ak 1

Naocznych świadków z czasów II wojny światowej stale ubywa, dlatego pielęgnowanie więzi z ludźmi pamiętającymi tamte wydarzenia stało się sprawą nadrzędną dla tych, którzy chcą przypominać o trudnych losach naszej Ojczyzny.

W Olkuszu prężnie funkcjonują organizacje popularyzujące historię Polskiego Państwa Podziemnego. Jedną z nich jest olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Działają w nim Konrad Kulig i Mateusz Radomski, którzy mimo młodego wieku już nie raz dali lokalnej społeczności lekcję patriotyzmu, przybliżając fakty i postacie związane z czasami okupacji. W tych wyjątkowych dniach dla ludzi walczących przed laty o wolną Polskę, w całym kraju kontynuatorzy pamięci o bohaterskich czynach i osobach odwiedzają weteranów wojennych z Państwa Podziemnego, dziękując im za niestrudzoną walkę o wolność.

Młodzi olkuscy historycy w ostatnich dniach odwiedzili trzech żołnierzy, honorując ich tabliczkami ze specjalną dedykacją: „W uznaniu za zasługi dla niepodległości i w podzięce za patriotyczne wychowanie młodych pokoleń”. Kuligowi i Radomskiemu udało się dotrzeć do mieszkającego w Hucisku 94-letniego Jana Jurczyka, będącego ostatnim żyjącym żołnierzem oddziału Hardego. Wspomnienia weterana są do dzisiaj natchnieniem dla kronikarzy zbierających informacje na temat ludzi walczących niegdyś pod dowództwem Gerarda Woźnicy. Olkuszanie pamiętali także o 94-letnim Marianie Cyganku ze Skały – żołnierzu Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej oraz o najstarszym z tego grona, 97-letnim Bolesławie Gądku – Żołnierzu Wyklętym.

– Nasze wizyty nie były pierwszymi odwiedzinami. Z żołnierzami Państwa Podziemnego pozostajemy w stałym kontakcie, z każdego kolejnego spotkania czerpiemy dodatkową wiedzę. Staramy się być przy nich i z nimi jak najczęściej, dając im pewność, że historia, o której głośno mówią, nie zginie – mówi Konrad Kulig.

Zarówno on jak i jego wierny kompan Mateusz Radomski są członkami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który to wprowadził program „Sztafety Pokoleń”. Obok weteranów wojennych i naocznych świadków tamtych czasów, do organizacji przyjmowane są młodsze pokolenia, po to, aby właśnie kontynuować pamięć o walce o niepodległą Polskę.

Z inicjatywy i pod egidą ŚZŻAK powstały w całej Polsce – również w Olkuszu – szkolne Kluby Historyczne im. AK. W ramach 75. rocznicy powstania Armii Krajowej, członkowie obu organizacji nawiedzili również groby zmarłych żołnierzy AK, pozostawiając na nich symboliczne światełko.

W najbliższych dniach sporo się będzie jeszcze działo w ramach tego ogólnopolskiego „cichego święta”. Już w najbliższą niedzielę 26 lutego w Rabsztynie odbędzie się Bieg Tropem Wilczym organizowany przez olkuszbiega.pl oraz Klub Historyczny im. AK. 1 marca o godz. 16:00 spod Pomnika Ofiar Komunizmu na olkuski cmentarz wyruszy z kolei II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nad którym patronat objął sam Prezydent RP Andrzej Duda. Uczestnicy marszu przejdą ulicami: Augustiańską, Rynek, Sławkowską, Budowlanych i Powstańców Śląskich. Na cmentarzu odczytany zostanie list Głowy Państwa. Po zakończeniu marszu w Muzeum Regionalnym PTTK odbędzie się natomiast spotkanie z kombatantami.

Kolejnym punktem pamięci o Żołnierzach Wyklętych, jak również wydarzeniem towarzyszącym 75. rocznicy powstania AK, będzie VII edycja Gry Miejskiej Śladami Historii, tym razem dotyczącej Polskiego Państwa Podziemnego w latach 1945 – 1947. Inicjatywa podjęta przez Klub Historyczny im. Armii Krajowej i IV Liceum Ogólnokształcące ma na celu przybliżenie młodzieży działań tajnych struktur Państwa Polskiego na terenie powiatu olkuskiego w okresie okupacji niemieckiej oraz w okresie powojennym. Będzie to nowoczesna lekcja historii, zapewniająca jej uczestnikom wiedzę ponadprogramową.

Fot. ŚZŻAK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sciągacz
Sciągacz
7 lat temu

[quote name=”pavv”][quote name=”do paav”]”paav” masz wątpliwości, przeczytaj „Ares” od „Hardego”

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/listy-do-redakcji/420-ares-od-hardego

i dopiero komentuj.[/quote]

Mam wątpliwości bo wielu z tych żołnierzy wcale nie było takimi bohaterami jakich z nich próbuje się teraz robić.[/quote]
Widać KUKIZ to twój idol , brawo

pavv
pavv
7 lat temu

[quote name=”do paav”]”paav” masz wątpliwości, przeczytaj „Ares” od „Hardego”

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/listy-do-redakcji/420-ares-od-hardego

i dopiero komentuj.[/quote]

Mam wątpliwości bo wielu z tych żołnierzy wcale nie było takimi bohaterami jakich z nich próbuje się teraz robić.

theon
theon
7 lat temu

licho mu to szło, bo akurat w olkuskim komuniści wciąż mają się świetnie 😛

hilario
hilario
7 lat temu

kolejny …………….. kobiet i małych dzieci?

do paav
do paav
7 lat temu

„paav” masz wątpliwości, przeczytaj „Ares” od „Hardego”

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/listy-do-redakcji/420-ares-od-hardego

i dopiero komentuj.

pavv
pavv
7 lat temu

Z tymi żołnierzami wyklętymi to ja bym uważał.

Macha
Macha
7 lat temu

Brawo chłopaki!!!

brawo ... brawo
brawo ... brawo
7 lat temu

Świetny tekst i działanie dla upamiętnienia historii Ziemi Olkuskiej, wyrazy uznania dla Konrada Kuliga i Mateusza Radomskiego.