O tym, że nauka wcale nie jest straszna i nudna, ale fascynująca i otaczająca nas na co dzień, dowiedzieli się uczniowie Gimnazjum nr 2 w Olkuszu, biorąc po raz pierwszy udział w „Małopolskiej Nocy Naukowców”.
Celem całego przedsięwzięcia było przede wszystkim pokazanie uczestnikom jak bardzo interesująca jest praca naukowców i jak fascynujący są to ludzie. Poprzez zabawę, w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób pokazali, że nauka to wszystko co nas otacza. Znani na co dzień z laboratoriów i sal wykładowych, skupieni na badaniach i odkryciach, tej nocy pokazali swoje drugie oblicze. Widzieliśmy, jak w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne.
„Fizyka w medycynie”, „Eksperymenty, doświadczenia, obserwacje astronomiczne”, testy, zagadki i quizy matematyczne, to jedne z nielicznych zajęć, w których uczestniczyli gimnazjaliści na Uniwersytecie Pedagogicznym. Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odkrywał tajemnice umysłu człowieka. Jak wyjść ze swojego ciała – czyli efekt „gumowej ręki”, test Stroopa, złudzenia optyczne, badania zmiany percepcyjnej, dezinformacja świadków – efekt Ascha, bilateralność półkul mózgowych – sprawdź swoją dominującą półkulę i wiele innych efektów opisywanych w literaturze psychologicznej uzmysłowiło gimnazjalistom jakim genialnym instrumentem pozwalającym na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców jest mózg człowieka.
Prawdziwe „szaleństwo” zaczęło się na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej. Każdy chciał posterować robotem kroczącym o różnej liczbie kończyn lub robotem kołowym. Wykład na temat aktualnych osiągnięć w dziedzinie programowania autonomicznych robotów mobilnych połączony z ich prezentacją i szerokim zastosowaniem uzmysłowił zebranym, że postęp w dziedzinie technologii komputerowych jest ogromny, z drugiej jednak strony pozostawia ogromne pole do działania dla młodych ludzi.
Pokazy i demonstracje chemiczne obejrzeliśmy w Laboratorium Inżynierii i Technologii Chemicznej. Zamrożone ciekłym azotem owoce, kwiaty, ciekły tlen, suchy lód i dużo innych efektownych doświadczeń zafascynowało gimnazjalistów. A potem tylko „DŹWIĘK, DYM I BLASK” – finałowy pokaz o godz. 23:30 przed zakończył Małopolską Noc Naukowców.
„Proszę pani, zabieram się za naukę” – to komentarz jednej z uczestniczek wyjazdu. Dla takich słów warto organizować tego typu działania.
Tekst: Gimnazjum nr 2 w Olkuszu