Powiat

W powiecie olkuskim skradziono w 2020 roku 15 pojazdów – tak mówią statystyki, udostępnione naszej redakcji przez funkcjonariuszy Policji. Jaka jest skala tego zjawiska w Małopolsce i jakie auta upodobali sobie złodzieje? Ile z nich udało się odzyskać?

W 2020 roku na terenie województwa małopolskiego dokonano kradzieży 251 samochodów. Jak informują przedstawiciele małopolskiej Policji, najczęściej dokonywano kradzieży samochodów osobowych.  Były to  w głównej mierze zgłoszenia dotyczące samochodów takich marek jak: Audi (15,5%), BMW (14,3%), Volkswagen (7,6%) i Mercedes (7,2%). – W roku 2020 poziom kradzieży samochodów był porównywalny z poprzednim rokiem. Ogólnie na przestrzeni ostatnich lat liczba kradzieży samochodów w Małopolsce ma tendencję spadkową — mówi mł. insp. Sebastian Gleń, Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Rzeczywiście, proceder samochodowych kradzieży w naszym kraju systematycznie spada. Pod koniec lat 90. było ich prawie 4 tys. rocznie, a obecnie — około ćwierć tysiąca. Najwięcej z nich ma miejsce w stolicy województwa. – Kradzieże pojazdów dokonywane są głównie z terenu podległego KMP w Krakowie. W 2020 roku w Krakowie skradziono 116 pojazdów – co stanowi 46,2% wszystkich kradzieży w Małopolsce. W powiecie Olkuskim skradziono w tym czasie 15 pojazdów  (6 %) – wylicza rzecznik małopolskiej Policji.

Złodzieje aut kierują się głównie zapotrzebowaniem rynku używanych części samochodowych. – Skradzione pojazdy najczęściej przeznaczane są na demontaż i sprzedaż części z nich pochodzących. Stosunkowo niewielka część pojazdów jest przerabiana i legalizowana — tłumaczy Sebastian Gleń. Dodaje przy tym, że od kilku lat utrzymuje się wzrost kradzieży pojazdów luksusowych, o znacznej wartości. Jest to spowodowane pojawieniem się na „rynku przestępczym” urządzeń umożliwiających kradzież najnowszych samochodów posiadających elektroniczny system zdalnego bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdów. – Przestępcy dezaktywują zabezpieczenia pojazdów poprzez przechwycenie  sygnału radiowego oryginalnego kluczyka bądź karty. Dlatego zalecamy przechowywanie kluczyków w ekranowanym etui — radzi nasz rozmówca.

W 2020 roku w naszym województwie odnotowanych również zostało kilka przypadków kradzieży na tzw. „lawetę”. Dotyczyły one przeważnie starych, często nieużywanych już pojazdów. Niewielką część stanowiły rabunki z użyciem przemocy bądź groźby kierowanej do użytkownika pojazdu, czyli w wyniku rozboju.  Jeszcze rzadziej zdarzały się kradzieże po uprzedniej kradzieży kluczyków. Najczęściej zawłaszczeniu ulegały samochody zaparkowane na ulicy lub parkingach osiedlowych, a także, nieco rzadziej na prywatnej posesji lub w garażu podziemnym.

W ubiegłym roku, w wyniku podjętych działań funkcjonariusze odnaleźli i odzyskali łącznie 202 utracone pojazdy. Zostały one przywłaszczone w różnych okresach, z terenu całego kraju, a także z zagranicy. Komenda miejska w Krakowie odzyskała 52 takie pojazdy, a komenda w Olkuszu – 11. A jak wyglądają tegoroczne statystyki? – W pierwszym półroczu 2021 r. wszczęliśmy 126 dochodzeń w sprawie kradzieży aut, z czego 41 % spraw zostało wykrytych — mówi Sebastian Gleń.

Fot.: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze