DSC00654 1

Po wielu latach zabiegów i starań o odpowiednie zezwolenia, dzięki determinacji sołtysa Strzegowej Czesława Gbyliczka na zboczu wzgórza Grodziska Pańskiego w Dolinie Wodącej powstała ostatnio piękna, rzeźbiona droga krzyżowa. W Niedzielę Palmową po raz pierwszy przy jej stacjach modlili się wierni.  

 – Pomysł posadowienia krzyża na Grodzisku zrodził podczas mojej pielgrzymki rowerowej do Ziemi Świętej, którą rozpocząłem wraz z dwoma księżmi w roku 2012. Przejechałem już Ukrainę, Rumunię, Bułgarię, Turcję i wjechałem do Grecji, do Aleksandropola, jednak z uwagi na ostry konflikt w Syrii nie było mi dane dojechać do celu, choć było tak już blisko. Wtedy, wracając do domu, doszedłem do wniosku, że dobrze będzie stworzyć namiastkę Golgoty nieopodal domu – opowiada Czesław Gbyliczek – niestrudzony pielgrzym, wędrujący do polskich i europejskich sanktuariów pieszo, a do dalszych – m. in. portugalskiej Fatimy – na rowerze. Aby zaingerować w krajobraz chronionego obszaru Doliny Wodącej konieczne było uzyskanie wielu zgód, m.in. zarządcy terenu – Lasów Państwowych oraz Jurajskich Parków Krajobrazowych. Biurokratyczne procedury trwały kilka lat… Pierwszy, 6,5 metrowy krzyż stanął u wejścia doliny 29 marca, w Niedzielę Palmową 2015 r. Drugi, ten, z którym Czesław Gbyliczek wędrował kilka razy jako pątnik do Kalwarii Zebrzydowskiej, został wbudowany w wysoki rzeźbiony drzewiec i stanął na samym skalistym wierzchołku Grodziska Pańskiego 14 września tego samego roku, w dniu święta Podwyższenia Krzyża – odpustu w tutejszej parafii. Miejsce, gdzie stanął góruje nad okolicą i można go dostrzec nawet z dalszych miejscowości gminy Wolbrom.

DSC00567 1

Usytuowanie terenu, czyli strome podejście i wysokość malowniczego wzgórza stało się  inspiracją do dalszych kroków – kolejnych zabiegów o budowę na stromej ścieżce kompletnej, składającej się z 14 stacji rzeźbionej drogi krzyżowej, którą pomysłodawca nazwał jurajską. Na szczycie, pod wapiennymi skałami Grodziska Pańskiego, jako zwieńczenie dzieła stanął imponujący, 10 metrowy dębowy krzyż z rzeźbioną piękną figurą Chrystusa ukrzyżowanego, u stóp którego umieszczono drewnianą płaskorzeźbę z wizerunkiem Jana Pawła II, a obok, na skalnym podłożu, stanęły dwie białe figury Matki Bożej i Marii Magdaleny, opłakujące ukrzyżowanego.

DSC00604 1

– Uważam, że Grodzisko, jako perełka przyrodnicza, zyskało dzięki elementom kultu nowe, dodatkowe symboliczne znaczenie. Jestem przekonany, że będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród wiernych i turystów, którzy będą mogli nie tylko podziwiać wspaniały krajobraz, ale także w ciszy pomodlić się u stóp krzyża – dzieli się radością z osiągniętego celu sołtys Gbyliczek, wdzięczny za pomoc w budowie wszystkim, wspomagającym go przez lata starań o realizację dzieła życia.

W Niedzielę Palmową na pierwszą drogę krzyżową nowym religijnym szlakiem na Jurajską Golgotę na Grodzisku Pańskim wyruszyli nie tylko wierni parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Strzegowej, ale także pielgrzymi przybyli z Wolbromia i innych okolicznych miejscowości. Modlitwie sprzyjała piękna wiosenna pogoda, a trud wspinaczki na strome wzgórze wspaniale wpisał się pielgrzymie intencje.

{joomplu:84513}{joomplu:84510}{joomplu:84487}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze