Podczas tegorocznych Dni Bukowna odbył się tradycyjny, choć tym razem już Jubileuszowy Ogólnopolski Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Miasta Bukowno na dystansie 10 kilometrów. Tę wyjątkową tradycję warto podtrzymywać, tym bardziej, że bukowieńska rywalizacja na trasach biegowych liczy sobie dziesięć lat. – Pobiliśmy kolejny rekord! – cieszy się wielokrotna reprezentantka kraju i złota medalistka Mistrzostw Polski w biegach krótkich i średnich, Grażyna Kowina – Świderek.

Radość kierowniczki imprezy była uzasadniona, bowiem na starcie stanęło 403 zawodników, a wśród nich nie tylko mieszkańcy Bukowna i okolicznych miejscowości, ale również i goście właściwie z całego kraju (medaliści MP), a nawet i z zagranicy! Swoich przedstawicieli w Bukownie miała Ukraina, Mołdawia i Francja. Wiele wskazuje też na to, że gdyby nie trudne dla biegaczy warunki pogodowe (wysoka temperatura i ostre słońce), udałoby się pobić także czasowy rekord trasy, niezmiennie od 2004r. wynoszący 30,05 min. – Nie teraz, to może za rok. Nie można mieć przecież wszystkiego – dodaje Grażyna Kowina – Świderek.

Pierwsi uczestnicy biegu na rozgrzewkę wyszli już na dwie godziny przed startem. Jak dało się usłyszeć od komentujących bieg Dariusza Niebudka i prezesa WKS Wawel Kraków (Członka Zarządu PZLA) Edwarda Stawiarza, niektórzy z biegaczy do Bukowna dotarli nawet dzień wcześniej i przez kilkanaście godzin z niecierpliwością oczekiwali na sportową rywalizację. Po długich przygotowaniach organizacyjnych i treningowych – jeśli o zawodnikach mowa – punktualnie o 17:00 potężna grupa biegaczy wyruszyła na trasę liczącą 10 km. Na bieg złożyły się trzy pętle ulicami: 1-go Maja, Pocztową, Reymonta i Spacerową, a w ostatniej fazie rywalizacja przeniosła się także na ul. ks. Bolesława Zelka. Po wbiegnięciu na stadion często o lepszej pozycji decydowały sprinterskie umiejętności. Większy komfort kończenia biegu miał jego tegoroczny zwycięzca, Andrzej Lachowski bieg2z Krakowa – zawodnik KRAK Invest Running Team. Linię mety przekroczył po 32 minutach przebywania na trasie. – Początek bardzo dobry, później jednak upał zaczął dawać w kość. Chciałem utrzymać tempo, jak ja to mówię na pograniczu wytrzymałości i udało się uciec od przeciwników, a później równym i mocnym tempem dobiec do mety – cieszył się witany przez najbliższych triumfator biegu. Jak podkreśla biegacz rodem z Krakowa, zdecydowanie lepiej czuje się na trasach w mniejszych miejscowościach. Szczególnie upodobał sobie Bukowno, gdzie atmosfera do biegania jest rodzinna, a trasa wymagająca choć z niewieloma podbiegami, które są utrapieniem w tej dyscyplinie.

W tym miejscu nie można pominąć Ewy Głowackiej z Podlipia. Choć startująca z nr 400. zawodniczka dotarła do mety dopiero jako 75., to jednak w jej przypadku i tak można mówić o zwycięstwie. A dlaczego? Bo Ewa nie może chodzić, a mimo to startuje wspólnie z osobami w pełni zdrowymi. – Trzeba mieć dużo wiary, pokory i samozaparcia. Przyznam, że do dzisiejszego biegu przystąpiłam bez treningu, tak dla sprawdzenia organizmu. Kiedyś faktycznie zdobyłam Mistrzostwo Świata, byłam w Stanach Zjednoczonych, ale to już przeszłość – przekonywała skromnie najlepsza zawodniczka w gronie osób niepełnosprawnych startujących w jubileuszowym biegu. Słowo „niepełnosprawni” w takich chwilach traci jednak swoją wartość. Tutaj wszyscy są zwycięzcami i pełnoprawnymi uczestnikami zmagań.

Oprócz kategorii „Open” i grupy biegaczy niepełnosprawnych, klasyfikację prowadzono również w jedenastu innych kategoriach z podziałem na płeć i wiek biegaczy. Jedną z kategorii była też rywalizacja mieszkańców świętującego Bukowna. Tutaj na najwyższym stopniu podium stanął syn dyrektor biegu, Kacper Świderek. W innych kategoriach na „pudle” znaleźlii się też olkuszanie, jak choćby Agnieszka Pietsch – Fulbiszewska, czy Bartosz Karoń – wychowanek Kazimierza Chechelskiego. Z 403 startujących zawodników, sklasyfikowano 392. Jako ostatni na stadion przy gromkim wsparciu publiczności wbiegł Leszek Szopa z Podolsza, reprezentujący „Drużynę Szpiku”. Na linii mety zameldował się z czasem 1:14,03.

bieg3Po chwili wytchnienia, biegacze przenieśli się do hali MOSiR-u, by tam odebrać zasłużone gratulacje, puchary i medale. Na najlepszych czekały również nagrody finansowe i rzeczowe. W trakcie dekoracji uhonorowano również biegających „VIP-ów”: v-ce Starostę Powiatu Olkuskiego Henryka Kiecę, Piotra Święsa (Bolmet S.A), Jacka Jandę Fabrice Hand (Schneider Electric Industries Polska) oraz Krzysztofa Nowaka (NO-EL Katowice)

Podczas losowania telewizora 3D 47 cali, a więc głównej nagrody ufundowanej przez firmę DB Schenker, najwięcej szczęścia miał Marcel Zapart ze Świętochłowic. Wartościowy sprzęt szczęśliwemu zwycięzcy wręczył Gospodarz Miasta Bukowno, Mirosław Gajdziszewski.

Organizatorami jubileuszowego biegu byli: Urząd Miasta Bukowno, MOSiR Bukowno oraz UKS Kusy Bukowno.

Sponsorzy imprezy: DB-Schenker, Grupa Kapitałowa ZGH Bolesław, Schneider Electric, NO-EL, Elmar, Szafy do zabudowy – System, Meble KiM, Kanita, NEST – Zakład Rachunkowości i Doradztwa, Zakłady Ubezpieczeniowe EZT S.A, Jacek Janda, Park Miniatur Ogrodzieniec, Bolmet oraz firma CEW – Krzyszfof Ćmiel.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:31928}{joomplu:31927}{joomplu:31912}{joomplu:31890}

Wyniki X Ogólnopolskiego Biegu Ulicznego o Puchar Burmistrza Miasta Bukowno:

Kategoria „OPEN”:
1. Andrzej Lachowski (Kraków, KRAK Invest Running Team) 32,09 min
2. Sergiej Fiskowicz (Rudnik – Ukraina, LKB Rudnik Brody) 32,42 min
3. Karol Grabowski (Częstochowa, CKS Budowlani Częstochowa) 32,52 min

Kobiety: K 50
1. Dorota Wyleciał (Katowice) 41,03 min
2. Oksana Zalisko (Lwów – Ukraina) 49,38 min
3. Helena Wszołek (Kraków) 49,57 min

Kobiety: K 40
1. Walentyna Płotawska (Odesa – Ukraina) 38,13 min
2. Małgorzata Rzepka (Gliwice) 47,16 min
3. Aneta Jarkiewicz (Poraj) 48,25 min

Kobiety: K 30
1. Agnieszka Pietsch – Fulbiszewska (Olkusz) 36,37 min
2. Ewa Brych – Pająk (Częstochowa) 38,09 min
3. Agnieszka Kuzyk (Raciszyn) 39,49 min

Kobiety: K 16
1. Lilia Fiskowicz (Rudnik – Mołdawia) 35,55 min
2. Karolina Pilarska (Koszęcin) 38,30 min
3. Dagmara Dziuk (Pawłowice) 39,52 min

Mężczyźni: M 60
1. Zygmunt Łyżnicki (Mszana Dolna) 38,35 min
2. Mirosław Suk (Częstochowa) 39,58 min
3. Zbigniew Macoch (Krzepice) 44,54 min

Mężczyźni: M 50
1. Krzysztof Hagiel (Sosnowiec) 37,37 min
2. Stefan Niedziela (Knurów) 37,49 min
3. Andrzej Macioł (Kraków) 38,03 min

Mężczyźni: M 40
1. Jerzy Topa (Chrzanów) 35,47 min
2. Jacek Kasprzyk (Kraków) 36,13 min
3. Rafał Krzemień (Wieliczka) 36,22 min

Mężczyźni: M 30
1. Andrzej Lachowski (Kraków) 32,09 min
2. Sergiej Fiskowicz (Rudnik – Ukraina) 32,43 min
3. Piotr Magiera (Myszków) 33,34 min

Mężczyźni: M 20
1. Karol Grabowski (Częstochowa) 32,52 min
2. Łukasz Grajcar (Konopiska) 32,54 min
3. Bartosz Karoń (Olkusz) 32,59 min

Mężczyźni: M 16
1. Artur Januszek (Podlipie) 35,38 min
2. Krystian Czapla (Olkusz) 37,55 min
3. Emanuel Wojtacha (Olkusz) 38,12 min

Kategoria „Niepełnosprawni”:
1. Ewa Głowacka (Podlipie) 40,42 min
2. Stanisław Żelazny (Bolesław) 48,46 min
3. Jerzy Goj (Piekary Śląskie) 51,56 min

Kategoria „Mieszkańcy Bukowna”:
1. Kacper Świderek 41,51 min
2. Karol Mucha 42,55 min
3. Piotr Spyra 44,06 min

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze