Bukowno

Już niebawem na terenie powiatu olkuskiego zostanie uruchomiony dodatkowy Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM). Będzie on stacjonował w Bukownie. Stosowne dokumenty w tej sprawie podpisane zostały w miniony poniedziałek.

Starania o utworzenie dodatkowego Zespołu Ratownictwa Medycznego na terenie Bukowna trwają od lat. W ostatnich tygodniach Ministerstwo Zdrowia zaakceptowało finalną propozycję dotyczącą tej kwestii. W miniony poniedziałek, 2 maja 2022 r. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał w tej sprawie z dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Małgorzatą Popławską, burmistrzem Bukowna Mirosławem Gajdziszewskim oraz ze starostą olkuskim Bogumiłem Sobczykiem – reprezentowanym przez wicestarostę Paulinę Polak – list intencyjny. Dokument jest wyrazem woli współpracy zmierzającej do uruchomienia nowego podstawowego 12-godzinnego ZRM-u stacjonującego w Bukownie.

Zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego są kontraktowane ze środków budżetu urzędu wojewódzkiego. Dotychczas na terenie powiatu olkuskiego stacjonowały 4 karetki systemowe: dwie w Olkuszu (24-godzinny ZRM specjalistyczny i 24-godzinny ZRM podstawowy), jedna w Wolbromiu (24-godzinny ZRM specjalistyczny) i jedna w Hutkach w gminie Bolesław (24-godzinny ZRM specjalistyczny). Jak informują biuro prasowe wojewody, w Bukownie uruchomione zostanie dodatkowe miejsce stacjonowanie karetki systemowej typu „P” (podstawowej) w obsadzie dwuosobowej (ratownik medyczny/pielęgniarka systemu). Obecnie trwają uzgodnienia pomiędzy władzami miasta Bukowna i Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym dotyczące lokalizacji ZRM-u.

W podpisanym w poniedziałek liście intencyjnym wojewoda — jako inicjator uruchomienia nowego podstawowego ZRM-u, zadeklarował, że podejmie działania formalne zapewniające środki finansowe na ten cel. Burmistrz Bukowna, razem z olkuskim starostą, zaangażują się w organizację miejsca stacjonowania karetki na terenie miasta Bukowno. Z kolei Dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego podejmie kroki w kierunku zapewnienia w nowym miejscu stacjonowania podstawowego ZRM-u ambulansu wraz z wyposażeniem oraz personelu medycznego.

Fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
2 lat temu

Jakieś 30 lat za późno ale dobre i to.
Przeraża fakt że na tak duży (obszarowo) powiat jak olkuski mamy tylko 4 karetki.
Biorąc pod uwagę że mózg umiera po około 5 minutach po ustaniu pracy serca to kto nie mieszka w Olkuszu to zasadniczo umiera bo nie ma szans aby ambulans zdążył (o ile łaskawie w ogóle zostanie wysłany).