lekarz1

Pomimo tego, że kilka lat temu zmieniły się zasady świadczenia usług w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, wielu mieszkańców nie wie, gdzie powinni zgłaszać się, kiedy dopadnie ich choroba, a lekarz pierwszego kontaktu nie pełni dyżuru. W powiecie olkuskim są dwie placówki, które zawarły kontrakt z NFZ i przyjmują pacjentów w nocy oraz w dni wolne od pracy. Bezpłatną wizytę u lekarza gwarantują Nowy Szpital w Olkuszu i Wol-Med w Wolbromiu. Mieszkańcy, u których pojawia się wysoka gorączka, nagła infekcja, ból kręgosłupa czy inne dolegliwości nie stanowiące poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia często zgłaszają się na Szpitalny Oddział Ratunkowy, co najczęściej kończy się odesłaniem pacjenta właśnie do POZ, bo na SOR powinni się zgłaszać jedynie mieszkańcy z poważnymi objawami, mogącymi zagrażać ich życiu lub zdrowiu.

 

Jak tłumaczą świadczeniodawcy, nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8:00 do godziny 8:00 dnia następnego. Aby skorzystać z bezpłatnej porady lekarskiej lub usługi pielęgniarki wystarczy być ubezpieczonym (na miejscu ubezpieczenie jest weryfikowane w systemie EWUŚ). Nie jest konieczne skierowanie od lekarza rodzinnego ani specjalisty. Świadczenia POZ w ramach nocnej i świątecznej nie są w żaden sposób powiązane z lekarzem, do którego jesteśmy zadeklarowani.

W ramach dyżurów POZ w Wolbromiu i Olkuszu możemy skonsultować się z lekarzem w gabinecie, telefonicznie, a w uzasadnionych przypadkach poprosić o wizytę domową. Dyżurujący lekarze mają możliwość skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia, jeśli jest taka konieczność. Pacjenci mają również możliwość skorzystać z usług pielęgniarek – zarówno w związku ze zaleceniami lekarza dyżurującego oraz w przypadku, kiedy wymaga tego ciągłość leczenia (kiedy musimy przyjmować zastrzyki zlecone przez naszego lekarza rodzinnego lub specjalistę). W zależności od dyspozycji lekarza, zabiegi są wykonywane na miejscu w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

Pomimo tego, że w teorii do olkuskiego szpitala powinni zgłaszać się mieszkańcy gmin: Olkusz, Bolesław, Bukowno i Klucze, a do Wolbromia z gmin Wolbrom i Trzyciąż, zgłosić możemy się do poradni, do której mamy najbliżej w danej chwili lub tak nam jest wygodnie.

Kiedy konkretnie można skorzystać z usług lekarzy w dyżurujących POZ? – Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy:nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu, zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Przykładowo mogą to być: zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością), infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku, bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych, biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku, nagłe bóle kręgosłupa, stawów, kończyn, zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej – wtedy należy wezwać pogotowie ratunkowe) – wyjaśnia zarząd Nowego Szpitala w Olkuszu. Jednocześnie podkreśla, że w sytuacjach, kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy Zespołu Ratownictwa Medycznego – 112 lub 999.

Dane teleadresowe do podmiotów pełniących nocną i świąteczną opiekę medyczną:

Nowy Szpital w Olkuszu

Olkusz, al.1000-lecia 13

pacjenci z gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze

Tel.: 32 758 12 46

 

Miejsko Gminne Centrum Medyczne „WOL-MED”

Wolbrom, ul. Skalska 22

pacjenci z gmin: Wolbrom, Trzyciąż

Tel. 32 644 10 29, 32 644 12 74

 

Adresy pozostałych placówek z województwa małopolskiego, które mają podpisany kontrakt z NFZ w ramach wspomnianych usług można znaleźć na stronie: http://www.nfz-krakow.pl/UserFiles/NOCNA%20I%20SWIATECZNA%20OPIEKA%20ZDROWOTNA%20W%20MAlOPOLSCE_placowki2014.pdf

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wiem że
wiem że
9 lat temu

przychodnia na dworcu ( w dawnym hotelu) ma dyżury w soboty, w nocy i swieta pewnie tylko prywatnie.

Młody
Młody
9 lat temu

Ok !

a gdzie z rozsadzającym czaszkę bólem zęba takim że po ścianach się chodzi ?