Olkusz

Do naszej redakcji często zgłaszane są interwencje dotyczące dróg. Na ogół chodzi o stan traktów i ich remonty, ale zdarzają się również pytania o przepisy ruchu drogowego, dotyczące konkretnych miejsc. Tego ostatniego dotyczy właśnie zgłoszona niedawno interwencja od mieszkańca gminy Olkusz.

Jeden z naszych Czytelników wraz z pytaniem przesłał nam grafikę skrzyżowania ulicy Mazaniec, drogi do Bukowna i do Żurady. – Niestety, nie wszyscy kierowcy wiedzą, kto przed kim ma tam pierwszeństwo. Może gdy wyjaśnicie na łamach gazety, jak prawidłowo tam jeździć, nie będzie dochodziło do czasem niebezpiecznych sytuacji – napisał do redakcji „Przeglądu Olkuskiego” nasz Czytelnik. Z takim pytaniem zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Jak więc należy tam jeździć? Zatem po kolei. Kierujący pojazdem A, jadąc ulicą Mazaniec w kierunku miejscowości Żurada, ma ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdowi B, jadącemu od miejscowości Bukowno. Natomiast ma on pierwszeństwo przed pojazdem C, który porusza się od miejscowości Żurada i wykonuje manewr skrętu w lewo na tym skrzyżowaniu – taka odpowiedź otrzymaliśmy z policji. Z kolei kierujący pojazdem B, jadąc od miejscowości Bukowno w kierunku ulicy Kruczej Góry ma pierwszeństwo przed pojazdem A. Natomiast musi on ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdowi C z uwagi na to, iż ulica Krucza Góra jest drogą wewnętrzną i nie stanowi skrzyżowania – wyjaśnia dalej policja.

I ostatni wariant – kierowca pojazdu C jadąc od Żurady w kierunku Bukowna ma pierwszeństwo przed pojazdem B, ale musi ustąpić pierwszeństwa kierowcy pojazdu A.

Opisanymi traktami administruje Zarząd Drogowy w Olkuszu. – W tym roku w ramach odnawiania oznakowania poziomego, na opisanym skrzyżowaniu planowane jest wprowadzenie korekt w oznakowaniu poziomym, celem uporządkowania ruchu – poinformował nas dyrektor tej jednostki Paweł Pacuń. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
1 rok temu

Czy autor artykułu może zapytać co #Pacuń zrobil??

konkret
konkret
2 lat temu

Nie ma znaczenia fakt że Krucza Góra jest drogą wewnętrzną. Pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem a wszystkie trzy kierunki które się tutaj zbiegają (Bukowno, Olkusz, Żurada) tworzą jedno skrzyżowanie.
Pojazd nadjeżdżąjacy z Bukowna jedzie drogą z pierwszeństem (jest znak który o tym mówi) i gdziekolwiek by nie pojechał ma zawsze pierwszeństwo przed pojazdem który nadjedzie z Żurady (który ma STOP, a STOP to ustąp pierwszeństwa z obowiązkiem zatrzymania się). Więc … no … już wam świta? Skoro ma STOP to jak może mieć pierwszeństwo przed pojazdem który ma pierwszeństwo.
Jest więc tak:

  1. Policja się nie popisała
  2. Znak STOP dla kierunku od Żurady jest ustawiony w złym miejscu (powinien być ustawiony kilkanaście metrów wcześniej).
Ostatnio edytowany 2 lat temu przez konkret
kolo
kolo
2 lat temu
Odpowiedz do  konkret

#konkret, przecież zbiega się tu 5 dróg, a ty widzisz trzy.. Poza tym jakie korekty w malowaniu #Pacuń, tu trzeba rondo wybudować.. Powinno tu być już z 20 lat..
ad2. – oznakowanie w tym rejonie to jeden wielki rebus a #Latos na interwencje w tej sprawie odpowiedział, że „dobre jest”.. Brak słów dla takich „znaffcóf”..
Zauważ, że jadąc od Bukowna i wjeżdżając w ul. Krucza Góra nie mijamy znaku OZ, czyli mozna po Olkuszu jeździć 90..