marionetka

Czy młodzi ludzie nie interesują się polityką, czy też wyborcy wolą stawiać na sprawdzone nazwiska? W radach naszego powiatu, miast i gmin na ogół zasiadają ludzie w średnim wieku. Dla przykładu – w Radzie Miejskiej spośród 23 radnych tylko dwóch nie przekroczyło 35 roku życia, natomiast w Radzie Powiatu na tą samą liczbę radnych tylko jeden jest przed „czterdziestką”. Chociaż na listach wyborczych nie brakuje młodych, do 40. roku życia, trudno im się „przebić” w starciu ze starszymi, znanymi kandydatami. Dlaczego? Zapytaliśmy o to lokalnych polityków, którzy w młodym wieku zostali obdarzeni zaufaniem wyborców i realizują się na samorządowej niwie. Poznaliśmy też opinię ich doświadczonych kolegów, obecnych w polityce od dwóch, trzech dekad.

Nasze początki były inne
Starsi, doświadczeni politycy mówią zgodnie – dziś żyje się inaczej, niż wtedy, gdy my zaczynaliśmy.  – My wchodziliśmy do polityki, gdy zmieniał się system. Ale to było inne pokolenie, inny ładunek emocjonalny. Chcieliśmy coś zmienić, mieliśmy więcej determinacji. Młodym dziś jest trudniej. Próbują działać na lokalnym rynku politycznym, a potem nadchodzi zderzenie z wyborami, bo to najlepsza okazja do sprawdzenia się. W kręgach Platformy Obywatelskiej w powiecie olkuskim około 25 procent sympatyków to młodzi ludzie. Nie prowadzimy agitacji, aby ich zachęcić do zapisania się do partii. Na pewno przed wyborami jest większe zainteresowanie udziałem w lokalnej polityce – twierdzi przewodniczący powiatowej organizacji PO, były poseł i burmistrz Olkusza Andrzej Ryszka.

Czy dla młodych polityka to inny świat, do którego zniechęcają ich komentarze w mediach i niespełniane obietnice wyborcze? Tak uważa szef miejsko – gminnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej i miejski radny Roman Piaśnik. – Duży wpływ na poglądy młodych mają media, a zwłaszcza internet, gdzie na każdym kroku można spotkać niepochlebne opinie na temat polityki i polityków. Wypowiedzi tych ostatnich także zniechęcają młodzież do współpracy, podobnie jak kolejne nietrafione reformy – edukacji czy zdrowia i składane bez pokrycia polityczne obietnice. Sytuację tę pogłębia brak zainteresowania ze strony ugrupowań politycznych problemami i potrzebami lokalnej młodzieży. To powoduje, że młodzi ludzie nie traktują polityków serio, nie czują, że ktoś z nimi poważnie rozmawia – to zdanie Romana Piaśnika.

Następne pokolenia ,,wchodzących” w politykę nie były już tak zaangażowane. – Ja swoją działalność społeczną rozpocząłem w Zarządzie osiedla Młodych, pracując na rzecz swojego osiedla, potem jako radny, członek i założyciel partii politycznej, stowarzyszenia, związków zawodowych. Dzisiejsze pokolenie  30 – latków wchodziło w dorosłe życie, kiedy krytykowano lub wręcz wyśmiewano działalność społeczną w organizacjach młodzieżowych, a i przynależność do partii politycznych również była źle postrzegana. Młodzi mają dziś inne problemy – duże bezrobocie spowodowało, że wielu młodych ludzi szuka pracy poza powiatem, a ci, którzy pozostali w Olkuszu, mają kłopoty ze znalezieniem stałej pracy. Wniosek jest prosty:  jeżeli młodzież nie działa w jakiejkolwiek organizacji lub na rzecz swojego środowiska, jest mało znana i w demokratycznych wyborach nie ma szans na wygraną, a szkoda – mówi były wicestarosta i poseł, obecny radny powiatowy Jan Orkisz.

Posłowie – musimy stawiać na młodych
Lider powiatowej organizacji Prawa i Sprawiedliwości uważa, że w polityce młodsi i starsi powinni działać razem, bo mieszanka młodości z doświadczeniem gwarantuje dobre funkcjonowanie ugrupowań partyjnych. – Naszą rolą, myślę tu o ludziach już bardziej doświadczonych, powinno być wskazywanie młodym drogi do realizacji swoich ambicji, wspieraniu ich pomysłów. Osobiście jestem człowiekiem bardzo otwartym na współpracę z młodymi ludźmi. Chętnie ich wspieram, niejednokrotnie razem z nimi podejmuję wspólne inicjatywy. Młodzież często ma inne spojrzenie na otaczający nas świat i ja – choć znacznie starszy – czerpie i uczę się od niej. W szeregach Prawa i Sprawiedliwości działa Forum Młodych PiS. Wszystkich tych, którzy chcą wspólnie pracować i działać na rzecz naszej lokalnej społeczności, chcą zmieniać na lepsze naszą rzeczywistość zapraszam do osobistego kontaktu. Wierzę w młodych! Bo już niedługo to oni będą odpowiedzialni za nasze miasto, powiat i Ojczyznę – opowiada Jacek Osuch. 

Optymistycznie na zaangażowanie młodzieży patrzy posłanka PO Lidia Gądek. – Jestem oczywiście zwolenniczką udziału młodych osób w polityce, ale nie twierdzę, że na chwilę obecną jest ich drastycznie mało. Prawdą jest, że sposób układania list wyborczych oraz popularność osób, które przez kilka kadencji piastują tą samą funkcję radnego nie sprzyja udziałowi młodych. Mimo to, część z nich nie odnajduje metody na zaistnienie w świadomości lokalnej społeczności, bądź ze względu na poświęcenie się karierze innej niż polityczna, nie ma na to czasu i ochoty. Po raz pierwszy zostałam radną w wieku 28 lat i myślę, że jest to bardzo dobry okres w życiu człowieka do działania na rzecz małych wspólnot. Najlepszym dowodem, że staram się aktywizować młodzież społecznie, jest powierzenie kierowania moim biurem poselskim Tomkowi, który ma dopiero 24 lata. Jeżeli mam taką okazję, spotykam się również z uczniami gimnazjów, liceów oraz ze studentami, by zachęcać ich do pracy najpierw w samorządzie szkolnym i uczelnianym, a kiedyś pewnie w gminnym lub wyższego szczebla. Nie mam wątpliwości, że te zachęty odniosą korzyść w niedalekiej przyszłości – uważa Lidia Gądek.

Co na to młodzi?
Czy rzeczywiście młodzi ludzie nie interesują się polityką? Z takim stwierdzeniem nie zgadza się sekretarz bukowieńskiego urzędu i radny powiatowy Marcin Cockiewicz.  – Jednym z powodów niskiego zaangażowania młodych w politykę jest obecny model życia, który wymusza na nich ciągłą „walkę”. Najpierw walczą o pierwszą pracę, potem o lepszy samochód albo kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie, potem o utrzymanie pracy, bo kredyt trzeba spłacać. I choć młodzi ludzie polityką się interesują, to już na jej aktywne „uprawianie”  brakuje im czasu. Drugi aspekt to obecny kształt ordynacji wyborczej. W miastach powyżej 20 tys. mieszkańców (takich jak  Olkusz), gdzie przeważają listy partyjne, łatwiej młodym ludziom – przynajmniej teoretycznie – znaleźć się na odpowiednio wysokim miejscu listy. Natomiast w mniejszych miejscowościach, gdzie głosuje się nie na partyjną listę, a na „konkretnego” kandydata, znacznie trudniej przebić się do polityki ludziom bez tzw. „bagażu życiowych doświadczeń”. Czy jest to więc niemożliwe? Niekoniecznie. Jako pozytywny przykład chciałbym wskazać Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bukownie. Zbigniew Urbański ma 38 lat i już drugi raz z rzędu pełni tę zaszczytną funkcję, a pierwszy raz został radnym w wieku 24 lat. Ten przykład pokazuje, że warto próbować – twierdzi Marcin Cockiewicz.

Jego kolega z Rady Powiatu podszedł do tematu naukowo, przywołując dwie drogi robienia kariery politycznej. – Pierwsza przyjęła nazwę BMW, proszę jednak nie mylić z marką samochodów. Pełna nazwa tego skrótu  brzmi – Bierny, Mierny, ale Wierny. Polega na przysłowiowym noszeniu teczki liderowi politycznemu i pokorne czekanie, aż lider wskaże i namaści nowe pokolenie polityków. Druga droga, jest przykładem selfmade mana. Przyszły polityk kreuje sam swoją osobowość, pozycję i niezależność i może sobie pozwolić na ostre osądy, wyrażanie swojego stanowiska, czy sięganie po tematy niewygodne dla establishmentu. Czy warto iść tą drogą? Osobiście uważam, że tak. Sam zdecydowałem się na wkroczenie na polityczną ścieżkę, bo od zawsze mnie to interesowało. Poza tym  coraz bardziej denerwuje mnie relacja Państwo – Obywatel, zaś bliżej Urząd – Obywatel. Chcę zmienić te relacje. Wiem, że będzie trudno, ale wierzę, że podołam. W pewnym sensie zawsze byłem buntownikiem, tak jak większość społeczeństwa. Oburza mnie pazerność  władzy i jej bezduszność. Nazywam rzeczy po imieniu i potrafię się pod nimi podpisać własnym nazwiskiem. Efektem tego są między innymi wygrane dwie sprawy z UMiG w Olkuszu, gdzie WSA w Krakowie jednoznacznie wytknął błędy i naruszenia prawa ze strony pracowników urzędu – mówi Paweł Piasny.

Czy bez konkretnych zasług młody człowiek nie ma szans na realizowanie swych politycznych ambicji? – Spośród wielu czynników ograniczających udział młodych osób w polityce za dominujący uznałbym czynnik partyjny. Niestety, w formułowaniu list wyborczych dużych ugrupowań liczą się głównie zasługi dla partii lub konkretnego środowiska, o które przecież trudno ludziom w młodym wieku. Pierwsze miejsce na liście często jest gwarancją wyboru na urząd. Miałem okazję przyjrzeć się z bliska wewnątrzpartyjnej walce, o wspomniane pierwsze miejsce i najlepszym komentarzem do tej sytuacji byłyby słowa wypowiedziane przez Otto von Bismarcka, że zwykli ludzie nie powinni wiedzieć dwóch rzeczy: tego jak się robi parówki oraz tego jak wyglądają kulisy polityki – zauważa politolog i dyrektor biura poselskiego Lidii Gądek, Tomasz Bargieł.

Radny Łukasz Kmita (PiS) uważa, że ambitnych, młodych ludzi nie brakuje, a partia, którą reprezentuje, chętnie na młodzież stawia. – Pokazujemy i promujemy młodych, bo to oni za kilka lat będą solą tej ziemi. Znam  przypadki, iż młodzi ludzie po prostu boją się oficjalnie działać i angażować politycznie, gdyż  pracodawcy nie zawsze chętnie patrzą na tego typu aktywność. Niemniej w naszych Forum Młodych PiS, które stworzyliśmy ponad 4 lata temu  mamy ponad 20 – osobową grupę młodzieży, zarówno studentów jak i osoby pracujące. Czas pokazał, że młode osoby działające z nami mają szansę być dostrzeżone i zauważone, dzięki czemu mogą rozwijać swoje polityczne zainteresowania. Spora grupa ludzi w wieku 20-30 lat startowała z naszych list. Wielu z nich osiągnęło naprawdę bardzo dobre wyniki w wyborach. To pokazuje, że nasza społeczność jest otwarta na młodych. Spośród reprezentantów partii politycznych (PiS, PO, SLD) to nasz Komitet Wyborczy miał najniższą średnią wieku kandydatów – opowiada Łukasz Kmita.

Czy nasi rozmówcy mają rację, wskazując takie przyczyny braku młodych w lokalnej polityce? Zachęcamy naszych Czytelników do dyskusji!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
39 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kasa Nostra
Kasa Nostra
10 lat temu

[quote name=”wyrocznia”]A o szwagrach wolbromsko-olkuskich zapomnieliście?[/quote]
Nie zapomnieliśmy. O rodzinie się nie zapomina. Capisci?

wyrocznia
wyrocznia
10 lat temu

A o szwagrach wolbromsko-olkuskich zapomnieliście?

Do rozwagi
Do rozwagi
10 lat temu

[quote name=”WOLBROM 666″][quote name=”WOLBROM”]tak asystent jak Lenin …ale ale wiecznie młoda nasza Lidzia zawsze młoda dyr Sp1 … wiecznie klęczący kom.SM w podsumowaniu mistrz liftingu WALDEQ … co ten nieborak pocznie gdy patrona zabraknie ???[/quote]
cd. młodych polityków w Wolbromiu ; aparatczyk PZPR – MK ,który zlecał i kontrolował prace syna przy układaniu kostki wokół CK , jdnojajowe bliżniaki języki w pu…pach co zmiana ustroju nowy ”pan” nowe lody ..[/quote]
komuna w Wolbromiu trwa..m 😳 😳 😳

Przebojowy
Przebojowy
10 lat temu

[quote name=”Wyborna Micha”]bliżniaki na urzędach w Wolbromiu to geniusze .. kiedyś ministranci , zakładali NSZZ SOLIDAROŚĆ w dawnym Techmatransie ,dalej w św. pamięci Wolbudzie tłukli kasiore na ”grubym prezesie” dzięki pomocy tow. z PZPR wwyjechali na lukratywnu kontrakt do emiratów , po powrocie aktywnie budowali SDRP i w konsekwencji SLD , sprytnie podpięci pod burmistrza JG … flirtowali i pomogli wybrać burmistrza KA , to za ich namową ten ostatni powołał na stanowisko vice burmistrza ex -senatora , będąc w koligacjach z jeszcze burmistrzem KA robili mu krecią robotę popierając obecnego burmistrza , dwa nieroby nic nie potrafią tylko biesiadować itp. itd. ugryzą wszystkie ręce które ich obecnie karmią !!! natychmiast zaczną lizać następną i podogonie !!! NOWEGO PANA LUB PANI[/quote]
Lenie nad leniami i buractwo 😡 😡 😡

Józef S.
Józef S.
10 lat temu

Nie dziwię się młodym ze od polityki uciekają – z jednej strony, a z drugiej jak się przyjrzeć dokładniej to są przez starych cwaniaków odsuwani bo stanowią dla tych wytrawnych cwaniaków zagrożeniem. No i to że ta nasza dzisiejsza polityka śmierdzi najzwyklejszym szambem. No bo jakże nie inaczej skoro minister Kopacz stwierdza że ziemia w Smoleńsku została na metr przekopana a potem kręci i mataczy zamiast powiedzieć że przez swoich podwładnych została wprowadzona w błąd. Smród jednak pozostanie ale nie taki jak dzisiaj. Więc nie dziwię si9.e że młodzi do polityki się nie pchają
Józef S.

Nostradamus
Nostradamus
10 lat temu

[quote name=”Wyborna Micha”]bliżniaki na urzędach w Wolbromiu to geniusze .. kiedyś ministranci , zakładali NSZZ SOLIDAROŚĆ w dawnym Techmatransie ,dalej w św. pamięci Wolbudzie tłukli kasiore na ”grubym prezesie” dzięki pomocy tow. z PZPR wwyjechali na lukratywnu kontrakt do emiratów , po powrocie aktywnie budowali SDRP i w konsekwencji SLD , sprytnie podpięci pod burmistrza JG … flirtowali i pomogli wybrać burmistrza KA , to za ich namową ten ostatni powołał na stanowisko vice burmistrza ex -senatora , będąc w koligacjach z jeszcze burmistrzem KA robili mu krecią robotę popierając obecnego burmistrza , dwa nieroby nic nie potrafią tylko biesiadować itp. itd. ugryzą wszystkie ręce które ich obecnie karmią !!! natychmiast zaczną lizać następną i podogonie !!! NOWEGO PANA LUB PANI[/quote]
zaczeli podchody pod radnego Kołodzieja który zastąpi obecnego burmistrza po kolejnych wyborach w Wolbromskim magistracie tacy to wizjonerzy

WOJSKI
WOJSKI
10 lat temu

[quote name=”Wyborna Micha”]bliżniaki na urzędach w Wolbromiu to geniusze .. kiedyś ministranci , zakładali NSZZ SOLIDAROŚĆ w dawnym Techmatransie ,dalej w św. pamięci Wolbudzie tłukli kasiore na ”grubym prezesie” dzięki pomocy tow. z PZPR wwyjechali na lukratywnu kontrakt do emiratów , po powrocie aktywnie budowali SDRP i w konsekwencji SLD , sprytnie podpięci pod burmistrza JG … flirtowali i pomogli wybrać burmistrza KA , to za ich namową ten ostatni powołał na stanowisko vice burmistrza ex -senatora , będąc w koligacjach z jeszcze burmistrzem KA robili mu krecią robotę popierając obecnego burmistrza , dwa nieroby nic nie potrafią tylko biesiadować itp. itd. ugryzą wszystkie ręce które ich obecnie karmią !!! natychmiast zaczną lizać następną i podogonie !!! NOWEGO PANA LUB PANI[/quote]
w genach mają zkodowane i bez różnicy czy oni robią (moderacja) czy im ktoś robi (moderacja) czarno-czarni , sierp i młot , wszystkie symbole uwzględniają i trawią obrotowi nad obrotowymi !!!

Boczniak
Boczniak
10 lat temu

[quote name=”Wyborna Micha”]bliżniaki na urzędach w Wolbromiu to geniusze .. kiedyś ministranci , zakładali NSZZ SOLIDAROŚĆ w dawnym Techmatransie ,dalej w św. pamięci Wolbudzie tłukli kasiore na ”grubym prezesie” dzięki pomocy tow. z PZPR wwyjechali na lukratywnu kontrakt do emiratów , po powrocie aktywnie budowali SDRP i w konsekwencji SLD , sprytnie podpięci pod burmistrza JG … flirtowali i pomogli wybrać burmistrza KA , to za ich namową ten ostatni powołał na stanowisko vice burmistrza ex -senatora , będąc w koligacjach z jeszcze burmistrzem KA robili mu krecią robotę popierając obecnego burmistrza , dwa nieroby nic nie potrafią tylko biesiadować itp. itd. ugryzą wszystkie ręce które ich obecnie karmią !!! natychmiast zaczną lizać następną i podogonie !!! NOWEGO PANA LUB PANI[/quote]
wejdą we wszystkie (moderacja) takie sprytne ale zawodowo merytoryczne dna posiedzieć w fotelu urzędniczym a koło południa …zakąska plus coś do zakąski

Były Kolega
Były Kolega
10 lat temu

[quote name=”Wyborna Micha”]bliżniaki na urzędach w Wolbromiu to geniusze .. kiedyś ministranci , zakładali NSZZ SOLIDAROŚĆ w dawnym Techmatransie ,dalej w św. pamięci Wolbudzie tłukli kasiore na ”grubym prezesie” dzięki pomocy tow. z PZPR wwyjechali na lukratywnu kontrakt do emiratów , po powrocie aktywnie budowali SDRP i w konsekwencji SLD , sprytnie podpięci pod burmistrza JG … flirtowali i pomogli wybrać burmistrza KA , to za ich namową ten ostatni powołał na stanowisko vice burmistrza ex -senatora , będąc w koligacjach z jeszcze burmistrzem KA robili mu krecią robotę popierając obecnego burmistrza , dwa nieroby nic nie potrafią tylko biesiadować itp. itd. ugryzą wszystkie ręce które ich obecnie karmią !!! natychmiast zaczną lizać następną i podogonie !!! NOWEGO PANA LUB PANI[/quote]
Wspaniałe podsumowanie czekamy na cd.

Wyborna Micha
Wyborna Micha
10 lat temu

bliżniaki na urzędach w Wolbromiu to geniusze .. kiedyś ministranci , zakładali NSZZ SOLIDAROŚĆ w dawnym Techmatransie ,dalej w św. pamięci Wolbudzie tłukli kasiore na ”grubym prezesie” dzięki pomocy tow. z PZPR wwyjechali na lukratywnu kontrakt do emiratów , po powrocie aktywnie budowali SDRP i w konsekwencji SLD , sprytnie podpięci pod burmistrza JG … flirtowali i pomogli wybrać burmistrza KA , to za ich namową ten ostatni powołał na stanowisko vice burmistrza ex -senatora , będąc w koligacjach z jeszcze burmistrzem KA robili mu krecią robotę popierając obecnego burmistrza , dwa nieroby nic nie potrafią tylko biesiadować itp. itd. ugryzą wszystkie ręce które ich obecnie karmią !!! natychmiast zaczną lizać następną i podogonie !!! NOWEGO PANA LUB PANI

Jajkiewicz
Jajkiewicz
10 lat temu

[quote name=”WOLBROM 666″][quote name=”WOLBROM”]tak asystent jak Lenin …ale ale wiecznie młoda nasza Lidzia zawsze młoda dyr Sp1 … wiecznie klęczący kom.SM w podsumowaniu mistrz liftingu WALDEQ … co ten nieborak pocznie gdy patrona zabraknie ???[/quote]
cd. młodych polityków w Wolbromiu ; aparatczyk PZPR – MK ,który zlecał i kontrolował prace syna przy układaniu kostki wokół CK , jdnojajowe bliżniaki języki w pu…pach co zmiana ustroju nowy ”pan” nowe lody ..[/quote]
bliżniaki to klasyka wolbromskiego nieróbstwa dwa cwaniaki takie obrotne od ZMSu po czsy współczesne

WOLBROM 666
WOLBROM 666
10 lat temu

[quote name=”WOLBROM”]tak asystent jak Lenin …ale ale wiecznie młoda nasza Lidzia zawsze młoda dyr Sp1 … wiecznie klęczący kom.SM w podsumowaniu mistrz liftingu WALDEQ … co ten nieborak pocznie gdy patrona zabraknie ???[/quote]
cd. młodych polityków w Wolbromiu ; aparatczyk PZPR – MK ,który zlecał i kontrolował prace syna przy układaniu kostki wokół CK , jdnojajowe bliżniaki (moderacja) co zmiana ustroju nowy ”pan” nowe (moderacja) ..

Klub RP w Olkuszu
Klub RP w Olkuszu
10 lat temu

Według nas takimi osobami są przede wszystkim przedstawiciele takich ruchów społecznych i partii jak Ruch Palikota oraz Kongres Nowej Prawicy, które działają pomimo
minimalnych środków partyjno-budżetowych lub wręcz ich całkowitego braku, a pomimo tego są jednak widoczni. Oni działają bowiem dla ludzi i idei. Również w innych partiach
możemy znaleźć młodych aktywnych ludzi, ale w większości z tych formacji coraz bardziej uwidacznia się system wodzowski, co prowadzi do tego, że ambitni młodzi działacze są traktowani raczej jak wewnętrzne zagrożenie, niż zasób „świeżej krwi”, który mógłby odświeżyć skostniałe struktury partyjne.
Reasumując, Pani Redaktor polecamy szukać młodych perspektywicznych polityków nie tylko w urzędach czy biurach poselskich, ale i na ulicach, bo jak uczy historia, to tam niejednokrotnie wychowują się młodzi przywódcy.

Tekst opracowany wspólnie przez członków klubu Ruchu Palikota w powiecie olkuskim.

Klub RP w Olkuszu
Klub RP w Olkuszu
10 lat temu

Młodzi ludzie już na początku swojej kariery spotykają na swojej drodze niewidzialny mur. Mur, w którego skład wchodzą starzy działacze, którzy myśląc, że rozumieją potrzebę swojego pokolenia uzurpują sobie również prawo do ciągłego pouczania młodych, którzy są całkowicie inni niż oni. Wystarczy włączyć telewizor- od 20 lat widzimy te same twarze. Czy są oni reprezentantami całego społeczeństwa? Z pewnością nie, świadczy o tym m.in. frekwencja w wyborach samorządowych w roku 2010, która w Małopolsce wyniosła zaledwie 48,58%. Należy tym samym szukać młodych polityków „świadomych w sobie”, którzy chcą
zmieniać otoczenie, dostrzegających realne problemy.

Klub RP w Olkuszu
Klub RP w Olkuszu
10 lat temu

Nowe pokolenie, jak widzimy po licznych manifestacjach w sprawie ACTA, to pokolenie świadome, któremu nie można
zarzucić braku zainteresowania sprawami politycznymi. Młodzi ludzie są bardziej zmęczeni konfliktami nie tyle ideologicznymi, co ekonomicznymi. Są zażenowani ciągłymi
awanturami, których nie do końca pojmują. I należy zaznaczyć, że nie chodzi tu tylko o posłów na Wiejskiej, ale często również radnych, którzy swoimi działaniami bardziej starają się utrwalać swoiste „status quo” otaczającej nas rzeczywistości, zamiast dążyć do jej radykalnej zmiany. Obserwując działania lokalnych „grup mędrców”, których członkowie niejednokrotnie piastują swój urząd kolejną kadencję z rzędu, nie sposób nie zacytować słów
pewnej piosenki: „Tu nie będzie rewolucji, tu zaległy barykady,/ ideały buntowników są schowane do szuflady/”.

Klub RP w Olkuszu
Klub RP w Olkuszu
10 lat temu

„Gdzie są młodzi politycy?” – nie łatwo jest odpowiedzieć na pytanie zadane przez Panią Wiolę Woźniczko. Można tak jak Pani redaktor szukać ich w partiach mainstreamowych opierających swoją wielkość na pokoleniu, które już swoją karierę polityczną powoli kończy. Partie te szukają raczej
następców, nie młodych aktywnych ludzi chcących coś zmienić w swojej małej ojczyźnie. Liczba osób zapisanych do partii również nie jest miarodajna, bo jak mawiał klasyk: „Lepiej mniej, ale lepiej”.
Należy podkreślić, że współcześnie młodzi ludzie nie angażują się tylko w głównych partiach parlamentarnych, nie interesują ich pieniądze i „stołki” – oni chcą zmieniać kraj wedle zasady „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Tego hasła, nie rozumie pokolenie przemian ustrojowych, które miały miejsce po 1989 roku.

Rozporeq
Rozporeq
10 lat temu

[quote name=”WOLBROM”] ale wiecznie młoda nasza Lidzia[/quote] jak tatuś 😀 zdjęcie sprzed 10 lat 😀 [quote name=”WOLBROM”]zawsze młoda dyr Sp1 …[/quote] wie ktoś na ile dostała powierzenie obowiązków? [quote name=”WOLBROM”]wiecznie klęczący kom.SM[/quote] To jest oficer i winien władzy posłuszeństwo [quote name=”WOLBROM”]w podsumowaniu mistrz liftingu WALDEQ … co ten nieborak pocznie gdy patrona zabraknie ???[/quote] Jak to co? Znajdzie nowego, aktualnie rządzącego. Jak zwykle.

WOLBROM
WOLBROM
10 lat temu

tak asystent jak Lenin …ale ale wiecznie młoda nasza Lidzia zawsze młoda dyr Sp1 … wiecznie klęczący kom.SM w podsumowaniu mistrz liftingu WALDEQ … co ten nieborak pocznie gdy patrona zabraknie ???

Rozporeq
Rozporeq
10 lat temu

[quote name=”WOLBROM”]takich mamy w wolbromiu np. młody działacz ludowy na stołku burmistrza albo młody działacz lewicy na fotelu sekretarza urzedu lub młody zdolny zaliczył wszystko w polityce dyr domu ” kultury”[/quote]
Nie zapominaj o młodym działaczu rzemieślniczym na stanowisku asystenta. 😀

Adrian Broda RP
Adrian Broda RP
10 lat temu

Nie przypominam sobie byśmy byli na Ty – stary kolego. Wasz cyrk – Wasze małpy. Wy sobie skaczcie do gardeł – bo jak widać od dawien dawna, tylko to wszyscy potraficie działając na zasadzie ” Pokaż mi człowieka – to znajdę Ci paragraf „. Miłego weekendu – szanowni :).

WOLBROM
WOLBROM
10 lat temu

takich mamy w wolbromiu np. młody działacz ludowy na stołku burmistrza albo młody działacz lewicy na fotelu sekretarza urzedu lub młody zdolny zaliczył wszystko w polityce dyr domu ” kultury”

przybyly
przybyly
10 lat temu

a co Orkiszowi nie moglo zachciec się marichuany , zwiazkow partnerskich tzn tej samej płci czy wywalenie koscioła z życia z publicznego ? z kolegą był , też mi coś , za chwilę i tego kolegę pewnie porzuci jak zwietrzy że sam coś może ugrać , a ktory to kolega ? czy to nie ten od Dudiego ? jak mu tam Romuluś ? A co se nie mozna jak se można ! Fiota drżyj w posadach Orkisz nadchodzi , jedynka ruchu palikota w nastepnych wyborach , pytanie tylko w ktorych i do czego ? odp. w kazdych i do wszystkiego .mlody czlowieku nie na darmo p. Wiola poruszyła sprawe młodych zdolnych , miedzy wierszami przebija sie przeslanie dla takich jak Orkisz , nie idzcie tą drogą , a najlepiej zakonczcie kariere polityczną tu i teraz , nie nabierajcie ludzi poraz kolejny , PRZEPOWIADAM : PO NASTĘPNYM SPOTKANIU ORKISZA Z RP, ORKISZ BEDZIE JUZ CZŁONKIEM tego ruchu , by w niedalekiej przyszlosci OGŁOSIC SIE JEDYNKĄ !! Panie Janie my to już znamy , wymysl Pan cos innego. szkoda tylko młodych SLD, UP, RP

RLK
RLK
10 lat temu

Tak byłem razem z kolegą z UP na spotkaniu z posłem Gibałą, na którym byli także członkowie SLD, SdPL, bezpartyjni, Nowej Pracy , a nawet byli ministranci.
Przecież Polska to wolny kraj, a pan Gibała jest posłem na Sejm RP, z czego tu robić sensację. Zdjęcia z tego spotkania są na moim Facebooku, wejście także z mojej strony http://www.janorkisz.pl. Zapraszam do obejrzenia.[/quote]

No to mamy cie bratku ! a ładnie to tak skakac z kwiatka na kwiatek ? Kazimierzu z wolbromia , co ty na to ? czy nie wstydzisz sie tego Orkisza ?

Jan Orkisz  radny UP
Jan Orkisz radny UP
10 lat temu

„Kiler” napisał :
Panie JANIE ORKISZ. ,CZY TO PRAWDA ZE PAN CHODZI NA SPOTKANIA. RUCHU PALIKOTA .? Podobno widziano tam Pana ? ….”

Tak byłem razem z kolegą z UP na spotkaniu z posłem Gibałą, na którym byli także członkowie SLD, SdPL, bezpartyjni, Nowej Pracy , a nawet byli ministranci.
Przecież Polska to wolny kraj, a pan Gibała jest posłem na Sejm RP, z czego tu robić sensację. Zdjęcia z tego spotkania są na moim Facebooku, wejście także z mojej strony http://www.janorkisz.pl. Zapraszam do obejrzenia.

ps
ps
10 lat temu

PS to moje prawdziwe inicjały szanowny gyrosie i nie znam żadnego Kołodziejczyka ani nawet nie wiem jakie wydziały sa w waszej instytucji. A Piasnika znam ponad 20 lat i wiem co reprezentuje zapytaj tego osobnika czy pracował kiedyś w Baltonie. I tyle

kubek
kubek
10 lat temu

artykuł byłby bardziej rzetelny gdyby autorka tekstu zapytała tych co są zaangażowani (Kmita, Fita, Bargieł, Przybylski) oraz tych co kiedys byli a już nie są (nie chce podawac nazwisk).

Kiler
Kiler
10 lat temu

Panie JANIE ORKISZ. ,CZY TO PRAWDA ZE PAN CHODZI NA SPOTKANIA. RUCHU PALIKOTA .? Podobno widziano tam Pana ? A CZY CHODZI PAN DO KOŚCIOŁA , ?
Niech Pan sie jasno określić gdzie Pan jest ?
Patrząc w niedaleko przeszłość przedwyborcza teraz rozumiem dlaczego tak z Piasnym rękę sobie podawaliscie ,jest Pan taki sam jak Piasny , a nie jesteście obydwaj z Zimnodolu ?

poinformowany
poinformowany
10 lat temu

„Kmitek”]Ten Osuch z PiS u to kto czy który , bo nawet niezle opowiada .Bargiel podobny do Piasnego a nasza Lidzia jak to ona ,wiesczansko , Ryszka pasuje z wypowiedzią swoją do Kmity , a Orkisz do Palikota natomiast Piasnika przyrownal bym do Cockiewicza . Piasany z takim zachowaniem daleko nie zajedzie , niech idzie razem z Barglem po nauki do młodego Kmity.

Orkisz pasuje do Palikota bo jest w Ruchu Palikota

gyros
gyros
10 lat temu

zastanawiają mnie te negatywne komentarze pod adresem Piaśnika, wszystkie podobne, tendencyjne, czy to czasem niejaki Ryszard Kołodziejczyk się tak nie produkuje, wszyscy wiedzą o jego niechęci do Piaśnika, teraz tym bardziej gdy został przeniesiony z wydziału komunikacji do centrum kryzysowego…

Jan Orkisz  UP
Jan Orkisz UP
10 lat temu

..”Tradycyjnie stare, leniwe i pazerne ale „zasłużone” gnioty ustawiane są na pierwszych pozycjach list a pracowita młodzież w formie „mięsa wyborczego” obstawia doły pracując na ich pierwsze pozycje….
Najwyższy czas żeby w tej zboczonej demokracji głosować na KONKRETNĄ OSOBĘ.”…
Nigdy nie miałem pierwszego miejsca na listach, oto przykłady :
-1994 r. II miejsce – wybory do gminy – wynik dwa razy lepszy niż I miejsce – wygrane,
– 1998 r. II miejsce – wybory do powiatu – wynik prawie 4 razy lepszy niż I miejsce – wygrane,
– 2001 r. VI miejsce – wybory do sejmu – IV wynik – wygrane,
– 2006r. II miejsce – wybory do powiatu – wynik 3 razy lepszy od I – wygrane,
– 2010r. II miejsce – wybory do powiatu – wynik dwa razy lepszy niż I – wygrane.
Wynika z w/w statystyki, że już od prawie 20 lat głosuje się na konkretną osobę i wybranym jest ten kto ma więcej głosów nie pierwszy.

ps
ps
10 lat temu

Piaśnik Polityk ha ha ha to jest kolejny leśny dziadek a do tego niekompetenty do kwadratu o czym juz niektórzy radni sie przekonali

czub
czub
10 lat temu

Dlaczego młodzi się nie angażują ? Bo widzą chore układy, dwulicowość, kolesiostwo, kumoterstwo, nepotyzm bicie piany, wciskanie ludziom kitu przed wyborami, cykanie sobie fot z makulaturą tylko po to, żeby się mówiło , pierniczenie, że działa się dla rozwoju, innowacyjności, nowych miejsc pracy, a tak naprawdę nie prowadzi się żadnych konkretnych projektów, które by zakończyły się sukcesem itd. Itp.
z uklonami

Kmitek
Kmitek
10 lat temu

Ten Osuch z PiS u to kto czy który , bo nawet niezle opowiada .Bargiel podobny do Piasnego a nasza Lidzia jak to ona ,wiesczansko , Ryszka pasuje z wypowiedzią swoją do Kmity , a Orkisz do Palikota natomiast Piasnika przyrownal bym do Cockiewicza . Piasany z takim zachowaniem daleko nie zajedzie , niech idzie razem z Barglem po nauki do młodego Kmity.

zdegustowany krytyk
zdegustowany krytyk
10 lat temu

Bargieł miał dwóch synów, ale żaden z nich nie jest Tomaszem Bargiełem z tego artykułu – to tylko zbieżność nazwisk i (tak samo wrednych) charakterów. Jak mówi o walce wewnątrzpartyjnej, to niech wspomni o swojej facebookwej batalii z Pawłem Piasnym, którą idealnie opisał Łukasz Kmita na łamach „Gwarka”. Ach, te barwy kampanii… 😀

to ja
to ja
10 lat temu

bardzo ciekawy tekst Wiolu! dobra robota!

Jak PO robi politykę
Jak PO robi politykę
10 lat temu

ale się syn Bargieła ustawił. Tomasz Bargieł – co prowadzi biuro poseł Gądek z Po ma racje. Napisał chłopaczyna jaki sposób w Platformie uprawia się politykę: ,,Miałem okazję przyjrzeć się z bliska wewnątrzpartyjnej walce, o wspomniane pierwsze miejsce i najlepszym komentarzem do tej sytuacji byłyby słowa wypowiedziane przez Otto von Bismarcka, że zwykli ludzie nie powinni wiedzieć dwóch rzeczy: tego jak się robi parówki oraz tego jak wyglądają kulisy polityki – zauważa politolog i dyrektor biura poselskiego Lidii Gądek, Tomasz Bargieł.
ja po takiej wypowiedzi zwolniłbym pana Bargieła. Może senator zatrudniłby go w w jakiejś rzeźni. Tam mógłby robić swoje parówki…

...
...
10 lat temu

Tak, młodzi w czasie działają w lokalnej polityce, dwoją się i troją.
A potem przychodzi „zderzenie z wyborami”.
Partyjne „towarzystwa wzajemnej adoracji” ustawiają listy wyborcze.
Tradycyjnie stare, leniwe i pazerne ale „zasłużone” gnioty ustawiane są na pierwszych pozycjach list a pracowita młodzież w formie „mięsa wyborczego” obstawia doły pracując na ich pierwsze pozycje.
Po wyborach oczywiście wylewane są krokodyle łzy z niesprawiedliwości wobec młodych.

Najwyższy czas żeby w tej zboczonej demokracji głosować na KONKRETNĄ OSOBĘ.
Pisałem tutaj przed wyborami żeby młodych obdarzyć zaufaniem a na pewno poradzą sobie bo jeśli miasto nie przekręciło się pod rządami tapeciarza czy mgr WUML-owca to i młodzi sobie poradzą.
A tak w dalszym ciągu toniemy w g*wnie a młodzi nie zdobywają szlifów żeby zastąpić starych nieudaczników i nierobów w parlamencie, pożal się Boże.

czytelnik ze olkusza
czytelnik ze olkusza
10 lat temu

jest coś w tym że młodzi nie garną się do polityki, sam mogę wymienic tylko kilka młodych osób które są zaangażowane mniej czy bardziej, wspomniany Bargieł z PO, Kmita, Czeladzki z PiS, Przybylski z SLD, Fita teraz Ruch Palikota… to chyba mało…