Klucze

Zmotoryzowani bywalcy Róży Wiatrów na Pustyni Błędowskiej mogą już korzystać z utwardzonego pobocza, na którym można zostawić auta. Niedługo pojawi się tam stosowne oznakowanie. Jeszcze w tym roku powstanie tam również ścieżka pieszo rowerowa.

Przypomnijmy, że dla niektórych kierowców wizyta na Róży kończyła się mandatem za nieprawidłowe parkowanie. Przy drodze dojazdowej do samej Róży jest parking po prawej stronie, ale to o wiele za mało. Auta stawały więc na poboczach przy drodze Klucze – Hutki, gdzie nie można było parkować.

-We współpracy z Powiatem Olkuskim i Nadleśnictwem Olkusz udało się rozwiązać kolejny problem dotyczący pozostawienia pojazdów osób przyjeżdżających na pustynię. Nadal będziemy sukcesywnie rozbudowywać infrastrukturę turystyczną, tak jak w przypadku utwardzonego pobocza – z uwzględnieniem bezpieczeństwa wszystkich bywalców Róży Wiatrów i okolic – zapowiada wójt gminy Klucze Norbert Bień.  

Utwardzone pobocze za wjazdem na Różę Wiatrów (jadąc od strony Klucz) od drogi Klucze – Hutki oddzielają bariery energochłonne. Odwiedzający pustynię będą mogli dojść do Róży również leśną drogą prowadzącą od utwardzonego pobocza, a w pobliżu olkuskie nadleśnictwo ma postawić wiatę dla turystów.

-Inwestycja zrealizowana dzięki współpracy Powiatu Olkuskiego, Lasów Państwowych i Gminy Klucze to kolejny element budowania produktu turystycznego, jakim niewątpliwie staje się Pustynia Błędowska. Wszyscy chyba pamiętamy, jak wyglądał ten fragment drogi w weekendy, gdy pojawiały się tam setki pojazdów i było niebezpiecznie. Teraz odwiedzający nas turyści będą mogli bezpiecznie pozostawić swój pojazd i dotrzeć nie tylko na Pustynię, ale także włączyć się na jednośladzie w budowaną w pobliżu sieć ścieżek pieszo-rowerowych Velo Przemsza – mówi wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Olkuszu i kierownik Pustynnego Centrum Informacji w Kluczach Kamil Wołek.

Chodzi o ścieżkę realizowaną w ramach projektu realizowanego przez gminy: Klucze, Olkusz, Wolbrom oraz LGD Nad Białą Przemszą pn.:„Utworzenie pętli rowerowych oraz infrastruktury turystycznej na obszarze powiatu olkuskiego jako zintegrowanego produktu turystycznego”. Trasa obejmująca odcinek od granicy z Gminą Bolesław i planowanego przebiegu trasy VELO Prądnik do Granicy z Gminą Wolbrom pomiędzy Kolbarkiem i Bydlinem będzie poprowadzona istniejącymi drogami leśnymi i polnymi, które zależnie od stanu będą utwardzane szutrem.

Jak już pisaliśmy w ubiegłym roku, oświetlony i monitorowany ponad 1,5 km odcinek przebiegnie przy Pustyni Błędowskiej, a dzięki dodatkowym łącznikom z istniejącymi drogami leśnymi stworzy pętlę o długości prawie 5 km. Dalsze odcinki trasy prowadzą z Pustyni w kierunku osiedla w Kluczach, a po jego minięciu od Zakładu Velvet Care, wzdłuż miejscowej bocznicy kolejowej ścieżki wiodą przy kopalni kamienia do Zalesia Golczowskiego, a następnie na Kobylicę i Kolbark, gdzie dzięki dodatkowym łącznikom i wykorzystaniu dróg leśnych powstanie pętla o długości ok 3 km. Dalej rowerzyści będą mogli pojechać w kierunku Gminy Wolbrom i tamtejszego Zalewu. Po drodze pojawią się tablice informacyjne, miejsca odpoczynku dla turystów i stojaki rowerowe. Trasa będzie się nazywać Velo Przemsza i w przyszłości będzie rozbudowywana o kolejne odcinki.0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze