DSCF9562

W piątek, 27 września, na terenie byłej jednostki wojskowej w Bukownie odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej stacjonowanie 16 dr OPK w miejscowości Podpolis w latach 1962-1989. Przed kilkoma dniami minęła 30. rocznica rozwiązania tego dywizjonu.

W miejscowości Podpolis w latach 1962-1989 stacjonował dywizjon rakietowy, który był ogniwem obrony przestrzeni powietrznej zachodniej części województwa krakowskiego i Górnego Śląska. W 30. rocznicę rozwiązania tego dywizjonu żołnierze, członkowie Koła „Ziemi Olkuskiej” Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, postanowili upamiętnić tablicą miejsce jego stacjonowania. 

Do byłej jednostki wojskowej w Bukownie przybyło wielu gości, w tym członkowie lokalnych samorządów, przedstawiciele zakładów pracy i instytucji działających na terenie powiatu olkuskiego, członkowie Zarządu Małopolskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, a także uczniowie Liceum Mundurowego z Olkusza.

DSCF9520

DSCF9540

Uroczystość otworzył prezes Koła „Ziemi Olkuskiej” ZŻWP ppłk Stanisław Bartoszcze, witając przybyłych gości i przypominając historię stacjonującego w Podpolis dywizjonu.

– Żeby pozostawić choć odrobinę prawdy z minionego okresu 1962-1989, chcemy tablicą upamiętnić miejsce stacjonowania dywizjonu, zostawić klucz poznawania przeszłości – mówił w swoim przemówieniu ppłk Stanisław Bartoszcze. – Niech ten klucz będzie drogowskazem na drodze życia dla wszystkich, którzy będą chcieli wiedzieć więcej, niż jest napisane na tablicy.

DSCF9554

Po uroczystym odsłonięciu tablicy głos zabrali również burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski oraz starosta olkuski Bogumił Sobczyk, który powiedział:

– Z dzisiejszej perspektywy trudno sobie to wyobrazić, ale funkcjonowanie dywizjonu obrony powietrznej kraju miało strategiczne znaczenie dla obrony powietrznej nie tylko naszego państwa, ale tej ziemi. Dlatego obecnym tu żołnierzom, ich rodzinom, pracownikom administracyjnym należy się ogromny szacunek, że Podpolis staje się miejscem małej pamięci, miejscem, o którym trzeba pamiętać, które trzeba pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Po uroczystościach głównych uczestnicy zostali zaproszeni na przygotowany przez organizatorów poczęstunek. Nie zabrakło wspomnień i wspólnych zdjęć.

Jednostka Wojskowa 1514 (16 dr OKP) funkcjonowała na terenie Bukowna od 1962 r. Została rozwiązana jesienią 1989 r. Dzisiaj mieści się tu Dom Seniora „Leśna Polana”.

DSCF9543

DSCF9577

DSCF9565

DSCF9581

DSCF9529

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze