lekcja_historii_czech_w_jezyku_hrabala_1

Uczniowie z Zespołu Szkół w Bukownie w dn.21-22.06. br. przebywali w ramach wymiany partnerskiej w gościnnym rejonie czeskiego Beskidu Morawsko-Śląskiego. Střední škola hotelnictví a gastronomie we Frenštácie pod Radhoštěm stała się dla Zespołu Szkół w Bukownie szkołą partnerską.

Czerwcowa wizyta w Czechach była pierwszym etapem wzajemnej współpracy między młodzieżą polską a czeską. Uczniowie ze Skałki zostali bardzo gościnnie przyjęci. Uczestniczyli w lekcji historii, zwiedzali szkołę, zostali podjęci czeskim obiadem, a potem zwiedzali Frenštát pod Radhoštěm, a w nim ratusz i kościół św. Marcina. Miasto z 630-letnią tradycją urzekło malowniczym położeniem, bogactwem kultury i tradycji. Podobne wrażenialekcja_historii_czech_w_jezyku_hrabala_2 przyniosło zwiedzanie czeskiego Rožnova pod Radhoštěm, a w nim jednego z największych skansenów w Europie.

Następnie polska młodzież udała się do turystycznej miejscowości – Horní Bečva, w której spędziła czas na spotkaniach integracyjnych. Kolejny dzień również był pełen emocji. Uczniowie z dwóch zaprzyjaźnionych szkół odbyli górską wspinaczkę na Radhošt, zwiedzali Pustevny. Tu zwiedzali część gastronomiczną hotelu „Tanecnica” , restauracje „Maměnka” i „Libušín”, w której mogli delektować się ponownie czeską kuchnią. Kiselina, svíčková na smetaně, moravský vrabec okazały się konkurencją dla naszej kwaśnicy czy schabowego.

Wspólne spotkanie udowodniło, że Czesi i Polacy to bratři Slované, nic więc dziwnego, że już na październik zaplanowano wizytę uczniów z Frenštátu p. R. w Bukownie.

lekcja_historii_czech_w_jezyku_hrabala

5
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
5 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
link4iwaszkodainaczeski sympatyk Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
link4
link4

a teraz – jak słyszę – Czesi mają przyjechać do Bukowna

iwa
iwa

ja też im zazdroszczę wyjazdu

szkoda
szkoda

Brawa dla Skałki.

ina
ina

ja im zazdroszczę takiego wyjazdu

czeski sympatyk
czeski sympatyk

no i fajnie, ze Skałka mogła poznać walory Czech i samych Czechów