lekcja_historii_czech_w_jezyku_hrabala_1

Uczniowie z Zespołu Szkół w Bukownie w dn.21-22.06. br. przebywali w ramach wymiany partnerskiej w gościnnym rejonie czeskiego Beskidu Morawsko-Śląskiego. Střední škola hotelnictví a gastronomie we Frenštácie pod Radhoštěm stała się dla Zespołu Szkół w Bukownie szkołą partnerską.

Czerwcowa wizyta w Czechach była pierwszym etapem wzajemnej współpracy między młodzieżą polską a czeską. Uczniowie ze Skałki zostali bardzo gościnnie przyjęci. Uczestniczyli w lekcji historii, zwiedzali szkołę, zostali podjęci czeskim obiadem, a potem zwiedzali Frenštát pod Radhoštěm, a w nim ratusz i kościół św. Marcina. Miasto z 630-letnią tradycją urzekło malowniczym położeniem, bogactwem kultury i tradycji. Podobne wrażenialekcja_historii_czech_w_jezyku_hrabala_2 przyniosło zwiedzanie czeskiego Rožnova pod Radhoštěm, a w nim jednego z największych skansenów w Europie.

Następnie polska młodzież udała się do turystycznej miejscowości – Horní Bečva, w której spędziła czas na spotkaniach integracyjnych. Kolejny dzień również był pełen emocji. Uczniowie z dwóch zaprzyjaźnionych szkół odbyli górską wspinaczkę na Radhošt, zwiedzali Pustevny. Tu zwiedzali część gastronomiczną hotelu „Tanecnica” , restauracje „Maměnka” i „Libušín”, w której mogli delektować się ponownie czeską kuchnią. Kiselina, svíčková na smetaně, moravský vrabec okazały się konkurencją dla naszej kwaśnicy czy schabowego.

Wspólne spotkanie udowodniło, że Czesi i Polacy to bratři Slované, nic więc dziwnego, że już na październik zaplanowano wizytę uczniów z Frenštátu p. R. w Bukownie.

lekcja_historii_czech_w_jezyku_hrabala

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
link4
link4
11 lat temu

a teraz – jak słyszę – Czesi mają przyjechać do Bukowna

iwa
iwa
11 lat temu

ja też im zazdroszczę wyjazdu

szkoda
szkoda
11 lat temu

Brawa dla Skałki.

ina
ina
11 lat temu

ja im zazdroszczę takiego wyjazdu

czeski sympatyk
czeski sympatyk
11 lat temu

no i fajnie, ze Skałka mogła poznać walory Czech i samych Czechów