gim2 dzienzdrowia

8 kwietnia w Gimnazjum Nr 2 odbyły się olkuskie obchody święta ustanowionego 66 lat temu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Celem tego przedsięwzięcia jest  zwracanie uwagi społeczeństw na najważniejsze aktualnie problemy zdrowotne, co roku inne. Choć do tej idei nieco inaczej podeszli organizatorzy Światowego Dnia Zdrowia w Olkuszu, to ta kolejna już inicjatywa Stowarzyszenia Zielone Światło i jego partnerów bez wątpienia zasługuje na uznanie.

Niekoniecznie to samo można powiedzieć o mieszkańcach Olkusza, którzy mimo plakatów, a nawet zachęt wygłaszanych z ambony, stawili się niezbyt licznie. Uczniowie placówek oświatowych mieszczących się w budynku przy ul. Żeromskiego zaprosili rodziców zgodnie z hasłem „My rodziców kochamy, o ich zdrowie dbamy”. Wszystko to przyniosło efekt, jednakże mocno odległy od zamierzonego. Pewnie trzeba jeszcze czasu, cierpliwej konsekwencji ze strony organizatorów. Takie akcje promujące zdrowy tryb życia i uczące zapobiegania chorobom, w krajach wysoko rozwiniętych cieszą się ogromną popularnością. W dużych miastach Polski sytuacja też wygląda inaczej niż u nas. W Olkuszu z pewnością kiedyś to się zmieni, być może szybciej niż sądzimy, oby.

Ci, którzy skorzystali z okazji wzięcia udziału w olkuskim Światowym Dniu Zdrowia mieli do dyspozycji kilka stoisk przygotowanych przez współorganizatorów przedsięwzięcia. Tam dyżurowali gotowi dzielić się swą wiedzą fachowcy, tam można było dostać informacyjne ulotki, a nawet nauczyć się resuscytacji i samobadania piersi. Było też oczywiście stoisko Stowarzyszenia Zielone Światło, poświęcone profilaktyce chorób nowotworowych. Wyjście poza formułę święta, poza skoncentrowanie na jednym zdrowotnym problemie, pozwoliło dać Olkuszanom wyjątkową okazję do podniesienia świadomości w wielu aspektach ochrony zdrowia.

Głównym organizatorem olkuskiego Światowego Dnia Zdrowia było Gimnazjum Nr 2 w Olkuszu, a wsparli je: Akademia Rozwoju Dziecka, Niepubliczne Policealne Studium Medyczne, Poradnia Dietetyki i Edukacji Żywieniowej DietMed, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Marlibo Medica, Omega Art, Spółdzielnia Socjalna OPOKA, R1 Ratownictwo i Kursy Pierwszej Pomocy, PCK Olkusz, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nr 12 w Olkuszu, Olmed Sp. z o.o., Forever, Mary Kay Cosmetics oraz inicjator przedsięwzięcia – Stowarzyszenie Zielone Światło.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze