Olkusz

Jeden z naszych Czytelników poprosił nas o zadanie pytania w GDDKiA dotyczącego możliwości umieszczenia tablicy przy zjeździe z autostrady A4 w Katowicach, informującej o drodze na Olkusz. – Kierując się autostradą A4 od strony Gliwic, nie wiadomo, gdzie trzeba zjechać, aby skierować się w stronę naszego miasta – mówi osoba dzwoniąca do naszej redakcji.

Dostaliśmy niedawno nietypową prośbę od mieszkańca Olkusza. Poprosił nas o interwencję w kwestii oznakowania drogowego wskazującego trasę do Srebrnego Grodu. Prośba była o tyle nietypowa, że dotyczy oznakowania znajdującego się na autostradzie w Katowicach. – Są tam znaki informujące o drogach na Jaworzno czy Częstochowę. Czy nie można byłoby pomiędzy nimi umieścić drogowskazu dotyczącego olkuskiej trasy? – pyta osoba dzwoniąca do naszej redakcji. Przekazaliśmy ten pomysł do katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Co na to urzędnicy?

Autostrada jest drogą ograniczonego dostępu, a na drogowskazach możliwość podawania informacji kierunkowej została określona w szczegółowych warunkach technicznych dla znaków drogowych poziomych i warunkach ich umieszczania na drogach. Tablica drogowskazowa na węźle autostradowym nie może stanowić wykazu miejscowości w regionie. Analiza praktyk stosowanych przez miasto Katowice w zakresie sposobu podawania nazw kierunkowych na tablicach drogowskazowych jest poza kompetencjami GDDKiA. Reasumując, istniejące oznakowanie na autostradzie A4 (E-40) jest zgodne z obowiązującymi wymogami i uwzględnia zapotrzebowanie na oznakowanie w ruchu tranzytowym i międzyregionalnym – tłumaczy Marek Prusak z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

fot.: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze