pytajnik

Niedawno pisaliśmy o granitowej kostce, zdjętej na początku prac rewitalizacyjnych z płyty rynku. Na razie nie wiadomo, jak i gdzie zostanie wykorzystana. Swoje propozycje zgłosił władzom miasta radny Łukasz Kmita.

Radny chciałby, by kostka trafła na stary cmenrtarz bądź do parku. – Mając na względzie fakt, że nie nadaje się ona do budowy „typowych ciągów pieszych” na olkuskich osiedlach proponuję, aby wykorzystać ją np. na Starym Olkuskim Cmentarzu lub w Miejskim Parku, podczas przygotowania terenu, na którym ma stanąć przeniesiony pomnik „Poległym i Pomordowanym 1939-1945”. Pozyskana z rewitalizacji kostka granitowa idealnie wpasowałaby się w zabytkowy charakter olkuskiego cmentarza. Ponadto pozwoliłaby uporządkować tę część miasta, na której odbywa się corocznie kilka uroczystości o zasięgu powiatowym oraz ogólnopolskim m.in. rocznica śmierci Francesco Nullo czy dzień upamiętniający likwidację olkuskiego getta – proponuje radny Kmita.
    
Około 1100 m kw. kostki składowane jest na terenie Stacji Uzdatniania Wody Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu. – Gmina Olkusz jest miejscem o niezwykle bogatej historii i kulturze i jako dysponent dziedzictwa przeszłości ma zadanie niełatwe, lecz systematycznie stara sie podnosić walory estetyczne terenów przestrzeni publicznej, a w szczególności miejsc pamięci narodowej. Dlatego przedstawione cenne uwagi i propozycje są jak najbardziej słuszne. Rozważamy jeszcze inne możliwości. Obecnie w niniejszej sprawie trwają konsultacje z Miejskim Konserwatorem Zabytków oraz planuje się przeprowadzenie rozmów z grupami mieszkańców i organizacjami z terenu naszej gminy, aby ustalić zapotrzebowanie na powyższe materiały – odpowiada burmistrz Dariusz Rzepka. Gdy konsultacje dobiegną końca, do budżetu gminy zostaną złożone propozycje dotyczące zagospodarowania m. in. granitowej kostki.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze