goście z izraela 2017

Izraelsko-polską grupę młodzieży przywitał wicestarosta Jan Orkisz w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Młodzież z Izraela przebywa w Olkuszu w ramach programu „Poland & Israel 2017”. Do Starostwa młodzi Izraelczycy przybyli wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Spotkanie odbyło się 30 marca 2017 r. Młodzieży towarzyszyła dyrektor I LO Irena Majda oraz izraelski opiekun. Wicestarosta, przywitawszy gości, opisał pokrótce strukturę organizacyjną i zadania Powiatu Olkuskiego, opowiadał o jego historii i geografii, odpowiadał też na zadawane pytania. Podczas rozmowy wspomniano postać Mosze Bergera, honorowego obywatela Olkusza i jego przedwojennego mieszkańca, autora wspomnień z pobytu na Syberii w czasie II wojny światowej, wydanych po polsku i hebrajsku.

Delegacja młodzieży z Izraela przebywa w Polsce od 29 marca, gdy wysłuchała w olkuskim Domu Kultury wykładu „Społeczność żydowska w Olkuszu – Wspomnienie Moshe Bergera z Holon, honorowego Obywatela Olkusza”, zorganizowanego przez Olkuskie Stowarzyszenie Miasta Partnerskie. 30 marca, oprócz wizyty w Starostwie, izraelsko-polska grupa odwiedziła olkuskie I Liceum Ogólnokształcące i zwiedzało Olkusz. Plan wizyty izraelskiej delegacji w Małopolsce obejmuje poznanie zabytków Częstochowy i Krakowa, uczczenie pamięci ofiar obozu zagłady w Oświęcimiu oraz wycieczkę do Zakopanego. Młodzież z Izraela będzie gościć ma w Małopolsce do 5 kwietnia.

SP w Olkuszu

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Januszek z PSKienigma1952moszepavvwyrazy uznania Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Januszek z PSKi
Januszek z PSKi

[quote name=”mosze”][quote name=”pavv”]Kiedyś w miejsca martyrologii jeździli za swoje, a teraz za nasze.[/quote]
Toż to taki naród[/quote]
Wybrany, wybrany…

enigma1952
enigma1952

[quote name=”pavv”]Kiedyś w miejsca martyrologii jeździli za swoje, a teraz za nasze.[/quote]
Was to dziwi? Mnie nie!

mosze
mosze

[quote name=”pavv”]Kiedyś w miejsca martyrologii jeździli za swoje, a teraz za nasze.[/quote]
Toż to taki naród

pavv
pavv

Kiedyś w miejsca martyrologii jeździli za swoje, a teraz za nasze.

wyrazy uznania
wyrazy uznania

Bardo dobra inicjatywa współpracy polsko-izraelskiej w Olkuszu w celu przypomnienia wielowiekowej
wspólnej historii Polaków i Żydów w Srebrnym Grodzie, której kres położyli Niemcy w czerwcu1942 r., mordując olkuskich Żydów w komorze gazowej tzw. „czerwonego domku” (bunkier 1) w KL Auschwitz II-Birkenau.