Chorzy z powiatu olkuskiego, którzy cierpią na choroby przewodów żółciowych i trzustkowych, nie będą musieli już jeździć na specjalistyczne badania do Krakowa. Diagnostyka i zabiegi ERCP będą wreszcie wykonywane na miejscu – w Nowym Szpitalu w Olkuszu.

Zabiegi ERCP (czyli inaczej endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna ECPW) polegają na zobrazowaniu przewodów żółciowych i trzustkowych przy wykorzystaniu techniki endoskopowej i radiologicznej. Jest to badanie o wielu zastosowaniach. Używa się go w celach diagnostycznych, kiedy u pacjenta podejrzewa się zastój żółci w drogach żółciowych, zapalenie trzustki, raka, torbiele czy przetoki. Ponadto dzięki tej technice można nieoperacyjnie usunąć złogi, protezować zwężenia dróg żółciowych i trzustki w wielu schorzeniach. Tego typu problemy zdrowotne dotyczą sporej części pacjentów, stąd zaopatrzenie szpitala w odpowiedni sprzęt było bardzo potrzebne.

– Dotychczas zmuszeni byliśmy przewozić pacjentów do Krakowa w celu wykonania zabiegu
ERCP. Teraz zabiegi te możemy wykonywać na miejscu w szpitalu – tłumaczy Barbara Mosór, rzeczniczka prasowa Nowego Szpitala w Olkuszu. ERCP wykonuje się w celach diagnostycznych – rozpoznawania chorób lub terapeutyczno – leczniczych. Pacjent zyskuje skrócony czas leczenia i zwiększony komfort podczas leczenia. Ponadto ERCP jest zabiegiem małoinwazyjnym, a pacjent nie wymaga długiej hospitalizacji – dodaje.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pacjentka
Pacjentka
11 lat temu

Mamy jeszcze coś dobrego w szpitalu w Olkuszu : Skuteczne leczenie kręgosłupa masażem leczniczym. Kończę już masaże u Pana Piotra Rutkowskiego. Ten Pan jest prawdziwym profesjonalistą. Zabiegi wykonuje z prawdziwym poświęceniem i oddaniem. Myślałam, że mnie już nic nie pomoże, bo z masaży korzystałam już wiele razy w różnych ośrodkach.
Panie Piotrze, dziękuję Panu, że przestało mnie boleć, że lepiej mnie się chodzi i za to, że jest Pan taki dobry.

R.
R.
11 lat temu

Pasowałoby by jeszcze w tym szpitalu przeprowadzać rezonans magnetyczny..

chory
chory
11 lat temu

Nareszcie coś dobrego można powiedzieć o naszym szpitalu.