Powiat
Na okolicznym rynku pracy jest zbyt wielu filozofów, kulturoznawców i ekonomistów. W „cenie” są zaś budowlańcy, elektrycy i zawodowi kierowcy. – Takie wnioski płyną z corocznego Barometru Zawodów, czyli ogólnopolskiego badania, prognozującego zapotrzebowanie na pracowników w danych zawodach. Stopa bezrobocia w powiecie olkuskim jest jedną z wyższych w naszym województwie. Na koniec listopada ubiegłego roku wynosiła ona 6,7 proc.
„Barometr zawodów” to coroczna prognoza sytuacji na rynku pracy. Pokazuje on zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju. Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Do Polski Barometr trafił za sprawą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
W jego opracowywaniu biorą udział: doradcy zawodowi, pośrednicy pracy, agencje zatrudnienia oraz inne instytucje zorientowane w sytuacji na lokalnym rynku pracy. Badanie prowadzone jest na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a jego koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucja województwa małopolskiego.
Kogo szukają pracodawcy?
Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Tegoroczne badanie pokazuje, że tych ostatnich jest zdecydowanie mniej, niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Na chwilę obecną na lokalnym rynku pracy mamy m.in. zbyt wielu: ekonomistów, filozofów, historyków, kulturoznawców i pracowników administracyjno-biurowych.
Z informacji zawartych w Barometrze wynika, że nasz lokalny rynek odczuwa brak budowlańców. Cieśle i stolarze, dekarze i blacharze, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, spawacze oraz elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy – przedstawiciele tych profesji to teraz najbardziej poszukiwani specjaliści. W „cenie” są również kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych oraz spedytorzy i logistycy.
Na rynku pracy brakuje również nauczycieli, w szczególności przedmiotów zawodowych i języków obcych, fryzjerów, fizjoterapeutów i masażystów, samodzielnych księgowych, pielęgniarek i położnych oraz mechaników.
Statystyka bezrobocia
Przyjrzeliśmy się również stopie bezrobocia w naszej okolicy. Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, na dzień 30 listopada 2021 roku bezrobocie w Polsce wynosiło 5,4 proc. W województwie małopolskim współczynnik ten plasował się na poziomie 4,6 proc, w powiecie olkuskim wynosił zaś 6,7 proc.
Na 22 małopolskie samorządy zajęliśmy 18. miejsce. Gorzej od nas wypadły tylko powiaty: chrzanowski (7 proc.), tatrzański (7,3 proc), nowosądecki (7,7 proc) i dąbrowski (9,2 proc.). Najlepsza sytuacja panowała zaś w powiecie myślenickim (2,7 proc.) oraz w miastach: Kraków (3 proc.) i nowy Sącz (3,1 proc.).
Jakie są perspektywy?
Analitycy rynku pracy przewidują, że w tym roku bezrobocie może spaść do poziomu najniższego od momentu transformacji ustrojowej. W większości branż i zawodów dalej będziemy mieć więc do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. Ich zdaniem pracodawcy będą otwarci na nowych pracowników bez kwalifikacji, wymagających przyuczenia. Znalezienie pracy dla osób, które chcą pracować, nie powinno być więc większym problemem. Nadal trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o rzetelnej ocenie własnych możliwości i oczekiwań.
W odpowiedzi do artykułu: dlatego na niektóre stanowiska w Olkuszu stosuje się powołanie (bez konkursu). Być może w normalnym konkursie te osoby mogły by nie mieć szans. Przy okazji: do końca stycznia poszukują do MOSiRu specjalisty od wszystkiego (konkursu przecież na dyrektora MOSiR nie było, tylko powołanie). Ale, ale, ów specjalista do MOSiR musi znać się na wszystkim z budownictwem, przetargami i księgowością łącznie. Za to zalecane jest aby miał wykształcenie: administracja / ekonomia oraz 2 lata pracy w administracji…