Przemoc w rodzinie nie jest zjawiskiem nowym w społeczeństwie. Niewątpliwie jest to problem występujący w naszym kraju coraz częściej. Nadal jednak funkcjonują stereotypy, które powodują, że przemoc w rodzinie jest nieodpowiednio postrzegana. Z uwagi na powyższe, Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu podejmuje działania zmierzające w kierunku poszerzenia wiedzy społeczeństwa o zjawisku przemocy i sposobach radzenia sobie z problemami, w ramach realizacji Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Jednym z elementów powyższego programu było szkolenie tematyczne, połączone z warsztatami, które odbyło się w Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu. Szkolenie prowadziła Agnieszka Olszewska z Warszawy – prawnik i mediator rodzinny, pracownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele pięciu olkuskich instytucji: Ośrodka Pomocy Społecznej, Oświaty, Służby Zdrowia, Policji, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczestnicy szkolili się w zakresie nowych zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, brali udział w warsztatach dotyczących pracy w zespole i pracy z przypadkiem. Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu technik pomocnych w pierwszym kontakcie z klientem, przekonań na temat zjawiska przemocy, barier komunikacyjnych oraz rozpoznawania przemocy. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikaty oraz materiały szkoleniowe. Głównym celem spotkania było przekazanie uczestnikom wiedzy na temat genezy, objawów, przyczyn i skutków przemocy w rodzinie. Nabycie umiejętności rozpoznawania, diagnozowania oraz podejmowania interwencji, a także poznanie i doskonalenie zasad pierwszego kontaktu z ofiarami i sprawcami przemocy w rodzinie.

– Szkolenie zostało zorganizowane w związku z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i rozporządzeniu, które weszło w życie w połowie września. Dotyczy ono sporządzania tzw. „niebieskich kart”. Zgodnie z tym zarządzeniem pięć podmiotów ma obowiązek zakładania kart w sytuacji zaistnienia przemocy w rodzinie, jak również ma prawo i obowiązek podjąć działanie wobec osoby poszkodowanej – mówiła Magdalena Jajkiewicz, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Olkuszu.

Istnieje błędne przekonanie, że przemoc domowa to sprawa prywatna każdej rodziny i nikt nie powinien się wtrącać do tego, w jaki sposób małżonkowie rozwiązują swoje problemy. Powszechne jest twierdzenie, że przemoc występuje wyłącznie w rodzinach z marginesu społecznego, a sprawcy działają pod wpływem alkoholu lub są chorzy psychicznie. Obowiązek niesienia pomocy ofiarom przemocy domowej spoczywa głównie na policji i instytucjach oraz organizacjach do tego powołanych. Ale zarówno moralnie jak i prawnie wszyscy jesteśmy do tego zobowiązani.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Olkuszaninek
Olkuszaninek
12 lat temu

Dzieci przynosi bocian, potem dzieci nie mają czym się zajmować w wolnym czasie, gdyż na Osiedlu Młodych nie ma klubu, ani nawet przyzwoitej świetlicy (a sklepików z alkoholem pełno jak mrówków!) i z takich szwędających się od lat bez celu dzieciaków dorastają szwędający się po osiedlu niedojrzali pijący alkohol dorośli, super materiał na rodzinę patologiczną z marginesu społecznego.

Ten problem w Olkuszu jest rozwojowy, i nie rozwiążą go pogawędki i spotkania nawet z wybitnymi specjalistami. Rozwiązanie problemu jest w rękach olkuskiej władzy, która najwyraźniej nie ma pomysłu, natomiast bardzo się w Olkuszu nudzi.