wyprawa pomoc

W kontekście młodych mieszkańców Olkusza bardzo często pojawia się pytanie o to, co zrobić, żeby dzieci i młodzież nie szukała niebezpiecznych dla nich wypełniaczy czasu, które wcześniej czy później kończą się sięgnięciem po używki. Odpowiedź jest prosta – trzeba pokazać im, jak można twórczo i aktywnie spędzić czas w miejscu zamieszkania. Gra miejska „Wyprawa po moc” zgromadziła na olkuskim rynku setki uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Po happeningu przygotowanym przez uczniów, każda grupa przeszła specjalnie wytyczonym szlakiem, na którym znalazły się miejsca, jakie warto znać i odwiedzić.

Uczestnicy gry miejskiej zostali podzieleni na dwie grupy. Młodsi mieszkańcy Olkusza, uczniowie olkuskich podstawówek, spędzili dzień pod hasłem „Mam moc, bo wiem, gdzie spędzać wolny czas”. Dzieciaki odwiedzały różne miejsca na mapie kulturalnej miasta i brały tam udział w przewidzianych dla nich zadaniach. – Gra miejska miała na celu zapoznać młodych z propozycjami kulturalnymi na terenie Olkusza Pozwoli to na dostrzec różnorodność odwiedzonych miejsc i ich oferty. Wiedza daje moc, moc do działania i umiejętność spędzania wolnego czasu. Uczestnicy będą mogli ją zdobyć i przekazać dalej – swoim rodzinom i znajomym – podkreśla Bogusława Lasota, pełnomocnik burmistrza do do spraw profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom, inicjatorka tej akcji. Dzieciaki odwiedziły MOK, Centrum Kultury, MOSiR, Bibliotekę Pedagogiczną, Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną, Punkt Informacji Turystycznej, Muzeum Pożarnictwa i Muzeum Regionalne PTTK, Centrum Helen Doron i Centrum Wolontariatu.

Kiedy młodzi się nudzą i nie mają zajęcia, są pozbawieni opieki dorosłych zajętych własnymi sprawami, bardzo często znajdują je sobie sami, co niekoniecznie jest dla nich dobre. Bycie nastolatkiem ma swoje prawa, ale wyrozumiałość kończy się tam, gdzie złymi wyborami młodzi robią sobie krzywdę. Nawet, jeśli wpadnie się w poważne tarapaty, nigdy nie jest tak, że zostaje się samotnie z problemem. Wystarczy chcieć poszukać pomocy. Żeby wiedzieć, gdzie ją znaleźć, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w ramach „Wyprawy po moc” (co można rozumieć również jako pomoc), wzięli udział w grze miejskiej, której przyświecała myśl „Mam moc, bo wiem, gdzie szukać pomocy i wsparcia”. Nastolatkowie odwiedzili osobiście miejsca, gdzie czekają na nich ludzie gotowi pomóc. – Uczestnicy to młode osoby, ale na tyle dojrzałe, żeby dostrzegać problemy w swoich rodzinach i rodzinach swoich przyjaciół. Zapoznanie się z konkretnymi miejscami i ich ofertą pomocy poprzez osobisty kontakt, czyli wejście do budynku i rozmowa z pracownikami, na pewno zaprocentuje w przyszłości – dodaje Bogusława Lasota. Podczas gry miejskiej młodzież miała do wykonania konkretne zadania w siedzibach Sądu Rejonowego, Policji, Straży Miejskiej, Ośrodka Pomocy Społecznej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Gminnego Punktu Wsparcia Osób i Rodziny, Klubu Abstynenta i Socjalizacyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej.

Taki pomysł na spędzenie czasu bardzo spodobał się młodym uczestnikom akcji i bardzo chętnie zaangażowali się w przygotowane dla nich propozycje. Tego typu gra miejska jest nową inicjatywą, ale wydaje się, że na tyle wartościową, iż warto ją powtórzyć w przyszłości, aby wiedzę zdobywali kolejni młodzi olkuszanie.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:45857}{joomplu:45856}{joomplu:45855}{joomplu:45854}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
aja
aja
10 lat temu

fajne były zadania i gimnastyka z kubusiem

aja
aja
10 lat temu

fajne w bibliotece były konkurencje i gimastyka z kubusiem

warto
warto
10 lat temu

prosimy o więcej takich inicjatyw

bik
bik
10 lat temu

W bibliotece było super!!!!!!!