Powiat

Ferie zimowe tuż, tuż. Lokalne instytucje przygotowały szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Niestety, w tym roku w Olkuszu nie ma lodowiska, a to z pewnością jedna z większych zimowych atrakcji. Nie wszystko jeszcze stracone – strażacy w ramach akcji „Bezpieczne Lodowiska 2022” pomogą w przygotowaniu profesjonalnej ślizgawki. Ile ich powstanie? 

Trwająca od blisko dwóch lat pandemia, związane z nią ograniczenia, czasowa nauka zdalna, niemożność organizowania niektórych imprez i wydarzeń, które w „normalnych” czasach bez problemu by się odbywały – to wszystko nie brzmi zbyt optymistycznie. A przecież nadchodzące ferie powinny być czasem odpoczynku i dobrej zabawy! Warunkiem zimowych atrakcji bez wątpienia jest odpowiednia pogoda. Na razie aura nie sprzyja pojeżdżeniu na sankach, ale gdyby były dobrze przygotowane ślizgawki… O atrakcyjności takich miejsc najlepiej świadczy liczba dzieci i dorosłych, korzystających w poprzednich latach z lodowiska na olkuskim rynku.

W niektórych miejscowościach w Polsce uruchomiono niedawno bezpłatne lodowiska – czasem nawet, jak w nowotarskich Łapszach Niżnych, z darmową wypożyczalnią łyżew. Niekoniecznie w ramach strażackiej akcji. Cel jest jeden – zapewnić przede wszystkim dzieciom i młodzieży fajny, zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania. Do tego na świeżym powietrzu, co w czasach pandemii jest nie bez znaczenia. Dlaczego u nas miałoby tak nie być? Przecież niektóre miejsca, jak np. szkolne boiska, z powodzeniem mogłyby zamienić się na pewien czas w bezpieczny teren do jazdy na łyżwach.

Najmłodsi mieszkańcy z pewnością chcieliby odpocząć, ale i dobrze się bawić podczas zimowej przerwy w nauce. Nie bez znaczenia jest również aspekt finansowy. Gwałtownie rosnące ceny powodują, że nie każdego stać na wyjazd na ferie lub na wypad na profesjonalne lodowisko do innego miasta. 

Naprzeciw oczekiwaniom dzieci i dorosłych wyszli strażacy – deklarując pomoc w przygotowaniu ślizgawek na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich lub osiedli mieszkaniowych. Jak to zrobić? Konieczna jest pisemna prośba dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. – Do prośby należy dołączyć zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Warunkiem udzielenia pomocy przez strażaków jest właściwe przygotowanie, przez zgłaszającego, terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypaniu band z piasku lub śniegu ewentualnie ustawieniu barierek. Za bezpieczeństwo osób przebywających na terenie lodowiska odpowiada organizator ślizgawki – wyjaśnia Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Do zainteresowanych  z terenu naszego powiatu – na początek wystarczy skontaktować się z Komendą Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu po nr tel. 32 641 40 08.

Niewątpliwie ogromnym plusem zorganizowania takich ślizgawek jest kwestia bezpieczeństwa. Wiadomo, że zawsze znajdą się amatorzy ślizgania na zamarzniętych stawach czy rzekach, co jest ogromnie niebezpiecznie nawet jeśli wydaje się, że pokrywa lodu jest gruba. Strażacy przypominają, że „osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia”.

Jakim zainteresowaniem będzie cieszyć się akcja? Kto i gdzie zdecyduje się na bezpieczne lodowisko? 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze