wspolna koleda

Pełna sala, publiczność śpiewająca z wykonawcami i klaszcząca w rytm melodii, długie i gromkie brawa po każdym utworze oraz jeszcze intensywniejsze zachęty do bisów na zakończenie koncertu. Z takim przyjęciem spotkał się koncert zespołów „Pielgrzym” i „Sursum Corda”, który odbył się niedzielnego popołudnia 17 stycznia br. w olkuskim Miejskim Domu Kultury. O repertuarze, jaki wypełnił tego dnia występy młodych muzyków, wszystko mówi tytuł koncertu – „Bóg się narodził”. Licznie przybyłą publiczność powitał ks. Marek Bigaj, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz sosnowieckiej pielgrzymki z Olkusza na Jasną Górę, a także inicjator powstania zespołu „Pielgrzym”.

ks jacek michalak

Jako pierwsi na scenie pojawili się muzycy wolbromskiej grupy „Sursum Corda”, którą przedstawił ks. Jacek Michalak. Początki tego zespołu sięgają 2004 r., kiedy to przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu rozpoczęła działalność kilkudziesięcioosobowa schola pod kierunkiem ks. Jacka Michalaka. W 2010 roku członkowie grupy utworzyli niezależnie działający septet. Na niedzielnym koncercie kolęd w olkuskim MDK wystąpili w składzie: Joanna Grabowska-Pawul (wokal), Patrycja Patrykiewicz (wokal), Karolina Spurna (wokal), Jacek Haberka (gitara akustyczna, wokal), Marek Piech (gitara elektryczna), Michał Pyrek (gitara basowa), Kamil Juzaszek (perkusja).

ks lukasz pasternak

W przerwie po blisko godzinnym recitalu „Sursum Corda” do zgromadzonych w MDK gości z apelem zwrócił się ks. Łukasz Pasternak, koordynator projektu „Bilet dla Brata” w Diecezji Sosnowieckiej. Celem projektu jest udzielenie wsparcia młodym pielgrzymom ze wschodu, którzy pragną wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży 2016 w Polsce. Wszystkich otwartych na to dzieło pomocy zachęcamy do zapoznania się z bliższymi informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych www.kdm.org.pl/bdb oraz www.smds.pl.

ks marek bigaj

Drugą część koncertu wypełniły bożonarodzeniowe utwory w wykonaniu „Pielgrzyma”. Grupa ta powstała trzy lata temu z inicjatywy ks. Marka Bigaja. W skład zespołu weszli uczestnicy pielgrzymek na Jasną Górę Diecezji Sosnowieckiej z Olkusza, Wolbromia, Przegini, Sosnowca, Jaworzna, Pilicy, Czeladzi i Łaz. Kierownikiem muzycznym jest Magdalena Rutkowska. Podobnie jak „Sursum Corda”, również „Pielgrzym” ma już na koncie liczne koncerty w wielu miejscowościach, a także dwa albumy: „Wierzę” oraz „Bóg się narodził”. Dochód ze sprzedaży drugiego albumu przeznaczony został na projekt „Bilet dla Brata”.

pielgrzym

Jak podkreślił po zakończeniu koncertu ks. prałat Stefan Rogula, obie grupy zapewniły słuchaczom „wznoszącą serca do nieba, prawdziwie artystyczną ucztę dla ducha”. Podziękował też za dedykacje poprzedzające utwory wykonywane przez „Pielgrzyma”, którymi zespół obdzielił wszystkich obecnych. Religijne treści bożonarodzeniowych pieśni przekazane zostały zarówno przez „Pielgrzyma”, jak i „Sursum Corda” w niezwykle urozmaiconej oprawie muzycznej. Sala widowiskowa MDK rozbrzmiewała tego dnia m. in. tradycyjnymi kolędami we współczesnych aranżacjach, dynamicznymi pastorałkami na góralską nutę i w rytmach reggae, a także nastrojowymi balladami. Zespoły zaprezentowały również autorskie kompozycje.

pielgrzym 2

Koncert zwieńczyło wspólne wykonanie przez muzyków obu zespołów hymnu Światowych Dni Młodzieży 2016 „Błogosławieni miłosierni” oraz na bis wybrana przez publiczność kolęda, do której zaśpiewania ochoczo włączyli się obecni na widowni goście. Gdy wybrzmiały długie i gromkie brawa, ks. Marek Bigaj podziękował członkom obu zespołów, publiczności oraz dyrekcji i pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu koncertu. Przed pożegnaniem się i zapewnieniami, że spotkamy się na wspólnym kolędowaniu ponownie za rok, ks. prałat Stefan Rogula udzielił wszystkim obecnym błogosławieństwa.

MOK Olkusz

publicznosc

publicznosc 2

sursum corda

sursum corda 2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr Gajdzik
Piotr Gajdzik
6 lat temu

Nie oceniajmy bo nas oceniom. 🙄

mietek
mietek
8 lat temu

Myślę, że panowie Michalak i Pasternak lepiej wyglądali by w krawatach! Gdzie te czasy, że ksiądz w sutannie chodził…Dzięki x. Rogula!