DSCF3144

Już po raz siódmy w kilkudziesięciu miastach Polski odbyła się akcja pn. „Nazywam się Miliard”, będąca protestem przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Po raz drugi wziął w niej udział Olkusz, po raz pierwszy – Bukowno.

„Nazywam się Miliard” to polska nazwa ogólnoświatowej kampanii społecznej, której finałem jest wspólny, grupowy taniec wyrażający protest przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING”, której pierwsza edycja odbyła się 14 lutego 2013 roku. Jak powiedziała Eve Ensler: ,,Mam dość tego, że walka z przemocą wobec kobiet nadal nie jest międzynarodowym priorytetem, w momencie, gdy na świecie jedna kobieta na trzy pada ofiarą przemocy lub gwałtu… A przecież unicestwianie, zamykanie ust, deprecjonowanie kobiet jest gwałtem na istocie życia”.

Od 2013 roku zawsze 14 lutego cały świat, w tym Polska, tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Z roku na rok do wydarzenia dołącza coraz więcej państw. W 2013 roku tańczono w ponad 200 krajach (w tym w 30 miejscowościach w Polsce). Tematem wiodącym tegorocznej akcji w naszym kraju jest kwestia zgody na kontakty intymne. Kampania ma uświadamiać i podkreślać: „Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody to GWAŁT”.
Wczoraj zatańczyły i zaprotestowały przeciwko przemocy 33 polskie miejscowości i to jeszcze nie koniec, ponieważ cała akcja będzie trwać do pierwszego dnia wiosny. W tym roku w tę ogólnoświatową kampanię po raz pierwszy włączyło się Bukowno, z kolei w Olkuszu finał odbył się po raz drugi. Podobnie jak przed rokiem, organizatorką wydarzenia była radna Rady Miejskiej Bukowna Magdalena Kubańska (w Bukownie w organizację imprezy włączył się również tamtejszy MOSiR).

– 14 lutego uznawany jest za Światowy Dzień Zakochanych. Wszędzie, gdzie się obejrzycie, zobaczycie czerwone serca symbolizujące miłość. Wystawy sklepowe, ulice, kawiarnie – wszędzie serca. Ale te serca to nie tylko symbol miłości. To także serca kobiet, które były, są lub będą molestowane, gwałcone lub bite przez swoich partnerów – powiedziała Magdalena Kubańska. – Dziś chcemy nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku.

received 412872752790241

Przygotowania do finałów w Bukownie i Olkuszu rozpoczęły się w połowie stycznia. W tym czasie uczestniczki akcji spotykały się na próbach, ćwicząc układ taneczny, który w każdym kraju wygląda tak samo. W treningi włączyły się również młode dziewczęta, które także chciały wyrazić swój protest i wziąć udział w wydarzeniu. W Olkuszu finał odbył się na rynku. Po odczytaniu najważniejszych postulatów akcji jej uczestniczki wykonały przed zgromadzonymi wspólny taniec wyrażający bunt przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Gościem specjalnym wydarzenia była wspierająca akcję posłanka na Sejm Lidia Gądek.
Nieco później odbył się finał w Bukownie, zorganizowany w hali MOSiR. Również tutaj głównym punktem wydarzenia był taniec, ale dodatkowo organizatorzy przeprowadzili konkurs wiedzy dotyczący przemocy, a w pokazie karate zaprezentował się Klub Kyokushin Karate.

DSCF3178

Patronatami Honorowymi objęli wydarzenie Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz (akcja w Olkuszu) oraz Burmistrz Miasta Bukowno (akcja w Bukownie).
Wydarzenie wsparli: Senejko Medical Center, Posłanka na Sejm RP Lidia Gądek, Stowarzyszenie Fabryka Dobrych Zdarzeń w Bukownie, Masaż u Wnuka, FHU ISOLA oraz PowerCity w Olkuszu. Organizator dziękuje Dorocie Gajewskiej, wychowankom Świetlicy Środowiskowej w Bukownie, Klubowi Kyoukushin Karate, MOSiR Bukowno, MOK Olkusz, Vanilia Strefa Urody ze Sławkowa i Pizzerii na bogato ze Sławkowa.

Tegoroczna akcja ONE BILLION RISING/Nazywam się MILIARD odbywa się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich, przy wsparciu instytucjonalnym Fundacji im. S. Batorego.

Fot. Olkusz: Magdalena Kubańska, Beata Gajdamowicz

{joomplu:83605}{joomplu:83598}{joomplu:83592}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze