skalka nocmuzeow

Noc Muzeów czyli impreza kulturalna, której celem jest udostępnienie zbiorów muzeów, galerii i innych instytucji kulturalnych oraz wzrost zainteresowania historią i tradycją, po raz pierwszy – z inicjatywy MOK –  odbyła się w Bukownie.

W majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów (ustanowiony w 1977 r. w Moskwie i obchodzony 18 maja) odbywa się Noc Muzeów. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997 r., w Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003  r. w poznańskim Muzeum Narodowym. Każdego roku rośnie liczba miast, które włączają się do organizacji tej wyjątkowej, nocnej imprezy. W tym roku Noc Muzeów  przyjęła szczególną oprawę w naszym regionie (m.in. w Bukownie, Olkuszu, Chrzanowie).

16 maja mieszkańcy Bukowna uczestniczyli w takiej niezwykłej Nocy, bowiem zwiedzali Muzeum Górnictwa Rud znajdujące się w Zespole Szkół na Skałce. Tu mogli zobaczyć barwę i zarys przeszłości górnictwa olkuskiego. Zwiedzających oprowadzał pan Ryszard Kyzioł (inicjator powstania Muzeum i jego pierwszy kustosz).

Noc Muzeów na Skałce to przede wszystkim spotkanie z historią górnictwa i hutnictwa na Ziemi Olkuskiej. W 14 salach muzealnych można oglądać m.in. sprzęt górniczy, ubiory, zbiory geologiczne i paleontologiczne, zbiory etnograficzne. Dodatkową atrakcją Muzeum jest sztolnia ćwiczebna, która pozwala zwiedzającym odczuć atmosferę prawdziwej kopalni.

Tekst: ZS w Bukownie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze