Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi urodzonemu po 31.12.1948r., który osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn, jeżeli spełni łącznie następujące warunki:
ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn,
wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze zarówno przed 1.01.1999r. jak i po 31.12.2008r.,
rozwiązał stosunek pracy.
W określonych przepisami przypadkach istnieje możliwość uzyskania prawa do emerytury pomostowej w wieku niższym niż 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn, np. pracownik, który wykonywał prace maszynistów pojazdów trakcyjnych może przejść na emeryturę pomostową po osiągnięciu 50 lat w przypadku kobiet i 55 lat w przypadku mężczyzn, po spełnieniu pozostałych wymaganych warunków.
Do 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze uwzględnia się zarówno okresy, w których były wykonywane prace ustalone na podstawie przepisów obowiązujących przed 1.01.2009r., jak też okresy, w których wykonywane były prace wymienione w nowych wykazach prac. Okresy te podlegają sumowaniu.
Istnieje również możliwość przyznania prawa do emerytury pomostowej osobie, która nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach po 31.12.2008r., ale pod warunkiem, że najpóźniej w dniu 1.01.2009r. posiadała ona 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej  w nowych wykazach prac i spełniła w tym dniu lub spełni w przyszłości pozostałe warunki do emerytury pomostowej.
Postępowanie w sprawie emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek osoby ubiegającej się o  świadczenie zgłoszony bezpośrednio w ZUS lub za pośrednictwem płatnika składek.
Wysokość emerytury pomostowej oblicza się poprzez podzielenie podstawy obliczenia emerytury (czyli kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji oraz kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego) przez średnie dalsze trwanie życia. Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury, o której mowa w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Do emerytury pomostowej można dorabiać, o ile wykonywana praca nie jest pracą w szczególnym warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w nowym wykazie prac.
Jeżeli z tytułu tej pracy odprowadzane były składki na ubezpieczenie emerytalne, wówczas można złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie świadczenia.
Szczegółowe wyjaśnienia nt. emerytur pomostowych można uzyskać w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, jak również na stronie internetowej www.zus.pl/pomostowki , gdzie znajdują się także nowe wykazy prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze