hala1 Kopiowanie

Niecały rok temu pisaliśmy o planach budowy hali sportowej przy SP1 w Wolbromiu. Dziś to przedsięwzięcie jest o wiele bardziej realne. Przygotowano już projekt budowlany, dokonano wszelkich uzgodnień, a inwestor, czyli Gmina Wolbrom uzyskała pozwolenie na budowę. Teraz trzeba zdobyć środki na realizację projektu.

Jak dotąd w Wolbromiu nie ma pełnowymiarowej hali sportowej, która zaspokoiłaby potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Szansa na realizację tego marzenia nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Niespełna rok temu prowadzono konsultacje z udziałem fachowców i przyszłych użytkowników obiektu na temat szczegółowych założeń projektu, który miał być przygotowany przez pracownię „MAM Projekt” ze Skały. Jesienią 2015 r. architekci ukończyli prace projektowe i rozpoczęli zabiegi o pozwolenie na budowę. W efekcie Gmina Wolbrom ma projekt i pozwolenie na budowę obiektu.

Trzeba przyznać, że zadanie architekci mieli niełatwe. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni przy szkole i istniejącym Orliku ma powstać nowoczesny budynek spełniający różnorodne oczekiwania. Architekci przewidzieli zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych, które sprawią, że hala wraz z zapleczem będzie obiektem funkcjonalnym i bardzo wysoko energooszczędnym, a także spełni oczekiwania konserwatora zabytków, ponieważ cały teren szkolny objęty jest nadzorem konserwatorskim.

Przypomnijmy, że hala ma powstać w miejscu placu apelowego za budynkiem Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu przy ul. Mariackiej, obok istniejącej już sali gimnastycznej, która zostanie zaadaptowana na potrzeby nowego kompleksu sportowego. Zgodnie z oczekiwaniami nowa hala będzie połączona ze szkołą łącznikiem, zostanie wyposażona w stosowną ilość szatni, sanitariatów, ciągów komunikacyjnych i innych wymaganych pomieszczeń – z zastrzeżeniem, że część szkolna będzie mogła być zamknięta na okoliczność wynajmu sali osobom postronnym. Budynek starej sali zostanie zmodernizowany, dzięki czemu obiekt znacznie zyska na funkcjonalności. Znajdą tam miejsce szatnie i sanitariaty dla uczniów, magazyn na sprzęt sportowy, a także dwie mniejsze salki z przeznaczeniem na siłownię i mniejszą salę do ćwiczeń, np. tanecznych. Główną arenę, na której będzie można rozgrywać turnieje krajowe, a nawet międzynarodowe z różnych dyscyplin, w tym siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa, futsalu, czy badmintona, będzie można obserwować z umieszczonej na balkonie widowni z 96 miejscami siedzącymi. Na potrzeby rekreacji i treningów w poprzek sali będzie można wydzielić po trzy boiska do najpopularniejszych gier zespołowych. W obiekcie nie zabraknie także ścianki wspinaczkowej. Zgodnie z współczesnymi wymogami obiekt zostanie wybudowany w energooszczędnych technologiach, a wykorzystywana w nim energia będzie pozyskiwana również ze źródeł odnawialnych – pompy geotermalnej i ogniw fotowoltaicznych. Architekci przewidzieli również odzyskiwanie praktycznie całej energii z instalacji wentylacyjnej, a wszystkie zastosowane rozwiązania sprawią, że budynek spełni najwyższe normy energetyczne.

Wydaje się, że do pełni szczęścia brakuje już właściwie „tylko”… pieniędzy. Plan przewiduje intensywne zabiegi o fundusze zewnętrze na dofinansowanie inwestycji. W grę wchodzą fundusze unijne, a także środki z funduszy na ochronę środowiska, ze względu na planowane rozwiązania ekologiczne. Burmistrz Wolbromia zapowiada, że cel zostanie osiągnięty w tym roku. – Na pewno w tym roku zostanie zamknięty etap pozyskiwania środków, wyłoniony zostanie w drodze przetargu wykonawca i dojdzie do przekazania terenu budowy – przekonuje Zielnik, dodając: – Czy wbicie przysłowiowego szpadla w ziemię nastąpi jeszcze w tym roku zależeć będzie głównie od jesiennej aury i harmonogramu pracy ustalonego z wykonawcą.

A tak projektanci rozrysowali wizualizacje nowej hali:

hala2 Kopiowanie

hala3 Kopiowanie

Nowy budynek stanie w tym miejscu:

hala lokalizacja

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zadowolony
Zadowolony
6 lat temu

Bardzo fajnie. W naszym powiecie brakuje hal sportowych. Wszystkie są zapełnione. Przy inwestycji należy pamiętać aby wymiar do gry był zgodny z wymogami związków sportowych. W naszym powiecie bardzo dobrze rozwija się piłka ręczna i aby ta dyscyplina rozwijała się również w Wolbromiu, należy pamiętać aby czasem nie brakło paru centymetrów. Oczywiście należy pamiętać również i siatkówce i innych dyscyplinach. Gratulacje dla pomysłu.