Olkusz

W 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja lokalni działacze Koalicji Obywatelskiej wraz z członkami Komitetu Obrony Demokracji zorganizowali na olkuskim rynku wydarzenie pod nazwą „Spacer z Konstytucją do Europy”.

Akcja odbyła się we wtorek 3 maja 2022 r., w godzinach popołudniowych. Zainaugurowali ja Piotr Grabarczyk, przewodniczący PO w powiecie olkuskim, oraz Roman Kwaśniewski z partii .Nowoczesna. Wspólnie rozdali oni zgromadzonym mieszkańcom kilkaset flag: Polski, Unii Europejskiej oraz Ukrainy. Po krótkim przywitaniu zgromadzonych przez lidera olkuskich struktur KOD-u Grzegorza Wiśniowskiego, uczestnicy spaceru rozwinęli kilkunastometrową flagę Unii Europejskiej i przeszli z nią dookoła rynku.

Konstytucja 3 Maja, będąca pierwszą spisaną ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie, nie uratowała I Rzeczypospolitej przed rozbiorami. Po dziś dzień łączy ona jednak wszystkich Polaków niezależnie od ich poglądów politycznych. Stała się ona symbolem marzeń o wolnym, silnym i nowoczesnym państwie. Dzisiaj jako Naród pro Europejski musimy wprowadzać te marzenia w życie – podkreślali organizatorzy wydarzenia. Po odsłuchaniu preambuły konstytucji RP, uczestnicy rozłożyli 40 metrową flagę Ukrainy, solidaryzując się tym samym z narodem ogarniętym wojną.

Na koniec poseł Aleksander Miszalski wspólnie ze swoimi współpracownikami złożył pamiątkowy wieniec kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Zdjęcie nr 1. Polskie flagi trzy, a ukraińskich… dziewięć!

mike
mike
1 rok temu

Ta Konstytucja to była polska czy ukraińska bo na większości zdjęć widzę ukraińską flagę! Delikatnie mówiąc SKANDAL!!!