Klucze

Rozpoczęła się modernizacja placu pomiędzy zabytkowym Dworkiem Dietla a budynkiem tzw. „starej gminy” w Kluczach. To ostatni etap rewitalizacji tej części Klucz.

Po zabytkowym Dworku Dietla, dawnej siedzibie urzędu gminy i pobliskim parku nadszedł czas na centralną część tego miejsca, czyli plac. Jego teren zostanie wyłożony granitowymi jasnoszarymi płytami. Na środku stanie fontanna w kształcie amonitu – ma to być nawiązanie do Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Plac od strony ul. Rabsztyńskiej oddzieli stylowy murek wraz ze stalową bramą, otwieraną w przypadku różnego rodzaju uroczystości. Całości dopełnia parkowe ławki, stylowe oświetlenie, kosze na śmieci. Pobliski przystanek na ul. Rabsztyńskiej zyska nową wiatę.

Jak już informowaliśmy, wyłonionym w przetargu wykonawcą jest konsorcjum firm z Jarosławia: Lider – APIS POLSKA SP. Z O.O. i partner – APIS Jadwiga Oziębło. Koszt wykonania inwestycji to 2 388 023,33 złotych brutto, a gwarancja wynosi 5 lat.

Przypomnijmy, że teren, na którym znajdują się: Dworek Dietla, tzw. „stara gmina” oraz park górny i dolny zostały wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji. Takie programy tworzyły kilka lat temu samorządy – podstawą było wyznaczanie miejsc obszarów zdegradowanych i obszaru rewitalizacji na terenie danych gmin. W Kluczach na opisywanym terenie kilka lat temu w górnej części parku wybudowano alejki, wzdłuż których zainstalowano oświetlenie parkowe, a także drewnianą altanę, plac zabaw, stoliki do gier planszowych i obiekty małej architektury – ławki, kosze, stojaki na rowery. Prace przeprowadzono również w tzw. parku dolnym, gdzie powstała drewniana altana, odtworzono amfiteatr (którego fragmenty schodów znajdują się za obeliskiem upamiętniającym Ludwika Mauve), a przy alejkach zamontowano ławki, kosze na śmieci i nowe oświetlenie. Rewitalizacji poddano zabytkowy Dworek Dietla oraz budynek tzw. „starej gminy”, w którym teraz mieści się Dzienny Dom Seniora oraz samorządowy żłobek.


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze