zus

Papierowe formularze zwolnień obowiązują do końca czerwca 2018 r. Od 1 lipca 2018 r. honorowane będą tylko zwolnienia elektroniczne e-ZLA. To ulga dla pacjentów ponieważ nie będą musieli dotrzymywać 7 dniowego terminu doręczenia do pracodawcy i do ZUS papierowego zwolnienia lekarskiego. Zrobi to za nich system komputerowy, wystarczy jedno kliknięcie lekarza.

Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej można przesyłać już od 1 stycznia 2016 r. Ogółem do chrzanowskiego oddziału ZUS od 1 stycznia 2016 r. do 22 stycznia 2018 r. wysłanych zostało 19 648 e-ZLA.

Do tej pory elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. Aby wyjść naprzeciw lekarzom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udostępnił od 1 grudnia 2017 r. bezpłatny Certyfikat. Niezbędnym do jego uzyskania jest zarejestrowany profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Dopiero wtedy lekarz może pobrać darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich na okres 5 lat. W zakładce „Certyfikat z ZUS” każdy lekarz, posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień, może wystąpić o wystawienie certyfikatu. ZUS wystawia certyfikat w ciągu kilku minut o czym zainteresowana osoba jest informowana mailem lub smsem. Certyfikat należy zapisać na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA lub w pamięci nośnika zewnętrznego.

Zapowiada się gorący okres szkoleń w placówkach ZUS. Będą seminaria dla lekarzy z zakładania profilu na Platformie Usług Elektronicznych, pobierania Certyfikatu, podpisu e-ZLA. Pracownicy ZUS również szkolą lekarzy w szpitalach, ośrodkach zdrowia, przychodniach. Wszystko po to, aby 1 lipca każdy lekarz mający uprawnienie do wystawiania zwolnień lekarskich mógł je wystawić w formie elektronicznej.
Wszystkie szkolenia są bezpłatne. Szczegółowe informacje można zaleźć na stronie www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.{jcomments on}

Bożena Bielawska p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze