pieniądze

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące wartość projektów unijnych realizowanych na terenie polskich gmin. Spośród samorządów powiatu olkuskiego zdecydowanie przoduje w tym zestawieniu miasto Bukowno, gdzie w przeliczeniu na jednego mieszkańca wysokość inwestycji dofinansowanych z UE wyniosła 17,9 tys. zł. Olkusz może zaś pochwalić się największą sumą realizowanych umów. Ich łączna wartość wynosiła bowiem ponad 193 mln zł.

 

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez GUS, na koniec ubiegłego roku łączna kwota unijnych projektów realizowanych we wszystkich gminach w naszym kraju wynosiła ponad 380 mld zł. Najwięcej z tej puli przypadło dla Warszawy. Suma umów o dofinansowanie projektów realizowanych w stolicy zbliżyła się do 20 mld zł.

Uwzględniając wkład własny beneficjentów i państwowe środki, wartość prowadzonych w Polsce inwestycji unijnych z polityki spójności to około 10 tys. zł na mieszkańca. Rekordzistą w tej kategorii jest gmina Krotoszyce, gdzie średnia na jedną osobę wyniosła ponad 300 tys. zł. Na przeciwległym biegunie znalazła się gmina Zabrodzie w woj. mazowieckim. Tutaj „na głowę” przypadło zaledwie 19 zł.

Wśród okolicznych samorządów – z dochodem per capita na poziomie 17 tys. 942 zł – najwyżej uplasowało się Bukowno. Łączna wartość projektów realizowanych na terenie tego miasta wyniosła prawie 183 mln zł. W przypadku gminy Klucze współczynnik inwestycyjny w przeliczeniu na jednego mieszkańca to 6 tys. 282 zł. Sumarycznie dało to gminie prawie 95 mln zł. W przypadku Wolbromia wartość bezwzględna umów wynosi ponad 116 mln zł. Dochód na osobę to zaś 5 tys. 82 zł.

Gmina Trzyciąż może pochwalić się współczynnikiem per capita na poziomie 4 tys. 627 zł i łączną sumą zakontraktowanych środków na poziomie 32,6 mln zł. Ogólna wartość inwestycji w Srebrnym Grodzie to ponad 193 mln zł. Na jednego olkuszanina przypadło więc 3 tys. 940 zł. Zestawienie zamyka gmina Bolesław z kwotą 14,3 mln zł rozdysponowanych funduszy oraz 1 tys. 844 zł na osobę.

Jak informują autorzy zestawienia, dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie danej gminy czy miasta. Obejmują one inwestycje zarówno z sektora samorządowego, jak i prywatnego oraz państwowego. Podane liczby odnoszą się do podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych i uwzględniają ich całkowite koszty. W zestawieniu GUS nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i Programu Operacyjnego RYBY.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o