Razem! I więcej nie trzeba...

Na co dzień nie widać, jak wielu ich jest. Jeszcze kilka lat temu właściwie nie wychodzili z domów. Dziś mogą uczyć się życia w jednej z kilku placówek na terenie powiatu - począwszy od szkoły podstawowej, a na ośrodkach dziennego pobytu dla dorosłych skończywszy. Warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy i inne placówki prowadzone przez stowarzyszenia - to  miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne intelektualnie lub z zaburzeniami psychicznymi przebywają coraz chętniej. Nie tylko dlatego, że mogą się tam nauczyć rzeczy przydatnych w codziennym życiu, ale przede wszystkim mogą znaleźć wielu przyjaciół. Przyjaźni jest tym więcej, im częściej placówki te ze sobą współpracują. Okazją do nawiązania znajomości lub kontynuowania przyjaźni był zorganizowany w ubiegłym tygodniu Festyn integracyjny "Wszyscy razem w zdrowym tempie'.

Konkurencje, które dla w pełni sprawnej osoby bywają banalne, mogą wydawać się nie do pokonania dla kogoś, kto ma problem  z koordynacją ruchów, skupieniem uwagi, poruszaniem się. Wtedy każde poprawnie wykonane zadanie jest jak sięgnięcie po najwyższe trofea. Okazji do odniesienia takich małych i wielkich sukcesów nie brakowało podczas festynu. Konkurencje, które wymagały sprawnego oka i ręki  przysparzały nieraz niemałych trudności, ale udawało się je pokonać wszystkim uczestnikom, w czym mocno wspierały organizatorki - Sylwia Stanek, Magda Nogieć-Stach i Patrycja Redel. Rzut piłką do kosza, zabawa z hula hop,  skoki na skakance, rzut piłeczkami, rzut lotkami do tarczy, rzut piłką lekarską, slalom, łapanie kółek na drążek, podbijanie piłeczki tenisową rakietą i tor przeszkód - z takimi konkurencjami musieli się zmierzyć zawodnicy uczestniczący w festynie.  Zawodnicy walczyli nie z przeciwnikami ale z własnymi ograniczeniami. Nikt nie był tutaj rywalem, o czym najlepiej świadczył gorący doping jaki fundowali każdemu zawodnikowi koledzy z publiczności.
To nie jedyna forma integracji pomiędzy ośrodkami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi  - Pomiędzy ośrodkami jest stała współpraca. Nasi podopieczni dobrze się znają. Często gościmy  u nas grupy z zaprzyjaźnionych placówek, lub wyjeżdżamy z wizytą do nich.  Szkoda, że nie mamy więcej miejsca w naszych warsztatach, bo nie możemy zaprosić zbyt dużej liczby osób. Festyn to jedyna taka możliwość, żeby spotkali się wszyscy razem. Jeździmy tez na olimpiady sportowe do Krakowa, ale może w nich uczestniczyć tylko grupa osób z danej sekcji. W tych zawodach wszyscy mogą brać odział - mówi Krystyna Bargieł, prezes Stowarzyszenia Aktywnych Serc Otwartych Kobiet, które prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olkuszu. Zaznacza, ze zorganizowanie imprezy było możliwe dzięki życzliwości dyrektora MOSiR, który użyczył teren środka "Czarna Góra".
W organizacji festynu pomogła też niezawodna młodzież z I LO. Dla zaprzyjaźnionych ośrodków przygotowała ona też scenkę na temat asertywności. Było to doskonale uzupełnienie dla przeprowadzonego w ośrodkach konkursu plastycznego "Stop uzależnieniom", którego pokłosie można było oglądać w czasie festynu.  Dodatkowo prelekcje  poświęconą uzależnieniom i przeciwdziałaniu agresywnym zachowaniom przedstawiła psycholog z WTZ, Tatiana Pasich.
W festynie wzięło udział około 130 przedstawicieli WTZ-ów z Olkusza i Wolbromia, ŚDS-ów z Olkusza i Kolbarku, Zespołu Szkół Specjalnych oraz Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Festyn zorganizowano m.in dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy Olkusz. Dotacja wynosiła 3,5 tys. zł.

Razem! I więcej nie trzeba...
Na co dzień nie widać, jak wielu ich jest. Jeszcze kilka lat temu właściwie nie wychodzili z domów. Dziś mogą uczyć się życia w jednej z kilku placówek na terenie powiatu - począwszy od szkoły podstawowej, a na ośrodkach dziennego pobytu dla dorosłych skończywszy. Warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy i inne placówki prowadzone przez stowarzyszenia - to miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne intelektualnie lub z zaburzeniami psychicznymi przebywają coraz chętniej. Nie tylko dlatego, że mogę się tam nauczyć rzeczy przydatnych w codziennym życiu, ale przede wszystkim mogą znaleźć wielu przyjaciół. Przyjaźni jest tym więcej, im częściej placówki te ze sobą współpracują. Okazją do nawiązania znajomości lub kontynuowania przyjaźni był zorganizowany w ubiegłym tygodniu Festyn integracyjny "Wszyscy razem w zdrowym tempie'.
Konkurencje, które dla w pełni sprawnej osoby bywają banalne, mogą wydawać się nie do pokonania dla kogoś, kto ma problem z koordynacją ruchów, skupieniem uwagi, poruszaniem się. Wtedy każde poprawnie wykonane zadanie jest jak sięgnięcie po najwyższe trofea. Okazji do odniesienia takich małych i wielkich sukcesów nie brakowało podczas festynu. Konkurencje, które wymagały sprawnego oka i ręki przysparzały nieraz niemałych trudności, ale udawało się je pokonać wszystkim uczestnikom, w czym mocno wspierały organizatorki - Sylwia Stanek, Magda Nogieć-Stach i Patrycja Redel. Rzut piłką do kosza, zabawa z hula hop, skoki na skakance, rzut piłeczkami, rzut lotkami do tarczy, rzut piłką lekarską, slalom, łapanie kółek na drążek, podbijanie piłeczki tenisową rakietą i tor przeszkód - z takimi konkurencjami musieli się zmierzyć zawodnicy uczestniczący w festynie. Zawodnicy walczyli z własnymi ograniczeniami, ale nie z przeciwnikami. Nikt nie był tutaj rywalem, o czym świadczył najlepiej gorący doping jaki fundowali każdemu zawodnikowi koledzy z publiczności.
To nie jedyna forma integracji pomiędzy ośrodkami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi - Pomiędzy ośrodkami jest stała współpraca. Nasi podopieczni dobrze się znają. Często gościmy u nas grupy z zaprzyjaźnionych placówek, lub wyjeżdżamy z wizytą do nich. Szkoda, że nie mamy więcej miejsca w naszych warsztatach, bo nie możemy zaprosić zbyt dużej liczby osób. Festyn to jedyna taka możliwość, żeby spotkali się wszyscy razem. Jeździmy tez na olimpiady sportowe do Krakowa, ale może w nich uczestniczyć grupa osób z danej sekcji. W tych zawodach wszyscy mogą brać odział - mówi Krystyna Bargieł, prezes Stowarzyszenia Aktywnych Serc Otwartych Kobiet, które prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olkuszu. Zaznacza, ze zorganizowanie imprezy było możliwe dzięki życzliwości dyrektora MOSiR, który użyczył teren środka "Czarna Góra".
W organizacji festynu pomogła też niezawodna młodzież z I LO. Dla zaprzyjaźnionych ośrodków przygotowała ona też scenkę na temat asertywności. Było to doskonale uzupełnienie dla przeprowadzonego w ośrodkach konkursu plastycznego "Stop uzależnieniem", którego pokłosie można było oglądać w czasie festynu. Dodatkowo prelekcje poświęconą uzależnieniom i przeciwdziałaniu agresywnym zachowaniom przedstawiła psycholog z WTZ, Tatiana Pasich.
W festynie wzięło udział około 130 przedstawicieli WTZ-ów z Olkusza i Wolbromia, ŚDS-ów z Olkusza i Kolbarku, Zespołu Szkół Specjalnych oraz Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Zorganizowano dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy Olkusz. Dotacja wynosiła 3,5 tys. zł.
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!