Zederman

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i rozbudowę drogi krajowej nr 94, na odcinku Zederman – Jerzmanowice. Wykonawcy mogą składać swoje oferty do 16 września 2021 r. Inwestycja ma zostać oddana do eksploatacji w 2025 r.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie ogłosiła przetarg na projekt i rozbudowę „krajówki” na odcinku 8 km od Zedermana w powiecie olkuskim poprzez Przeginię, Gotkowice do Jerzmanowic w powiecie krakowskim. Do zakresu zadania wykonawcy należy przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego, złożenie wniosku i uzyskanie zezwolenia na realizację (ZRID) oraz prace związane z rozbudową DK94.

Jak informują przedstawiciele GDDKiA, w ramach inwestycji mają powstać dodatkowe jezdnie i drogi dojazdowe. Zaplanowano przebudowę: trzech skrzyżowań w ciągu DK 94 w Gotkowicach, dwóch w Jerzmanowicach oraz budowę nowego skrzyżowania w Gotkowicach. Wszystkie, kolidujące z inwestycją urządzenia i sieci istniejącej infrastruktury pod i nadziemnej zostaną przebudowane. Roboty obejmą m.in.: urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci gazowe, wodociągowe i  kanalizacyjne. Na trasie mają także pojawić się nowe zabezpieczenia akustyczne.

Z uwagi na fakt, że przylegający do drogi krajowej teren jest zurbanizowany na odcinku prawie 4 km po prawej stronie jezdni oraz 1,7 km po lewej stronie zostaną wybudowane lub rozbudowane chodniki. Powstaną 3 nowe zatoki autobusowe i przejście podziemne. Przejścia dla pieszych będą oświetlone. Przebudowane i wybudowane zostaną 724 zjazdy – mówi Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autrrad.

Rzeczniczka GDDKiA dodaje również, że inwestycji towarzyszyć ma uporządkowanie spływu wód opadowych przy drodze. Obecnie dochodzi bowiem do zalewania posesji wodami opadowymi z istniejącej drogi DK94 i terenów przyległych.

Ogłoszony przetarg stanowi kolejny etap modernizacji drogi krajowej nr 94. Jak informuje zarządca tego traktu, planowane są również prace na odcinku Jerzmanowice-Giebułtów. Obecnie trwają zaś prace na odcinku Giebułtów-Modlnica, gdzie powstają dodatkowe pasy jezdni od ronda i zjazdu na Giebułtów do węzła autostradowego.

Warto również dodać, że marcu 2020 r. podpisana została umowa na przygotowanie dokumentacji rozbudowy 4,35 km odcinka DK94 przez Olkusz. Zadanie jest na etapie opracowania dokumentacji. Roboty planowane są na lata 2023-2025. Dwa wcześniejsze przetargi na remont olkuskiego odcinka „krajówki”, zorganizowane w trybie „zaprojektuj i wybuduj” unieważniono z powodu zbyt wysokich kosztów zaproponowanych przez wykonawców.

Fot.: GDDKiA Kraków

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze