jadlodajnia 1

Do 3 marca olkuska jadłodajnia prowadzona przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej będzie funkcjonowała na dotychczasowych zasadach. Dzień później placówka rozpocznie swój nowy rozdział. Posiłki będą wydawane potrzebującym za opłatą. 9 zł – tyle kosztować ma dwudaniowy obiad.

– Decyzja zapadła. Naszą ofertę nadal kierujemy pod adresem ludzi starszych, schorowanych i samotnych, którzy chcieliby zjeść pełnowartościowy, smaczny posiłek w miłej, rodzinnej atmosferze – mówi ks. Tomasz Folga, dyrektor diecezjalnego Caritas.

Cena obiadu nie jest wygórowana, bowiem w placówce nikt nie zamierza zarabiać na potrzebujących. Ustalona kwota ma pokryć jedynie wynagrodzenie dla pracowników, opłaty za prąd i gaz oraz za zakup produktów potrzebnych do przygotowania posiłków.

– Jesteśmy po rozmowach w Urzędzie Miasta i Gminy Olkusz. Poznałem stanowisko władz oraz Ośrodka Pomocy Społecznej i na tej podstawie podjęliśmy taką, a nie inną decyzję. Wierzę, że nowa sytuacja zmobilizuje niektórych do większej dbałości o swoje życie. Do wygody jest się bardzo łatwo przyzwyczaić, a jak już nie raz podkreślałem, działania Caritas mają pomagać, a nie wyrządzać jeszcze większej krzywdy – dodaje ks. Folga.

– Jestem też przekonany, że część z naszych stałych bywalców pozostanie razem z nami. Opłata za dwudaniowy posiłek będzie właściwie symboliczna. Zawsze będzie też można zakupić jedno danie, co jeszcze zmniejszy koszt – przekonuje duchowny.

Do tej pory jadłodajnia Caritas żywiła wszystkich chętnych za darmo. Od marca ma się to zmienić. Diecezjalna organizacja na początku chciała, aby bezpłatne posiłki zostały utrzymane, proponując partycypację w kosztach gminie. Magistrat jednak od razu wskazał na swoje działania, dokumentując pomoc potrzebującym udzielaną m.in. przez Ośrodek Pomocy Społecznej na prawie milion złotych rocznie. Wygląda na to, że współpraca na linii UMiG Olkusz – Caritas Diecezji Sosnowieckiej pozostanie na obecnym poziomie

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o