memorial kazibut2018

Sportową wizytówką Olkusza w grach zespołowych na krajowym poziomie bez wątpienia jest Stowarzyszenie Piłki Ręcznej. Wysoki poziom olkuskiego szczypiorniaka to zasługa nie tylko trenerów i zawodniczek, ale także osób, które wspierały sportowy rozwój handballu w Srebrnym Mieście. Taką postacią za życia był Julian Kazibut – bezinteresowny darczyńca.

Patron jubileuszowego X memoriału, który w ostatnim tygodniu został rozegrany w hali MOSiR, o rozwój dyscypliny i SPR-u dbał do samego końca. Śp. Julian Kazibut w piłce ręcznej zakochał się w czasie swoich występów w barwach męskiego Orła. Po likwidacji sekcji i całego klubu bez wahania włączył się w utworzenie żeńskiego zespołu grającego na początku w strukturach Ludowych Zespołów Sportowych. Srebrne Lwice zmagania o ligowe punkty zaczęły od trzeciego poziomu rozgrywkowego. Szybko jednak zaliczyły dwa awanse, łącznie z tym do kobiecej PGNiG Superligi. W budowę solidnego klubu, jak również prężnej akademii najmłodszych adeptów szczypiorniaka śp. Kazibut włożył nie tylko wiele serca, ale i prywatnych pieniędzy.

Od dziesięciu lat są kontynuatorzy misji i myśli patrona memoriału m.in. w osobie obecnego prezesa klubu Marcina Kubiczka. Sternika SPR-u oczywiście nie mogło zabraknąć podczas niedawnej rywalizacji. – Jeszcze raz pragnę podkreślić, że Julian niewiele mówił, stawiając na działanie. Ale gdy już zabierał głos w jakiejś sprawie, to jego zdanie było najcenniejsze. Lata lecą, a my cały czas korzystamy z jego doświadczenia i pomysłów – podkreśla prezes Kubiczek.

Tegoroczny turniej odbywał się na przestrzeni czterech dni. W pierwszym, na parkiet wyszli uczniowie szkół średnich oraz gimnazjalistki. Wśród męskiej konkurencji najlepiej wypadła reprezentacja IV LO, która na podium wyprzedziła ZS nr 4 i ZS nr 3. U dziewcząt również nie było niespodzianki. Zespół Gimnazjum nr 4 zdeklasował swoje rówieśniczki z Gim 1 i Gim 2.

Drugi dzień przebiegał pod znakiem rywalizacji uczennic ze szkół średnich oraz chłopców z oddziałów gimnazjalnych. Dominacja żeńskiej ekipy IV LO złożonej niemal w komplecie z zawodniczek SPR-u nie podlegała żadnej dyskusji. Podopieczne Katarzyny Polak pokonały II LO, ZS nr 3 i ZS nr 4. „Czwórka” okazała się też najlepsza w kategorii gimnazjalistów, choć w tym przypadku przewaga chłopców pobierających naukę na os. Słowiki nie była już tak znaczna, jak ich koleżanek rywalizujących dzień wcześniej. Zespół prowadzony przez Annę Poradę-Kozieł wyprzedził Gim 2, Gim 3 i Gim 1.

Ostatnie dwa dni memoriału upłynęły pod znakiem zmagań uczniów i uczennic ze szkół podstawowych. Najliczniejsze grono uczestników stanowiła rywalizacja chłopców, gdzie na boisko wyszło aż czternaście ekip. Najlepiej w całej stawce poradzili sobie uczniowie SP 9, podobnie było w przypadku dziewcząt. Srebro obroniły dziewczęta z SP 3, a trzecie miejsce przypadło w udziale SP 6, natomiast u chłopców podium uzupełniły zespoły SP 2 i SP 3.

– Emocji jak zwykle nie zabrakło. Po raz kolejny mocno cieszymy się z frekwencji i tego, że ponownie wspólnie udowodniliśmy, że pamięć o naszych przyjaciołach może trwać wiecznie – komentuje Katarzyna Polak, wiceprezes SPR-u Olkuszu.

Przypomnijmy, że Memoriał Juliana Kazibuta, w którym do rywalizacji przystępują szkolne drużyny to niejedyny turniej poświęcony sylwetkom osób zaangażowanych w rozwój piłki ręcznej w Olkuszu. Wiosną klub pamięta bowiem o Romanie Nowosadzie. Jemu również dedykowana jest sportowa impreza, tyle tylko, że w niej udział biorą już ligowe zespoły młodzieżowe.

Organizatorzy Memoriału: SPR Olkusz, Arkop Sp.z o.o. oraz MOSiR Olkusz.
Sponsorzy: Arkop Sp.z o.o., MOSiR Olkusz oraz ZGH Bolesław.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze