Olkusz

W minioną niedzielę na olkuskim rynku odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego. Była to pierwsza tego typu powiatowa impreza, zorganizowana po ponad półtorarocznej przerwie, spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami.

W ubiegłą niedzielę w całej Polsce odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Uroczystości w Olkuszu rozpoczęły się tradycyjnie od zbiórki pocztów sztandarowych na rynku i Mszy Świętej za Ojczyznę, która odbyła się o godzinie 10:00, w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje przedstawicieli olkuskich parlamentarzystów, samorządowców, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, przedstawicieli szkół, instytucji oraz stowarzyszeń, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienie wygłosił olkuski starosta Bogumił Sobczyk.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.  – Współczesna cywilizacja zna mało wydarzeń, które miały takie znaczenie jak bitwa pod Warszawą w 1920 r., i jednocześnie nie zna żadnego wydarzenia, które było tak mało doceniane – tak o tym starciu mówił lord Edgar D’Abernon, brytyjski ambasador w przedwojennej Polsce. Jego słowa w tracie uroczystości przytoczył olkuski starosta, który podkreślał, że dzięki męstwu i odwadze polskich żołnierzy radziecki marsz na zachód został zatrzymany.

Święto Wojska Polskiego ustanowiono, aby uczcić chwałę oręża polskiego i pamięć żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Oprócz historycznych akcentów i słów podziękowań dla pracy służb mundurowych, w przemówieniu nie zabrakło również odwołań do bieżących wydarzeń na świecie. – Nie ma nic gorszego, niż ekstremizmy i zero jedynkowe traktowanie spraw. Świat jest różnorodny. Taki był, jest i będzie. Wszyscy nawzajem zasługujemy na szacunek, akceptację, na wolność w myśleniu i działaniu. Bo to tylko od nas samych zależy, jaki świat zostawimy dzieciom – mówił Bogumił Sobczyk.

Bitwa Warszawska stanowiła decydujący moment wojny polsko-bolszewickiej rozgrywającej się w latach 1919-1920 pomiędzy odrodzoną II Rzeczpospolitą a Rosją Sowiecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki sowieckie. Decydujące starcie zbrojne pomiędzy obiema armiami rozegrało się w dniach 13-15 sierpnia 1920 na przedpolach Warszawy. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

W minioną niedzielę na olkuskim rynku odbyły się uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego. Była to pierwsza tego typu impreza, organizowana przez powiat olkuski, po ponad półtorarocznej przerwie, spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami.
Zdjęcia: A.N.Q.A.
« 1 z 5 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze