. dysk zewnętrzny Samsung, musi obsługiwać interfejs USB 3.2 Gen.1. Dzięki temu możesz transferować dane z maksymalną prędkością 5 GB/s (realnie 640 MB/s). Dysk podłączany jest wtyczką USB-A. Jeśli chodzi o pojemności, Xbox Series X/S obsługuje przedział od 128 GB do 16 TB. Do konsoli jednocześnie możesz mieć podłączone 3 dyski, również przy pomocy koncentratora USB.

Warto też pamiętać o jednej ważnej kwestii. Użycie jednego z portów USB konsoli Xbox Series S lub X umożliwia rozszerzenie przestrzeni na instalację oraz uruchamianie gier zgodnych z poprzednimi wersjami konsoli, takich jak Xbox One. Można również wykorzystać taki dysk do przechowywania gier zaprojektowanych specjalnie dla Xbox Series X|S, ale aby uruchomić te gry, konieczne jest ich przeniesienie do wewnętrznej pamięci.

Wymagania konsoli PlayStation

Jeśli chodzi o konsole Sony, PlayStation 5 obsłuży dysk od 250 GB do 8 TB. Wymagany standard USB to 3.0, podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji sprzętowej. Warto tutaj zaznaczyć, że o ile gry w ramach wstecznej kompatybilności z PlayStation 4 uruchomisz bez problemu z dysku zewnętrznego na konsoli PS5, to w przypadku tytułów dedykowanych na najnowszą generację, konieczne będzie przekopiowanie ich najpierw na dysk wewnętrzny.

Dysk zewnętrzny SSD czy HDD?

Dyski zewnętrzne HDD są zazwyczaj tańsze niż modele SSD o takiej samej pojemności, co sprawia, że dla osób o ograniczonym budżecie są często dobrą opcją. Niestety, jednocześnie oferują mniejsze prędkości, co może prowadzić do dłuższego oczekiwania na ładowanie gry czy jej instalację. Do tego też, z uwagi na ruchome części mechaniczne, dyski HDD są bardziej podatne na uszkodzenia fizyczne, co może być problemem np. podczas podróżowania z nimi.

Zewnętrzne dyski SSD są znacznie wydajniejsze, co przekłada się na krótsze czasy ładowania gier i szybszy transfer danych. Nie mają ruchomych części, co czyni je bardziej odpornymi na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy, a do tego też mają często niewielkie rozmiary, jak np. Samsung Portable SSD T7 Shield 1TB. Dodatkowym atutem dysków zewnętrznych SSD jest też cicha praca. Minusem dla wielu osób może być ich cena, gdyż są droższe od nośników HDD.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając dysk zewnętrzny do konsoli?

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie danego modelu, zastanów się nad tym, jakiej pojemności potrzebujesz. Nowoczesny gry zajmują coraz więcej miejsca, co szybko zapełnia dysk. Dobrym wyborem będzie zatem model o większej przestrzeni, minimum 1 TB, co zapewni Ci brak konieczności wymiany nośnika w niedalekiej przyszłości.

Warto też wiedzieć, że dyski różnią się od siebie rozmiarem oraz wyglądem. Wybierz model, który będzie pasował do Twoich preferencji. Do tego też, jeśli planujesz zabierać dysk zewnętrzny w różne miejsca, rozważ też jego wagę i rozmiar. Sprawdź dysk Samsung Portable SSD T9 2TB w sklepie Komputronik lub inne modele właśnie pod tym kątem.

Przed dokonaniem zakupu warto także poszukać recenzji oraz opinii innych użytkowników. Sprawdź, jakie mają doświadczenia związane z danymi dyskami zewnętrznymi, szczególnie w kontekście używania ich z konsolą.

Wybór odpowiedniego zewnętrznego nośnika danych może wydawać się czasochłonnym zadaniem, jednak nic bardziej mylnego. Warto poświęcić chwilę na dokładne przeanalizowanie dostępnych opcji, by cieszyć się wysokim komfortem oraz jakością rozrywki. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci znaleźć model dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb oraz preferencji.