zus

Nowe zasady opłacania składek na Indywidualne Numery Rachunków Składkowych zyskały przychylność przedsiębiorców. Wyeliminowały błędy, z którymi borykali się przez wiele lat. Nowy – prosty sposób wypełniania przelewu spowodował, że wpłaty na kontach w ZUS księgują się terminowo i bez błędów. Tylko do 21 maja chrzanowski oddział ZUS i podległe mu placówki odnotowały 180 574 wpłat na kwotę 1 180 362 426,11 zł.

Od lutego 2018 r. chrzanowski oddział ZUS oraz inspektoraty: w Olkuszu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej i Wadowicach rozpoczęły informowanie płatników składek o saldzie i rozliczeniu wpłat przekazanych po 1 stycznia 2018 r. W pierwszej kolejności informacje otrzymali płatnicy, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenia i którzy mieli zadłużenie. ZUS zakończył również wysyłkę informacji do płatników, którzy zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Wysłanych zostało ponad 4 tysiące pism.

Aktualnie ZUS wysyła informację do płatników, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenia (bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Co ważne, płatnicy otrzymają w listach bieżącą informację o rozliczeniach, które zostały zaksięgowane do dnia wysyłki korespondencji. Jeżeli płatnik otrzyma korespondencję w lipcu będzie tam okres rozliczeniowy od stycznia do czerwca.

Gdzie przedsiębiorca może sprawdzić saldo?
Informacje na temat podziału wpłaty oraz salda została udostępniona na Portalu Usług Elektronicznych. Można skorzystać z pomocy doradcy płatnika składek na Sali Obsługi Klientów w każdej placówce ZUS. Innym rozwiązaniem jest kontakt z pracownikiem Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 1600 lub na www.eskladka.pl

Bożena Bielawska p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze