zus

Od października zmienia się stawka podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 na 17 proc. i zmniejsza się zaliczka na podatek z 46,33 na 43,76 złotych. To oznacza realny zysk także dla świadczeniobiorców.

Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści. Wypłaty już za październik będą wyższe. W zależności od dochodu, rocznie można zyskać nawet kilkaset złotych.

Emeryci i renciści, którzy pobierają minimalne świadczenie 1 100 zł brutto, otrzymają na rękę 943 zł a nie 935 zł jak dotychczas. Osoby, które dostają 2 500 zł zyskają 23 zł, natomiast pobierający świadczenie w wysokości 7 000 zł otrzymają 67 zł więcej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich swoich klientów z dochodem do 85 528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 procent. Klienci ZUS dlatego mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych od października do grudnia.

Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

 zus podatki 2019

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
DK
DK
4 lat temu

Wzrost świadczeń emerytalnych jest tak SZALONY, że doprawdy jest się czym chwalić. Od CAŁYCH 8 złociszy/miesiąc w górę. Doprawdy, taki wysoki jest ten wzrost iż należy go podkreślić i „trąbić” o nim na prawo i lewo. 🙂

lulek
lulek
4 lat temu

[quote]Od października zmienia się stawka podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 na 17 proc.(…)
Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy,[b] którzy opłacają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści.[/b][/quote]
Właśnie, podatek dochodowy!

[i][b]A przecież emerytura pochodzi nie z dochodu, tylko z wpłaconych składek[/b][/i]

Dlaczego więc podatek się płaci?