Powiat

Utworzenie szlaku poświęconemu górniczej historii Ziemi Olkuskiej oraz Zagłębia Dąbrowskiego we współpracy z ościennymi gminami – to propozycja miejskiego radnego Wojciecha Ozdoby na rozwój turystyki w naszym regionie. 

Radny sugeruje stworzenie nowego szlaku i połączenie go ze Szlakiem Kruszcowym na terenie Dąbrowy Górniczej. W przyszłości turystyczna atrakcja mogłaby zostać przedłużona na tereny sąsiednich gmin: Bukowna, Bolesławia, Klucz czy Sławkowa. – Dużym atutem dla powstania tego szlaku jest jego duża dostępność komunikacyjna: szybki dojazd pomiędzy Olkuszem a Dąbrowa Górniczą zapewnia nie tylko DK nr 94, ale również kolej – argumentuje radny.

Kolejną propozycją jest powołanie zespołu historyków, przewodników i pasjonatów „ krzewiących wiedzę o znanych i mniej znanych atrakcjach turystycznych”. Mieliby oni opracować kolejne punkty szlaku i tym samym wskazać mające się na nim znaleźć atrakcje dla zwiedzających.

Całości powinno dopełnić odpowiednie oznakowanie dla pieszych i zmotoryzowanych turystów oraz wydanie broszur, ulotek, stworzenie strony internetowej. 

– Połączenie obiektów na terenie dwóch województw, trzech powiatów i co najmniej 6 gmin jest dużym przedsięwzięciem i z pewnością wiązać się będzie z wieloma trudnościami. Stworzenie szlaku historycznego łączącego Olkusz z Dąbrową Górniczą może jednak przynieść wiele korzyści dla całego obszaru związanego z historią górnictwa i hutnictwa rud srebra, cynku i ołowiu. Jestem pewien, że współpraca samorządów oraz innych podmiotów: naukowych, kulturalnych czy turystycznych pozwoli wykorzystać efekt synergii, który będzie podstawą do skutecznej strategii marketingowej i zaowocuje stałymi wpływami z turystyki do portfeli naszych mieszkańców – podsumowuje Wojciech Ozdoba.

Podoba Wam się taki pomysł? Do tematu wrócimy, gdy poznamy odpowiedź na turystyczną interpelację.

fot. Wojciech Ozdoba

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze